Ktróry RAID daje większą możliwość odzyskania danych?

asasin

Passing Basics
Beginner
27 Marzec 2011
15
0
1
Mam QNAP-a 439 Pro II+ i chciałbym go wykorzystać do backup-u backup-ów z serwera i innego NAS-a.
Nie wiem jeszcze czy będzie chodził ciągle czy tylko doraźnie ale to już sprzęt dosyć leciwy jak na obecne czasy i obawiam się jego potencjalnej awarii.
Ostatnio w różnych urządzeniach pouszkadzały mi się zasilacze, a to w jakimś komputerze mimo podłączenia do UPS-a, a to zasilacz w laptopie padł i takich awarii obawiam się w tym QNAP-ie.
Mogę do niego wsadzić komplet dysków WD RED 3TB lub 4TB, takie mi zostały z innych urządzeń, pojemność jak dla mnie i tak za duża ale nie wiem, który RAID wybrać? Zakładając że sam NAS niespodziewnie się uszkodzi i będę chciał dane odzyskać podłączając dyski do komputera, to który RAID - 5, 6 czy 10 daje największe szanse odczytania/odzyskania danych? Najlepiej jeszcze przy użyciu jakiegoś darmowego softu.
 
w skrócie:
RAID – Wikipedia, wolna encyklopedia
upload_2015-3-8_22-49-36.png

Na dluzsza lektore:
Poradnik RAID - teoria, budowa, naprawa i testy RAID 0, 1, 5, 10 (strona 1) | PurePC.pl
 
Wiem czym się różnią poszczególne rodzaje RAID-ów od siebie, nie chodzi mi o awarię dysku i odtworzenie macierzy.
Chodzi mi o awarię NAS-a, no nie wiem, upalony kondensator w zasilaczu czy uwalona płyta główna, tak że sam NAS jest niesprawny ale dane na dyskach pozostają nietknięte. Czym te dane odzyskać najlepiej i bez drogiego oprogramowania?
W przypadku kontrolerów sprzętowych wystarczy podmienić kontroler i dostęp do danych jest, można je awaryjnie gdzieś przerzucić. W QNAP-ach nie ma co wymieniać bo tam jest programowy RAID.
Czytałem wcześniejsze wątki o odzyskiwaniu danych na tym forum, ale albo robi się to na sprawnym QNAP-ie(zakładam że takiego nie będę miał) albo podłączając dyski do jakiegoś komputera ale widzę, że używa się głównie płatnych programów.
RAID 5 i 6 "szatkują" dane między dyskami, wydaje się że RAID 10 daje największe szanse odzyskania danych na zewnętrznym sprzęcie i programie?
Chodzi o to który sposób zapisu i odczytania danych, daje największą pewność ich odzyskanie bez wchodzenia w dodatkowe koszty?
 
Chodzi o to który sposób zapisu i odczytania danych, daje największą pewność ich odzyskanie bez wchodzenia w dodatkowe koszty?
Daje Backup :).
RAID traktuj jako "sposob formatowania" dysku - niezaleznie ile ich tam jest. Dane na NASie bez backup'u traktuj jako dane o podwyzszonym ryzyku - tak samo jak na jakimkolwiek innym komputrze. Wystarczy powodz, wlamanie i tak samo tracisz dane, ba nawet platne oprogramowanie nie wygra ze zlodziejem :]. Jesli myslisz o NASie jako "archiwum" na cenne dane, to odsylam do:
FAQ - Co to jest kopia zapasowa, czyli Backup? ... i jak powinna wyglądać!
 
Nie trzeba katastrof, wystarczy lepsza wiosenna burza z wyładowaniami.
Kilka lat temu w firmie straciliśmy dane i trochę sprzętu :) Zaatakowało z 2 stron (kabel LAN z kamery IP, oraz napowietrzna linia zasilania w prund).
 
Tak też było i jest nadal. Poza centrami danych i wyspecjalizowanymi biurowcami nadal profesjonalnie odgromionych budynków jest mało, bo często koszt takiej instalacji przekracza wartość sprzętu w nim :)


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
 
Napisałem na początku, że to ma być właśnie backup innego backup-u i archiwizacji.
W firmie to ja kiedyś robiłem backup-y na taśmach oraz napędach MO ale to dawne czasy, i nie do zastosowania wtedy i obecnie w domu.
Płyty CD/DVD i pendrive obadają bo po pierwsze mała pojemność, po drugie trwałość też kiepska, a przecież nie zakupie do domu biblioteki LTO.
Jakbym miał w domu robić harmonogramy i politykę backup-u i archiwizacji, które stosuje się w firmach to w zasadzie nic innego bym w tym domu nie robił.
Muszę szukać złotego środka i wymyśliłem sobie, że wszystko co ważne w domowych sprzętach jest codziennie przewalane na jednego NAS-a, a z niego raz w tygodniu, czy raz na dwa tygodnie backup-y będą robione na drugiego NAS-a.
Zakładam teraz, że nastąpi awaria obydwu urządzeń ale dane pozostają nietknięte, je jak najszybciej i najtaniej odzyskać?