Pomoc Kopia z innego serwera na NAS

onejl

Nowy użytkownik
Noobie
1 Wrzesień 2021
4
0
1
38
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam,
Kupiłem serwer NAS z myślą o robieniu kopi innego serwera. Chcę, aby NAS raz dziennie kopiował określone foldery z innej lokalizacji sieciowej. Dobrze, gdyby było przechowywane kilka wersji z różnych dni. Zamapowałem odpowiednie foldery za pomocą Hybrid Mount, ale w HBS nie są niestety widoczne. Z forum doczytałem, że za pomocą HBS taka kopia nie jest możliwa. Czy jest jakiś sposób, aby to obejść albo inna aplikacja która skopiuje wg harmonogramu określone foldery z innego dowolnego serwera w sieci LAN?

Z góry dziękuję za pomoc

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.4.1741 Build 20210726
Model serwera: QNAP TS-251D
 
Wersja dla dzieci w GUI:
odpal FTP na innym serwerze i podepnij się w HBS do niego. (wolniejsze ale działa)

Wersja z RSync w SSH:
zamontuj udział SMB z innego serwera na qnapie i rób rsync z udziału do qnapa (to będzie kopiowało dane jak wściekłe)
polecam odpalić w screenie :p
Bash:
mkdir /share/Public/NAS/
mount.cifs //192.168.1.1/Volume_1 /share/Public/NAS -o username=USER,password=PASS
rsync -avh --progress /share/Public/NAS/ /share/QNAP/KOPIA/
umount /share/Public/NAS/
 
Obecny serwer to jakiś inny NAS. Dokładnie nie wiem. Serwer udostępnia folder w którym znajduje się program sprzedaży. Program sprzedaży działa na plikach (Small Business firmy Symplex, który nie ma bazy danych typu mysql). Gość który to osbługiwał zmarł. Cieszę się, że wszystko działa, ale chcę mieć pewność, że mam też kopie w innym miejscu bo każdy sprzęt prędzej czy później się zepsuje. Stacje robocze (Windows) łączą się z serwerem po sieci LAN.
 
Small Business ma pliki DBF które można kopiować jak zwykłe pliki pod warunkiem, że wszystkie stanowiska są zamknięte.
Znając życie wszystko udostępnione w sieci po SMB.
U mojego klienta kopia robi się na innego kompa z windowsem (a tam stoi cobian backup który robi kopię z zasobu sieciowego).
W twoim przypadku robisz skrypt bash jak @pigers pokazał lub coś podobnego (ma się podłączyć do zasobu i skopiować z niego pliki) skrypt dajesz do cron-a.

Tu jakiś mój stary skrypt gdzie robiłem kopie umów serwisowych (z serwera z windowsem) na serwer z linuksem:
Kod:
#!/bin/bash

backupdir='/backup/umowy/'
tempdir='/backup/umowy/temp/'
umowy='/mnt/serwer2k8/UMOWY_SERWISOWE/'
filename=`date +%Y-%m-%d`

mkdir ${tempdir}
cd ${tempdir}
cp -R "${umowy}" ${tempdir}

tar czf "${backupdir}${filename}.tar.gz" *
rm -rf ${tempdir}

Ale katalog /mnt/serwer2k8/ był już zamontowany w fstab (tutaj trzeba by było dodać polecenie mount.cifs) a na koniec całą kopię pakowało do archiwum tar.gz
 
Udało mi się zrobić to w nieco inny sposób. Zainstalowałem wirtualną maszynę Windows 7 i tam odpaliłem Cobian Backup. Ważne, aby podczas instalacji Cobian Backup wybrać sposób instalacji jako "aplikacja" a nie jako "usługa", ponieważ wtedy jest problem z udziałami sieciowymi.
Wirtualną maszynę pobrałem ze strony Microsoft i doczytałem, że będzie działać przez 90 dni. Czy po upływie tego czasu można wykupić licencję?