Pomoc NAS TS-251 padł, jak zrzucić dane z dysku/dysków ?

mate166

Passing Basics
Beginner
27 Marzec 2023
10
2
3
36
QNAP
TS-x53A
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Czołem Panowie,

Padł mi TS-251, usterke zdiagnozowałem, bede lutował rezystor 100 ohm jak tylko go kupie. Niemniej pracował na 2x 2TB dyskach w Raid 1. Chciałbym zrzucić dane z dysku na PC, ale niestety po podłączeniu dysku bezpośrednio do PC robią się schody. Pojawia się kilka partycji, na żadną nie da się wejść chce ją formatować. Czy to znaczy, że :

1. Dysk padł razem z NASem i dane szlag trafił
2. Brakuje mi czegoś ( sterowników, apki coś w ten deseń). Sprawdzałem jakimś programem do wykrywania w jakim formacie jest dysk to niestety pokazuje się RAW - tak jakby dysk był zupełnie nowy ( tak wyczytałem).
3. Może macie inny lepszy sposób jak dostać sie do danych ?

Miałem nadzieje, ze jak zainwestuje w NASa i Raid 1 to nic złego mnie nie spotka. Mam tam spora ilość rodzinnych zdjęć i tylko na tym mi w sumie zalezy.

PS. Drugiego dysku narazie nigdzie nie podłączałem aby nic więcej nie spieprzyć.

Z góry dzięki za pomoc !
 
System plików to ext4 więc można spróbować: How to read Ext4 in Windows 11/10
Albo narzędzia do odzyskiwania danych (R-Studio itp.).
Interesuje cię największa partycja.
Czyli jest szansa, że dysku szlag nie trafił tylko ma nieodpowiedni format. Chociaż coś :) Znaczyłoby to, ze jak reanimuje NASa to czym prędzej muszę sobie zrobić kopie ważnych plików poprzez USB na kolejny dysk. Trochę parodia, bo myślałem, że jak będę miał 2 dyski w NASie to prawdopodobieństwo utraty danych jest praktycznie żadne, a tu się okazuje, że jest problem z dostępem do HDD.
 
RAID to nie kopia.
Poczytaj o kopiach zapasowych - główna zasada: 3-2-1 = 3 kopie zapasowe, na minimum 2 różnych urządzeniach, 1 poza chałupą (np. w chmurze).
Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 – BackUp Academy

Co do dostępu do dysku, gdybyś korzystał z linuksa na kompie to bez problemu do danych się dostaniesz ale że M$ leci w kulki i od wielu lat nie chce dodać sterownika do obsługi ext4 to nic nie poradzisz trzeba kombinować inaczej.
 
RAID to nie kopia.
Poczytaj o kopiach zapasowych - główna zasada: 3-2-1 = 3 kopie zapasowe, na minimum 2 różnych urządzeniach, 1 poza chałupą (np. w chmurze).
Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 – BackUp Academy

Co do dostępu do dysku, gdybyś korzystał z linuksa na kompie to bez problemu do danych się dostaniesz ale że M$ leci w kulki i od wielu lat nie chce dodać sterownika do obsługi ext4 to nic nie poradzisz trzeba kombinować inaczej.
No wlaśnie myślałem, że przez PC lepiej, ale widzę, że nie. Może macbook sobie lepiej z tym poradzi, ale nie nie mam akurat kurde przejściówki zeby to podłączyć. No nic zostaje mi narazie kupić rezystor i spróbować tak, a jak nie to będę kombinował.

Pytanie jeszcze jedno - jak reanimuje NASa to podłączać od razu 2 dyski czy dla bezpieczeństwa lepiej włożyć nr 1 i spróbować ruszyć ? Z tego co czytałem to powinno wszystko działać na 1 również ? Struktura plików itp juz mnie potem kompletnie nie interesuje jak wykonam poprzez USB kopie danych na których mi zależy. Po kupnie nowego nasa mogę spokojnie sformatować całość i na nowo postawić - nie przeszkadza mi to.
 
