Kawa i papierosy LTE a QNAP

Cain

Passing Basics
Beginner
3 Listopad 2014
12
3
3
40
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,

Niedawno założyłem taki wątek:
Pomoc - QFile for Windows Phone 8

Wczoraj, próbując zbadać temat głębiej odkryłem, że przyczyną tych problemów (i wielu, wiel innych z którymi mam do czynienia) jest fakt, że korzystam z sieci LTE (PLUS).

Postanowiłem podzielić się moimi (sp)ostrzeżeniami dotyczącymi LTE.
Zaznaczam, iż część z poniższych informacji opiera się na przypuszczeniach, gdyż nie posiadam tak daleko idącej wiedzy - ale mam nadzieję potwierdzą je wiedzący więcej na tym forum.

Otóż fakt, że QFile nie działa tylko dla Windows Phone z sieci WAN spowodowany jest (prawdopodobnie) tym, że nie korzysta on z funkcjonalności Qnap CloudLink jak robią to (prawdopodobnie) aplikacje Qfile dla Andorid i iOS - bo tymi jestem w stanie się połączyć. Dla Windows Phone Qfile potrzebny jest IP i NAT na routerze. I tu uwaga: w usłudze LTE PLUS obecnie nie ma możliwości posiadania publicznego adresu IP X-( a co się z tym wiąże brak możliwości dostępu z WAN "tradycyjnymi" środkami.

Brak Qfile dla WP w moim przypadku jest w tej chwili najmniejszym zmartwieniem - nie mam FTP, SSH, WWW, VPN, etc...
Jedyne co zrobić mogę z WAN to dostać się do QNAP poprzez CloudLink.

Napisałem prośbę o publiczne IP do PLUS, nie licząc jednak na zbyt wiele nauczony doświadczeniami z tym operatorem. Nie widzę w tej chwili dla siebie żadnej możliwości poza zmianą ISP.

:'(

J.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
@Cain
Widziałem twój temat i na samym początku chciałem o to zapytać (publiczny adres), ale napisałeś, że na TMobile działa, na Orange działa .. itp.

Dużo pracuję na mobilnym necie (realizujemy czasowe projekty, w lokalizacja gdzie nie zawsze jest możliwość podpięcia się na chwilę z innym netem) i wiem, że żaden operator nie oferuje za free publicznego IP. Polkomtel, który również posiadam (PowerLTE) w umowach z czerwca 2014 umożliwiał uruchomienie statycznego i dynamicznego adresu IP za dodatkową opłatą (APN pro i APN m2m) z których korzystam do dziś. W lipcu zmieniono regulamin usługi i zablokowano tą opcję.

Rozumiem, że w Orange/Tmobile kupiłeś ten adres ? Bo również nie ma jej w "standardzie"

PS Ja mam oferty dla "firm" więc nie powiem jak wygląda sytuacja z indywidualnymi.
 
Pisząc, ze działa na T-mobile mialem na myśli i wyraźnie to napisałem, ze działa aplikacja qfile. To znaczy ze z systemu iOS /Android w sieci t-mobile mogę podlaczyc die do mojego qnapka który używa LTE z Plusa (nie mam obecnie innego ISP). Umowę zawarlem miesiąc po opublikowaniu nowego regulaminu, nie wiedząc o nim
Domyślam sie, ze qfile na tych systemach (iOS i Andorid) korzysta z CloudLinka u dlatego działa. A na Windows Phone nie działa polaczenie do qnapa.
Mozesz zestawic sobie jeszcze tunel vpn i przekierowac porty. Ja tak zrobilem. Na otwarcie portow w lte nie masz co liczyc.
Z jakiego gate korzystasz jeśli można wiedzieć? Możesz coś polecić, podać koszty, etc?
 
Informacja której szukałem od dość dawna w necie i nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Dopiero zaryzykowałem kupiłem nas i działa.

na qnapie działają wszystkie najważniejsze usługi przy wykorzystaniu podpięcia nas tylko do neta LTE bez kombinowania z publiczny IP.
wystarczy używać cloudlink wiem że to nie jest rozwiązanie idealne ale działa. Można udostępniać zasoby rodzinie, działa synchronizacja z urządzeniami mobilnymi i wiele więcej.

podaje to nie bez powodu ponieważ w poprzednim NAS nie mogłem takich opcji uruchomić przez LTE i przez to traciłem dużo z funkcjonalności.
 
