Pomoc Komunikacja dwóch QNAP przez LAN szybciej niż 1Gb/s - jak?

ckarol86

Entry Technician
Q Associate
9 Październik 2017
69
6
8
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Mam ten sam pomysł co kolega @Portal w którymś z postów - mianowicie połączenie dwóch NASów.

Czy mając 2 QNAPy (TS-464 i TS-231A) które mają po 2 porty LAN 1Gb każdy, mogę je jakoś połączyć żeby to 1Gb przeskoczyć?
Jeden to NAS to pracy, drugi jako storage - chciałbym żeby komunikowały się ze sobą szybciej niż 1Gb.
Mam możliwość połączyć je dwoma przewodami LAN ze sobą - bez routera i switcha pomiędzy - czy to coś da?

Celem jest szybka synchronizacja dużych plików z jednego NAS na drugi, poza LANem nie mam pomysłów.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Jak pisałem wcześniej - mi się zdaje, że HBS3 nie korzysta w backgroundzie z klienta samby tylko jest z nim zbuildowany. Ale z jakimś starym bez Multichannel.
Rsync w HBS3 to... Rsync. Nie mieszaj pojęć.
 
  • Lubię to
Reakcje: ckarol86
Jak pisałem wcześniej - mi się zdaje, że HBS3 nie korzysta w backgroundzie z klienta samby tylko jest z nim zbuildowany. Ale z jakimś starym bez Multichannel.
Rsync w HBS3 to... Rsync. Nie mieszaj pojęć.
Ale mogłoby być również tak że HBS tworzy sobie udziału SMB i kopiuję komendą RSYNC wtedy jest to nadal SMB.
 
  • Facepalm
Reakcje: pimposh
rsync to rsync, smb to smb
rsync nie używa protokołu SMB do komunikacji, ma swoją usługę i port - a SMB ma swój port i usługę.

proszę nie mieszać pojęć - polecam przejrzeć mana dla rsync'a i dla smb'ka.
 
rsync to rsync, smb to smb
rsync nie używa protokołu SMB do komunikacji, ma swoją usługę i port - a SMB ma swój port i usługę.

proszę nie mieszać pojęć - polecam przejrzeć mana dla rsync'a i dla smb'ka.
Przecież można RSYNC'ować dwa katalogi podmontowane jako SMB.
Nie mówię o serwerze RSYNCa tylko o tym że montuję udział po SMB a komendą 'rsync' synchronizuję.
No chyba że to tylko tak wygląda a w tle dzieje się zupełnie coś innego.
 
rsync czyta system plików(FS), jeżeli pod spodem tego FS jest SMB to nie-skorzystasz z zalet rsync'a.

normalnie rsync korzysta z portu 22 (SSH), ale można mu powiedzieć żeby korzystał z innego portu.
 
Faktycznie, w tym przypadku i tak wąskim gardłem są dyski twarde, więc nie skorzystam ze zwiększenia prędkości po LAN.
dzięki za wytłumaczenia, przydadzą mi się na później. :)
 
@ckarol86 : tak tylko dodam, że ten twój TS-464 to nie ma portów LAN 1G tylko 2x 2.5G :)

1690789254423.png


Wiec do tego starszego LAN 2.5G na USB (Unitek Adapter USB-A - RJ45 2.5 Gbit Ethernet (U1313B) - Opinie i ceny na Ceneo.pl) i już możesz je połączyć linkiem 2.5G :)

Tylko jak masz tylko po jednym takim dysku po obu stronach to to nic nie da, dokup po jednym, zepnij w Raid 0 i wtedy będzie z tego sens.
 
1. Wg specyfikacji 231 ma takie

1690791154027.png


a 464 takie

1690791354044.png


Więc w teorii wszystko powinno działać z zapasem do 5Gbps.

2. W temacie nie ma nic o bezpieczeństwie tylko o tym aby podłączyć je jak najszybszym połączeniem :D Może dalej będzie zrzucał na zewnętrzne USB ;]
 
@ckarol86 : tak tylko dodam, że ten twój TS-464 to nie ma portów LAN 1G tylko 2x 2.5G :)

Pokaż załącznik 43161

Wiec do tego starszego LAN 2.5G na USB (Unitek Adapter USB-A - RJ45 2.5 Gbit Ethernet (U1313B) - Opinie i ceny na Ceneo.pl) i już możesz je połączyć linkiem 2.5G :)

Tylko jak masz tylko po jednym takim dysku po obu stronach to to nic nie da, dokup po jednym, zepnij w Raid 0 i wtedy będzie z tego sens.
Zadziała ? sprawdzone ? Kupiłem z ta sama mysla Asusa , ale po podlaczeniu nie rozpoznaje tego jako karty ethernet, ani jako urzadzenia zewnetrzenego. W ssh widzi urzadzenie pod USB jako ASUSTEK.. Diody migaja... ale dobrac sie do tego nie idzie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. połączenie dwóch nas
  2. Smb multichannel
  3. klient vpn to nas
  4. złącza
  5. raid
  6. prędkość
  7. rsync
  8. hbs
  9. qnap nic
  10. synchronizacja dwóch nas
  11. różne dyski
  12. ASUS USB-C2500
  13. karta sieciowa