Ruszy na jednym dysku ale po podłączeniu drugiego zacznie robić resynchronizację danych co trochę potrwa (w zależności od wielkości dysków).
Ja odpalał bym na dwóch dyskach ale w przypadku kiedy mam kopię danych na boku (ot tak dla bezpieczeństwa, raczej się nic nie wydarzy ale ...).
Z tego co pamiętam to nawet jakbyś kupił nowego NASa i wsadził te dyski to powinno ruszyć (o ile nie masz antycznej wersji QTS).
 
Czytałem i widziałem już stronkę QNAPa do sprawdzenia czy dyski z TS-251 będą kompatybilne z jakimiś innymi. Nie jest różowo bo w zasadzie większość co można dobrać to używki. 251+, 253A itp, ale boje się trochę, że za chwilę wystąpi to samo co u mnie bo to poodbno wada fabryczna. Muszę coś dopasować co nie ma tej wady, a można włożyć dyski. Chyba, że uda się bezpiecznie zrzucić dane wtedy tak naprawdę nie ma to znaczenia bo najwyżej cykne format i już.

Także jeśli NAS się podniesie to bezpiecznie włoże 1 dysk i zobaczę czy będzie sie dało zrzucić dane.
 
A może wiesz co powinienem szukać ? Jakiego modelu ? Żeby nie władować się znowu na minę. Tak naprawdę TS-251 był mi wystarczający nie wymagam nic więcej.
 
debian -> apt-get install lvm2 drbb-utils -y
potem powinno znaleść woluemny

zakkładająć że nie było szyfrowania i migawek
Dla takiego zielonego żuczka jak ja to jakies czary :D Niemniej będę się musiał nauczyć czarować jak moje badziewie się nie podniesie ;)
 
NAS żyje po wlutowaniu rezystora, dyski w pełni sprawne. Zrobił sprawdzenie wszystko działa. Kopia zapasowa się robi na przyszłość. Temat do zamknięcia.
 
raczej szukaj nowego nasa - bo rezystor to ostatnia deska ratunku - po tym nie na nic

200.gif
 
Witam, łączę się w bólu RAID1 2x2TB , Qnap TS-251 +
20230405_122217.jpg
serwis odpisał (oczywiście zgłoszenie pogwarancyjne)
"Dzień dobry,

Niestety urządzenie jest już po gwarancji, a problem dotyczy sprzętu, nie oprogramowania. W tej sytuacji jedyna możliwość to odpłatna naprawa, która może być zrealizowana na dwa sposoby.
Pierwszy to diagnostyka i naprawa wykonana przez europejski serwis QNAP, który znajduje się w Holandii. W takim przypadku klient ponosi koszt przesyłki urządzenia do serwisu w Holandii oraz koszty naprawy. Jeśli decydujecie się Państwo na tę ścieżkę, proszę o stosowną informację.

Druga możliwość, to skorzystanie z autoryzowanego serwisu dystrybutorów QNAP w Polsce, czyli EPA Systemy i Konsorcjum FEN. W celu weryfikacji możliwości naprawy należy skontaktować się bezpośrednio z serwisem tych dystrybutorów: "

Więc jak kolega wspominał 1-8 pin lutowanie rezystora 100ohm, chyba że posiadamy Qnapa z procesorem x86 to bez problemu zadziała inicjując ustawienia z HDD

Pytanie do mate166 !!! Działa jeszcze??? napisz jakiś update
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. R-Studio
  2. 100ohm
  3. TS-253E
  4. dane na dyskach
  5. kopia danych na inny dysk
  6. backup
  7. jak dostać się do danych
  8. zdjęć
  9. kopia danych NAS na dysku usb
  10. ts-364
  11. konsorcjum
  12. naprawa dom
  13. serwis
  14. windows 11
  15. kopia w chmurze