Kupno 1 NASa pod PLEX oraz serwer plików

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

wojoo

Entry Technician
Q Associate
25 Kwiecień 2020
64
4
8
35
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Przymierzam się do kupna NASa aby uruchomić sobie pierwszy swój serwer na którym będę trzymał pliki w swojej sieci domowej

Szczególnie chciałbym mieć możliwość oglądać na wszystkich TV filmów ( głównie UHD, Dolby Vision, Atmos etc) i tu z tego co czytałem i słyszałem chyba najlepiej wychodzi PLEX

Dodatkowo chciałbym zrobić sobie jakiś folder sieciowy żeby można było przesyłać pliki pomiędzy komputerami

Czy QNAP TS-228A będzie odpowiednim wyborem?

Chciałbym zaznaczyć, że nie potrzebuje wodotrysków i chce zrobić to najbardziej budżetowo jak jest możliwe
Na początku 1 dysk, 1 lub 2 TB a potem może będzie kolejny do RAID

Sieć mam wszędzie 1Gbit, mam zrobioną małą szafkę rackową do której są podpięte wszystkie urządzenia w domu (switch 1Gbit, kabelki standard 6A)

Większość tv jest podłączona bezpośrednio po kablu natomiast 2 są niestety podłączone po WiFi (AP mam bardzo dobre, Ubiquiti AC PRO) i mam nadzieję, że nie bedą mi sie co chwile buforować pliki (zrobiłem testowo serwer PLEX na kompie z win 10 i niestety co kilka sekund po wifi buforowało :( )

Będę wdzięczny za pomoc
 
PlexPass ma dwie rzeczy gdzie o jednej się "nie mówi na stronie głównej Plexa":
upload_2020-4-28_7-40-4.png

Wykup na miesiąc zobaczysz czy działa i tyle.

Swoją drogą z ciekawości, po co stawiać NAS na PC tylko dla Plexa, rozumiem ze będziesz robił coś jeszcze?

No i może lepszym by było dla Ciebie w domu Emby.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
PLEX bo tak na prawdę nic innego nie znam (ogólnie jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o NAS i dopiero poznaje to rozwiązanie)
Chce mieć opcje 2 rzeczy...
Dysk sieciowy oraz pliki multimedialne (głównie filmy 4K)
 
Plex znasz bo jest na każdym urządzeniu aplikacja, dlatego sam ją wybrałem i mam wersję premium pass dla TV.

Co do filmów 4K wiem ze Plex nie radzi sobie z każdym, dlatego dodają nakładkę na Kodi. Musisz poczytać na ich oficjalnej stronie www.

co do reszty pytań to już dostałeś odpowiedź.
 
To postaw sobie Windowsa, udostepnij udzialy sieciowe i zainstaluj Plexa :)
I po problemie :)

Mariusz, pisałem że tak zrobiłem na samym początku, gdyby było po problemie to nie kombinowałbym z NASem ;)
Co do filmów 4K wiem ze Plex nie radzi sobie z każdym, dlatego dodają nakładkę na Kodi. Musisz poczytać na ich oficjalnej stronie www.

Jako ciekawostkę napiszę, że na KODI wtyczka PLEX dla KODI czy jakoś tak tnie częściej niż na samym PLEX

Nie wiem, może te filmy ważące po średnio ok 60GB są po prostu zbyt duże i nic sobie z tym nie radzi... nie chce wydawać specjalnie kilku tyś na kupno 4x shield tylko po to aby normalnie można było oglądać filmy w sieci
Próbuję tej wersji płatnej na PLEX

Odnośnie jeszcze KODI - to nie poddaję się bo na bank nie mam dobrze skonfigurowanego. Nie mogę znaleźć żadnego pliku za pośrednictwem samego KODI
 
KODI wtyczka PLEX dla KODI czy jakoś tak tnie częściej niż na samym PLEX
Jeśli tak jest to albo masz słaby sprzęt, albo masz źle ustawione Kodi. Nigdy nie uwierzę że coś na Plexie działa lepiej niż na Kodi =].

Filmy mogą ważyć i 200GB, byle był w dobrym kodeku itp.

