Pomoc konto admin - zamiana na inne, problemy

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

wEbMAStEr

Passing Basics
Beginner
16 Kwiecień 2016
25
2
3
QNAP
TS-x73A
Ethernet
100 Mbps
Cześć. Jako, że słyszy się coraz więcej o problemach z hakowaniem NAsów postanowiłem wyłączyć konto admin i zastąpić je innym. POMOC Wszystko prawie jest ok ale logując się na zastępcze konto nie widzę wszystkich kont użytkowników. Wiem, że nie połączę się przez SSH itd. ale mnie martwi że coś jeszcze nie będzie działać a przełączać się i włączać admina żeby porobić coś to bezsens za każdym razem. Co mogę w tej sytuacji zrobić?
 
@wEbMAStEr
Nie żebym się wypowiadał, ale jeśli zostanie znaleziony 0-day backdoor na Linux i zostanie jakiś wyłapany to nawet wyłączone konto admina nie wiele pomoże. Bo zostanie zrobiony inject, a wszystkie usługi i tak działają na uid=0 więc nie ma to absolutnie znaczenia czy Ty wyłączysz konto czy nie.

Równie dobrze możesz konta nie wyłączać, ale:
  • ustawić mocne hasło 16 znaków duże, małe litery i znaki specjalne
  • upewnić się, że nie wystawiasz SSH na świat,
  • zezwolić na dostęp do panelu Web zarządzania tylko z regionu Polska (czyt. QuFirewall w dziale Wiki)
  • monitorować logi połączeń czy nikt nie robi bruteforce - czyli standardowa praca admina
Jeśli zadbasz o te rzeczy to wyłączanie admina mija się z celem.

Wybacz, ale ja nie mam wyłączonego konta admin. Chyba by mnie ... nie powiem co strzeliło.
 
W sumie tak mam, tylko punkt 4 - nie monitoruję - wychodzę z założenia, że jakby cos to dostane jakieś informacje i próbach ataku. A wystarczyłoby aby była możliwość zamiany admina na coś innego i byłoby łatwiej.
Z ciekawości jednak zobaczę o co biega i zapytam helpdesk. Toż to nowy system na nowym urządzeniu.
 
więc @wEbMAStEr - rób ticketa :D
Połączono posty:

a co do SSH .. włącz nowego usera w SSHa
1654070107643.png
 
  • Lubię to
Reakcje: wEbMAStEr
Że tak się zapytam infantylnie to opisane jako (1) to jest jakaś nazwijmy to nowa opcja czy od samego początku było? W wersji systemu 4... początki też już było?
 
No więc - aż głupio - pisać, ale miałem włączone w adminie pokazywanie 100 wpisów, a w nowym adminie mniej - dałbym sobie rękę obciąć że sprawdzałem "takie pierdoły" i "bym teraz k%^%$ :/ bez ręki chodził".
Można zamknąć.
@all dzięki za pomoc.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.