Pomoc Niekontrolowane zwiechy serwera WWW

Gregor

Systems Admin...
Q's Expert
28 Listopad 2008
212
1
13
18
QNAP
TS-239 Pro II
Ethernet
1 GbE
Witam

Pacjent:
Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.6
Model serwera: QNAP 239 Pro II

Od bardzo długiego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem QNAPA. Zżyłem się z nim i służy mi doskonale spełniając moje nieduże potrzeby.
Z róznych względów od bardzo długiego czasu nie wgrywałem najnowszego firmware. Ostatni jaki posiadałem to 4.1.5
Wszystko działało cacy i bez problemu :)

Ale jak to w życiu, nic nie trwa wiecznie. Po kilku latach system przysłał mi maila, ze mój dysk nr 2 nadaje się do kosza i go wyłaczył. Pomyślałem, ze kupie dwa dyski nowe, wieksze, lepsze. Tak też uczyniłem. Doszedłem do wniosku też, że to świetny moment, aby jednak się zmusić i zainstalować najnowszy system w wersji 4.2.6

Zrobiłem kopie zapasową danych, kupiłem dyski WD RED 2 TB (2 szt). Postanowiłem nie robić update systemu tylko zainicjowalem Qnapa z nowymi dyskami. Wszystko pieknie i ładnie.
2 dni posiedziałem konfigurując sobie userów, udziały, konfigi itp Skopiowałem dane i pozostało tylko cieszyć się czystym systemem na długie lata.

Jednak mały niepokój wywołują u mnie nieregularne, aczkolwiek częste zwiechy serwera www.

Wszystko chodzi i nagle komunikat ze strony, ze nie udało się nawiązać połączenia.
Zwiechy są co około 15 minut i trwają około 3 minut.
Po tym czasie wszystko wraca do normy.

W tym czasie apache i php nie zgłaszają w logach błedów.
Mam zmienne IP ale ono również się nie zmieniło
Nie jestem jakimś biegłym userem, ale przy próbie wywołania "apachectl start" dostaję info, że serwer jest właczony.

Niestety nie potrafię zdiagnozować tej przyczyny. Nawet nie wiem gdzie głębiej mógłym szukać. Może mam gdzieś w configu włączoną funkcję "zwiecha co 15minut", ale nie mogę jej znaleźć :)

Moze ktoś miał podobny problem i wie jak go usunąć?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :D
Dodam jeszcze, że gdy strona mieli, mieli i nie może się wczytać to ping do nie j chodzi bardzo ładnie :-(

Żadnych pomysłów?
Pozdrawiam
 
Kilka lat temu miałem ten sam problem...
Czyli serwer przeniesiony na nowego nasa + zew ip + domena + nowy router = problem z dostaniem się do zasobów przez http z sieci lokalnej czyli takie tam sieciowe ABC.

Czytając cały wątek widziałem jak powoli panowie dochodzili do prawidłowego rozwiązania - gratuluję współpracy.

Punktem newralgicznym w rozwiązywaniu tego typu problemów (od którego zawsze trzeba zacząć) jest włączenie LOGÓW (po stronie serwera), które pozwolą śledzić proces krok po kroku.
Dla mnie rozwiązniem był zwrotny NAT w routerze (używam asusa ac66u) + odpowiednie DNS'y + DHCP włączony tylko na routerze a wyłączenie go na NAS'ie - lub odwrotnie ale nigdy dwa na raz włączone tu i tu.
 
Niezależnie czy jestem w domu czy gdziekolwiek indziej?

Czy tylko jak tak robię i tak bym chciał? Nie chce mi się wierzyć, że posiadacze serwerów inaczej wchodzą na swoje strony będąc w sieci lokalnej i poza nią.
No chyba, że się mylę.
Lokalny serwer DNS na np. Mikrotiku.......

Mariusz, zerknąłem na routery mikrotka. Wybór spory, a ceny rozsądne.
Czy mógłbyś, proszę, wskazać ze dwa modele, które nie będą jakieś mega profesjonalne, ale rozwiążą mój problem z DNS?
Dziękuję
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. sprawdź zawartość plików