Pomoc Komunikacja dwóch QNAP przez LAN szybciej niż 1Gb/s - jak?

ckarol86

Entry Technician
Q Associate
9 Październik 2017
69
6
8
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Mam ten sam pomysł co kolega @Portal w którymś z postów - mianowicie połączenie dwóch NASów.

Czy mając 2 QNAPy (TS-464 i TS-231A) które mają po 2 porty LAN 1Gb każdy, mogę je jakoś połączyć żeby to 1Gb przeskoczyć?
Jeden to NAS to pracy, drugi jako storage - chciałbym żeby komunikowały się ze sobą szybciej niż 1Gb.
Mam możliwość połączyć je dwoma przewodami LAN ze sobą - bez routera i switcha pomiędzy - czy to coś da?

Celem jest szybka synchronizacja dużych plików z jednego NAS na drugi, poza LANem nie mam pomysłów.
 
No robisz agregację łączy na obu urządzeniach, podłączasz je dwoma kabelkami do switcha (zarządzanego, na którym też robisz agregację łączy) i wtedy masz szybkości ok. 2x1Gbit/s między NAS - jeśli twoja aplikacja do przewalania danych będzie potrafiła to wykorzystać to spoko - jak nie to nic to nie zmieni.
Opcja nr. 2 - zakup kart sieciowych usb 3.2 może coś w ten deseń zadziała: https://allegro.pl/oferta/karta-sieciowa-2-5-gigabit-ethernet-usb-c-3-2-gen1-13273722031 bo nie masz złącz pcie w obu urządzeniach
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
SMB MultiChannel. QTS 5.1.x wspiera po stronie serwera SMB. Klient SMB w tym QTS też wspiera. Nie wiem czy HBS3 wspiera.
 
No właśnie wyczytałem o tym SMB Multichannel - nie sprawdzałem jeszcze czy HBS nad tym nadąża, tak samo czy nadaje się do trunkingu.
Sprawdzę i dam znać.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
No właśnie wyczytałem o tym SMB Multichannel - nie sprawdzałem jeszcze czy HBS nad tym nadąża, tak samo czy nadaje się do trunkingu.
Sprawdzę i dam znać.
Nie myl pojęć. LACP/LAG aka trunk to co innego całkowicie. SMB multichannel działa N niezależnych interfejsach będących w tej samej podsieci i robi load-balancing przerzucanych plików jeżeli klient/serwer wspiera (od Samby4 w przypadki Linuksa)
 
Na internetach jasno piszą,i na stronie qnap o agregacji łącza:
Kod:
Trunking portów nie może przełamać ograniczenia szybkości pojedynczego urządzenia sieci Ethernet, ale zapewnia wystarczającą przepustowość wielu użytkownikom łączącym się jednocześnie. Jeśli na przykład dwie karty sieciowe 1 Gb zostaną użyte do trunkingu portów, zagregowana przepustowość sieci zwiększy się do 2 Gb, ale szybkość sieci nie przekroczy 1 Gb.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Na internetach jasno piszą,i na stronie qnap o agregacji łącza:
Kod:
Trunking portów nie może przełamać ograniczenia szybkości pojedynczego urządzenia sieci Ethernet, ale zapewnia wystarczającą przepustowość wielu użytkownikom łączącym się jednocześnie. Jeśli na przykład dwie karty sieciowe 1 Gb zostaną użyte do trunkingu portów, zagregowana przepustowość sieci zwiększy się do 2 Gb, ale szybkość sieci nie przekroczy 1 Gb.
Ale to nie wyklucza jedno drugiego. Bo przecież jeśli drugi NAS pobierałby dwa różne duże pliki jednocześnie, jako dwaj niezależni odbiorcy SMB (przez dwa 1Gb złącza) to sumarycznie byłoby to osiągnięcie mojego celu.
Połączono posty:

Można - ale jeśli:
1. oba interfejsy są 1 GB/s , to więcej nie uzyskasz.
2. czy dyski po obu stronach są w stanie przesłać wiecej niz 200 MB/s ?
1. Ale jeśli oba to 1Gb/s to SMB Multichannel mógłby to rozwiązać.
2. Tak, mam WD RED 6Gb/s.
 