T-mobile ma usługę "stały publiczny adres IP" ale jest dodatkowo płatna (coś około 15zł) i tylko dla firm, jak Orange do mnie dzwonili z ofertą to pytałem o tę usługę i powiedziała mi miła Pani, że też mają też płatną i cena chyba podobna do T-mobile ale to nie dziwne bo obydwie sieci jadą na tej samej infrastrukturze. Odn. Plusa to nie miałem pojęcia, ale jak pisze powyżej
w usłudze LTE PLUS obecnie nie ma możliwości posiadania publicznego adresu IP
to już wiem, 10 min przed odczytaniem tego posta wysłałem zapytanie mailem do PLAY o tę usługę, kiedyś na infolinii gość mi powiedział, że jest ale jego głos nie brzmiał zbyt przekonująco, chyba sam nie wiedział i tak palnął na odwal się, zobaczymy co mi odpiszą.
 
podaje to nie bez powodu ponieważ w poprzednim NAS nie mogłem takich opcji uruchomić przez LTE i przez to traciłem dużo z funkcjonalności.
Wystarczyło się tylko zarejestrować do S Account. Ale rozumiem, że formularz rejestracyjny stwarzał problem podając adres email i nazwę użytkownika.

wiem że jest funkcjonalność ale nie działa. może to problem z zasobami miałem stary dysk ale nic nie szło
W plusie ( w czasie kiedy podpisywałem umowę ok 2014) publiczny ip nie działał w LTE w innych sieciach trudno było w informacji ustalić z panią czy wie o czym mówię.
 
Może problem był jednostkowy u Ciebie.
Na kilku serwerach które miałem stare i nowe nigdy nie miałem problemu.
Sądzę,że inni powiedzą Ci to samo.
Jeśli chodzi o stały adres IP to oficjalnie jest od 25 grudnia 2014. Ale czasami dało się uruchomić wcześniej. Ale to nie o to chodzi w tej dyskusji.
Do używania cloud nie potrzebny jest IP publiczny.
 
ak Orange do mnie dzwonili z ofertą to pytałem o tę usługę i powiedziała mi miła Pani, że też mają też płatną i cena chyba podobna do T-mobile ale to nie dziwne bo obydwie sieci jadą na tej samej infrastrukturze
Nie do końca prawda. Sieci współdzielą pasmo L1800 i maszty nadajników w ramach !Networks, natomiast cała infrastruktura w tym ta sieciowa to zupełnie dwie różne bajki.
wysłałem zapytanie mailem do PLAY o tę usługę, kiedyś na infolinii gość mi powiedział, że jest ale jego głos nie brzmiał zbyt przekonująco, chyba sam nie wiedział i tak palnął na odwal się, zobaczymy co mi odpiszą.
Nie świadczyli, nie świadczą i nie będą świadczyć w najbliższym okresie takiej usługi.

na qnapie działają wszystkie najważniejsze usługi przy wykorzystaniu podpięcia nas tylko do neta LTE bez kombinowania z publiczny IP.
wystarczy używać cloudlink wiem że to nie jest rozwiązanie idealne ale działa. Można udostępniać zasoby rodzinie, działa synchronizacja z urządzeniami mobilnymi i wiele więcej.
Wiele więcej nie działa. Jest to połączenie przez serwer pośredniczący (najpewniej tajwański) i z publicznym dostępem do nasa ma niewiele wspólnego. Na ile jest to bezpieczne aby pchać swoje dane przez czyjś serwer - sam już sobie musisz odpowiedzieć.
Pomijam kwestię wydajności takiego połączenia bo trasa jest przez pół świata.

Może problem był jednostkowy u Ciebie.
W Plusie od lipca 2014 do bodajże połowy 2015 nie było możliwości zamówić statycznego/dynamicznego APN dla usługi zwanej PowerLTE (a jak zamówiłeś to dzialał jedynie w 3G - czyli z limitem). Tylko klienci z czerwca 2014 mieli taką możliwość (w tym i ja :p) ale nie obyło się bez kilku reklamacji w tej kwestii.
Później to odblokowali i obecnie jest dostępny w 2 wariantach (dynamiczny 5zł i statyczny 15 zł), tak jak w Orange i TM.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. tmobile