Ostatecznie może DLNA Ci wysatrczy, wtedy powinno wszystko ruszyć bez zajękniecia.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Wszystko działa pięknie na jednym TV 4k od LG gdzie mamy WebOS (jest po kablu)
Mam też inny TV 4K Sonego gdzie tnie się i co chwilę wyskakuje że sieć jest zbyt wolna dla multimediów czy jakoś tak... (jest po kablu)
 
Mam też inny TV 4K Sonego gdzie tnie się i co chwilę wyskakuje że sieć jest zbyt wolna dla multimediów czy jakoś tak... (jest po kablu)
Niektóre modele telewizorów mają LAN 100mbit a szybsze WiFi. Moze tak jest w Twoim przypadku?
Ktoś na forum wspominał, że jak przełączył sie na 802.11ac to szlo lepiej niz po LAN.
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
Wszystko działa pięknie na jednym TV 4k od LG gdzie mamy WebOS (jest po kablu)
Mam też inny TV 4K Sonego gdzie tnie się i co chwilę wyskakuje że sieć jest zbyt wolna dla multimediów czy jakoś tak... (jest po kablu)
To w takim razie tutaj szukałbym odpowiedzi.

Albo aplikacja na WebOs jest napisana lepiej, albo zwyczajnie jest jak Silass mówi, 100Mb w LAN to mało dla 4K. dla FHD wystarczy.
 
Niektóre modele telewizorów mają LAN 100mbit a szybsze WiFi. Moze tak jest w Twoim przypadku?
Ktoś na forum wspominał, że jak przełączył sie na 802.11ac to szlo lepiej niz po LAN.

Zrobiłem speed testa i pobiera ten TV z szybkością ok 92Mbit/s czyli karta musi być 100 (neta mam 1Gbit) ale to chyba powinno wystarczyć?

Raz jeszcze odpaliłem na Sonym Plex for Kodi i uwierzcie lub nie ale 3x częściej buforował niż na samym Plex (dzisiaj nagram wam filmik)

Tylko pytanie co on buforuje? skoro TV 4k więc powinien iść bez zająknięcia

Niestety WiFi nie sprawdzę bo za daleko mam APka aby osiągnąć lepsze rezultaty
 
Niestety WiFi nie sprawdzę bo za daleko mam APka aby osiągnąć lepsze rezultaty
To go przenies. Albo TV blizej. I sprawdz.

Raz jeszcze odpaliłem na Sonym Plex for Kodi i uwierzcie lub nie ale 3x częściej buforował niż na samym Plex (dzisiaj nagram wam filmik)
A skoro filmy masz w sieci lokalnej to nie mozesz Kodi odpalic po Windows Networking?
 
Zrobiłem speed testa i pobiera ten TV z szybkością ok 92Mbit/s czyli karta musi być 100 (neta mam 1Gbit) ale to chyba powinno wystarczyć?
E chyba nie koniecznie. Powinno nie oznacza to samo.

Raz jeszcze odpaliłem na Sonym Plex for Kodi i uwierzcie lub nie ale 3x częściej buforował niż na samym Plex (dzisiaj nagram wam filmik)
Nie musisz. Jeśli idzie z transkodowaniem a nie bezpośrednio tak pewnie będzie.

Tylko pytanie co on buforuje? skoro TV 4k więc powinien iść bez zająknięcia
Dlaczego powinien iść bez zająknięcia?
Bez zajękniecia pewnie pójdzie ale przez DLNA.
 
To zainstaluj.
I zamiast uzywac Plexa do odtwarzania filmu, wybierz plik lokalnie po sieci.
Jak nie dziala i sie zacina to telewizor sobie nie radzi lub siec sobie nie radzi.
Mozesz zwiekszyc jeszcze buffor sieciowy w Kodi. [Solved] How to Fix Kodi Buffering Issues (2020) | Step-by-Step Guide

PS. Ja uzywam Amazon Firestick 4K, na nim mam Plex, Firestick laczy sie po WiFi i odtwarzam 4K content bez transkodowania i buforowania.
 

1 rzecz którą zrobiłem :)

I zamiast uzywac Plexa do odtwarzania filmu, wybierz plik lokalnie po sieci.

Nie potrafię znaleźć w konfiguracji co robię źle, nie widzi danych na dysku

Jak nie dziala i sie zacina to telewizor sobie nie radzi lub siec sobie nie radzi

Po USB te same pliki działają OK i nic się nie zacina. Notabene jako kolejna ciekawostka TV który ma FHD bez problemu odtwarza z USB film 4K

PS. Ja uzywam Amazon Firestick 4K, na nim mam Plex, Firestick laczy sie po WiFi i odtwarzam 4K content bez transkodowania i buforowania.

Bawiłem sie z MiBoxem i też tnie...
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.