Kupno 1 NASa pod PLEX oraz serwer plików

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

wojoo

Entry Technician
Q Associate
25 Kwiecień 2020
64
4
8
35
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Przymierzam się do kupna NASa aby uruchomić sobie pierwszy swój serwer na którym będę trzymał pliki w swojej sieci domowej

Szczególnie chciałbym mieć możliwość oglądać na wszystkich TV filmów ( głównie UHD, Dolby Vision, Atmos etc) i tu z tego co czytałem i słyszałem chyba najlepiej wychodzi PLEX

Dodatkowo chciałbym zrobić sobie jakiś folder sieciowy żeby można było przesyłać pliki pomiędzy komputerami

Czy QNAP TS-228A będzie odpowiednim wyborem?

Chciałbym zaznaczyć, że nie potrzebuje wodotrysków i chce zrobić to najbardziej budżetowo jak jest możliwe
Na początku 1 dysk, 1 lub 2 TB a potem może będzie kolejny do RAID

Sieć mam wszędzie 1Gbit, mam zrobioną małą szafkę rackową do której są podpięte wszystkie urządzenia w domu (switch 1Gbit, kabelki standard 6A)

Większość tv jest podłączona bezpośrednio po kablu natomiast 2 są niestety podłączone po WiFi (AP mam bardzo dobre, Ubiquiti AC PRO) i mam nadzieję, że nie bedą mi sie co chwile buforować pliki (zrobiłem testowo serwer PLEX na kompie z win 10 i niestety co kilka sekund po wifi buforowało :( )

Będę wdzięczny za pomoc
 
Nie potrafię znaleźć w konfiguracji co robię źle, nie widzi danych na dysku
Uruchamiasz Kodi na telewizorze.
Wchodzisz przez Wideo pliki, wybierasz pliki po polaczeniu sieciowym i tyle.


Niestety tak nie chce zagadać, być może znowu jakieś uprawnienia muszę nadać jak w przypadku PLEXa (chętnie bym skorzystał z czyjejś pomocy bo zaczynam powoli wierzyć że moje problemy wynikają poniekąd z braku wiedzy odnośnie konfiguracji)

Jak robiłem na zwykłym kompie utwarzając Uniwersal media Sewer to KODI od razu wszystko widziało
 
Czegos tu nie rozumiem. Uzywasz Kodi po to aby odtwarzac material po DLNA? LOL

po DLNA chyba działa wbudowany odtwarzacz TV? z tego też korzystam

Zainstaluj na komputerze Kodi. Potestuj, sprawdz... Pomocne moze tez byc forum Kodi. To jest generalnie forum poswiecone urzadzeniom QNAP.

Wiem, i tak mi już sporo pomogliście i daliście cennych wskazówek za co jestem bardzo wdzięczny
 
Ogłaszam sukces, wszystko już działa prawidłowo, tak jak powinno działać (trochę czasu przy tym spędziłem wczoraj ale było warto)
Filmy działają na każdym telewizorze bez zająknięcia razem z napisami

Teraz pozostaje mi zakupić docelowy sprzęt :)

Pochwaliłbym się już o tym wczoraj ale popsuliście forum ;)
 
Konfiguracja samego NASa, dalej brakowało uprawnień i pewnych elementów które (być może nie) musiały coś zmienić
Robiłem wg opisów / filmików w necie

Kolejna sprawa to KODI - cały czas nie miałem dostępu do danych, okazało się, że UPnP było wyłączone i wszystkie pozostałe opcję z tym związane

A zaczęło się od VLC który śmigał bez jakichkolwiek zmian, skoro to odpaliło to zmotywowało mnie do dalszego działania
Dzięki jeszcze raz za pomoc i wszelkie podpowiedzi :)

Polecam, świetna zabawa. Zawsze człowiek trochę doświadczenia nabierze i wiedzy ;)
Ciekaw jestem czy do tego typu rzeczy potrzebny mi jest taki serwer czy wystarczyłby zwykły NAS :s
 
Sama nazwa już powoduje ciarki na plecach ;)

teraz patrze na zużycie prądu ;)
NASA na 1 dysk powiedzmy ze mozna juz kupic za ok 800zł
Kompa po leasingowego na i5 również

Nas pobiera 20W?
komp 200W (zapewne w idle zdecydowanie mniej)

Musze to przemyśleć bo transkodowania i tak raczej nie będę używał
 
Do NAS w zależności od sprzętu możesz wrzucić wszystko. Do Mini PC pewnie też w zależności jaki model wybierzesz. Ja nawet Ali bym rozważał. Wszystko według potrzeb. Za NAS płacisz za oprogramowanie itp. za miniPC za swoją wiedzę itp.
Mam TS-253A i póki co bym nei zmienił. No ale jak przyjdzie 4K 10bit będzie pewnie trzeba.
 
Pytanko,
Czy dysk ma duże znaczenie do takiego NASa? czy to musi być specjalny, dedykowany pod "serwer" czy wystarczy zwykły?

Czy coś mi da jak wezmę szybszy 7200 zamiast 5400?
 
Dyski:
  • desktop - przystosowany do pracy 8h/dobe
  • NAS - do pracy 24h/dobe zoptymalizowany pod katem wiekszego odczytu niz zapisu
  • monitoring - do pracy 24h/dobe zoptymalizowany pod katem wiekszego zapisu niz odczytu
  • enterprise - do pracy 24h/dobe zoptymalizowany pod katem jednoczesnego zapisu i odczytu
Dla NAS z reguly wyglada to tak
  • 5400 wd red - cichszy, wolniejszy
  • 7200 seagate ironwolf - szybszy, glosniejszy
Powyzsze obroty niedotycza dyskow wiekszej pojemnosci 6, 8TB i wiecej.
Jednak predkosc odczytu/zapisu jest wieksza dla dyskow z wieksza iloscia glowic i talerzy, a tym samym wieksza jest ich glosnosc.
 
Dzięki, czyli w zasadzie u mnie może wystarczy jednak zwykły bo prawdopodobnie na noc będę usypiał NASa

Zobacze czy duża różnica w cenie - jeżeli nie to dla świętego spokoju wezme dedykowany
 
Dzięki, czyli w zasadzie u mnie może wystarczy jednak zwykły bo prawdopodobnie na noc będę usypiał NASa
To zrobisz wiecej zlego niz dobrego jeśli będziesz uzywać usypania dysku. Ew. cały NAS raz dziennie sie uruchamia, i raz dziennie wylacza. Daje Ci gwarancje ze po 2 latach dysk padnie. Dyski, ktore pracują ciagle potrafią dzialac 6-8 lat. Oczywiscie przystosowane do tego.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.