NAS do domu/HO

cavek

Passing Basics
Beginner
30 Czerwiec 2020
27
3
3
32
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Stoję przed kupnem NASa do domu/Home Office - przeznaczenie to głównie biblioteka zdjęć - minimum 10 użytkowników robiących backup zdjęć, z zdalnym dostępem do nich przez www/aplikację/telefon lub na TV. W przyszłości na pewno będzie potrzeba na tym postawić HA. Ogólnie ma to być projekt rozwojowy na przyszłość, więc chciałbym małą rezerwę mocy na ewentualne dodatkowe contenery/virtualki.

1. Określ co chcesz kupić:
  • Dysk twardy/SSD/NVMe - Na początek myślę o SSD 500GB (M.2 lub NVMe) na system, na start HDD 4TB na dane
  • RAM - na start 4GB a najlepiej 8 GB z możliwością rozbudowy nawet do 16GB
  • NAS:
    minimum 2 kieszenie - na początek RAID 0 z kopia na dyskach zewnętrznych(aktualnie na nich jest bibliotek zdjęć, którą ma przejąć NAS), później z stałym backupem na drugim dysku w NASie oraz nadal kopie okresowe na dyska zewnętrznych.
    Jaki procesor: z racji na przyszłościowy rozwój to raczej tylko Intel wchodzi w grę
  • Extra złącza - USB, może HDMI niekoniecznie wymagany Thunderbolt (choć spora część użytkowników to apple)
2. Budżet - 2-3 tyś za sam serwer
3. Elementy dodatkowe, opcjonalne - UPS, router brzegowy, plus rozbudowa Wi-Fi
4. Warunek konieczny to dostęp zdalny do biblioteki zdjęć plus jej synchronizacja - nie koniecznie ciągła ale automatyczna.

Wstępnie rozmyślam o TS-264 lub TS-464, pytanie czy w tej cenie jest cos atrakcyjniejszego/mocniejszego/lepszego względem moich oczekiwań?
 
Nie odpowiem na Twoje główne pytanie czyli co kupić. Ale kilka takich luźnych uwag:
- system na NVMe - kieszenie zostaw na HDD z danymi
- koniecznie UPS
- dużo RAMu
- żaden RAID0 - no chyba, że chcesz problemy
- RAID1 też do domu nie polecam, bo i po co? Lepiej zrobić migawki oraz kopiowanie danych między dyskami
 
  • Lubię to
Reakcje: cavek
- system na NVMe - kieszenie zostaw na HDD z danymi
Tak chcę zrobić
- koniecznie UPS
w planach by go postawić z NASem
widze że np. do TS-464 rozbudowa RAMu do 16GB to około 250zł więc od razu będę rozbudowywał

- żaden RAID0 - no chyba, że chcesz problemy
- RAID1 też do domu nie polecam, bo i po co? Lepiej zrobić migawki oraz kopiowanie danych między dyskami
Chyba źle napisałem e głównym poście... bo chodzi mi dokładnie o to o czym mówisz - czysta kopia danych na drugim dysku bez RAID
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Tak po prawdzie czy kupisz serię x64 czy starszą x53D+QM2 czy też x53E to jeden grzyb. Nadają się do trzymania plików, kilku dockerków i VPN. Bo w pierszej kolejności, jeżeli będziesz potrzebował czegoś więcej - CPU dostanie dychawicy a Ty zaczniesz żałować.

Jeżeli piszesz o VM to jeżeli nie masz na nazwisko Karpow czy Kasparow, zwiększ budżet do TVS-h674. Wtedy VM to nie mrzonka.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Qmagie
  2. jaki dysk SSD do nas
  3. Jaki dysk ssd
  4. hdmi 4k hdr
  5. Jaki dysk
  6. nvme system
  7. H674
  8. coral
  9. kopia zdjęc
  10. system nvme raid0