No to łącz, konfiguruj i testuj :)
Włączyłem oba NASy do switcha (niezarządzlnego) i włączyłem SMB Multichannel w obu.
Włączyłem synchronizację pomiędzy NASami i szło max 125MB, ale z tego co widziałem na prezentacji SMB Multichannel to dotyczy protokołu tylko SMB: 'SMB only'
 
Dokładnie i odpal teraz drugiego klienta SMB w tym samym czasie. To rozwiązanie dotyczy tylko Samba.
Połączono posty:

PS.
Ale ja nie wiem po co się ta spuszczacie...
Switch cyk: https://www.amazon.pl/QNAP-QSW-1105-5T-negotiation-unmanaged-Broadcom/dp/B08CKT147N
Karta cyk: QNAP QNA-UC5G1T - Opinie i ceny na Ceneo.pl
Dziękuje
OK, czyli ani trunkingiem (wtedy ze switchem zarządzalnym) ani multichannelem nie mogę skomunikować dwóch NASów szybciej niż 1Gb/s?
Aż się wierzyć nie chce - coś chyba robię źle.
Wszędzie trąbią że można dokupić dodatkową kartę PCI ETH i wtedy możemy szybciej przesyłać dane, a tu ciągle wychodzi ten 1Gb.
 
Dokładnie i odpal teraz drugiego klienta SMB w tym samym czasie. To rozwiązanie dotyczy tylko Samba.
Połączono posty:

PS.
Ale ja nie wiem po co się ta spuszczacie...
Switch cyk: https://www.amazon.pl/QNAP-QSW-1105-5T-negotiation-unmanaged-Broadcom/dp/B08CKT147N
Karta cyk: QNAP QNA-UC5G1T - Opinie i ceny na Ceneo.pl
Dziękuje
Czyli kupuję 2 x QNAP QNA-UC5G1T wpinam je do USB, łączę LANy do QNAP QSW-1105-5T i mam połączenie 5Gb/s?
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
OK, czyli ani trunkingiem (wtedy ze switchem zarządzalnym) ani multichannelem nie mogę skomunikować dwóch NASów szybciej niż 1Gb/s?
Jeżeli chcesz pobierać JEDEN plik prędkością większą niż prędkość 1 interfejsu - to tylko SMB MultiChannel. Trunking jest tylko po to aby pobierać N rzeczy sumarycznie szybciej niż 1 interfejs.
No albo, szybszy interfejs.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
w obu mam USB 3.2 gen 1 : TS-231A i TS-464
W 464 USB jest OK i karta 5Gbps będzie działać OK.
W 231A nie mam doświadczeń.

Na Twoim miejscu - kupiłbym kartę 2,5Gbps z prostego powodu. Ta Aquantia co jest w QNAPowym adapterze 5Gbps - maksymalnie wyciąga (empirycznie sprawdziłem) ok 410MB/s. To tylko o 130MB/s więcej od kart 2,5Gbps - a różnica w cenie jest horrenalna.

Polecam np. Unitek 1313B jeżeli chodzi o 2,5Gbps.
 
  • Lubię to
Reakcje: ckarol86
Jeżeli chcesz pobierać JEDEN plik prędkością większą niż prędkość 1 interfejsu - to tylko SMB MultiChannel. Trunking jest tylko po to aby pobierać N rzeczy sumarycznie szybciej niż 1 interfejs.
No albo, szybszy interfejs.
Ok, ale MultiChannel nie działa w HBS podczas synchronizacji (wtedy chyba jest RSYNC), chyba że HBS utworzy udział SMB i dopiero zrobi RSYNC.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Smb multichannel
  2. klient vpn to nas
  3. złącza
  4. połączenie dwóch nas
  5. rsync
  6. hbs
  7. qnap nic
  8. synchronizacja dwóch nas
  9. różne dyski
  10. ASUS USB-C2500
  11. karta sieciowa
  12. raid
  13. prędkość