Pomoc Niezidentyfikowany, dziwny problem

jk.1

Passing Basics
Beginner
26 Marzec 2016
27
2
3
50
QNAP
TVS-x71
Ethernet
1 GbE
Dzień "dobry",
NAS TVS-671 - 2x 512MB NVME( Raid0) + 6 dysków magnetycznych (4 x 3TB Raid5, 1x 1TB, 1x 6TB) + 1x 512MB NVME jako Cache Read Only
dyski NVME na kartach QNAP. Firmware 5.1.0 Build 20230629. Problem wystąpił 25.07.2023 około godziny 22

System startuje przez kilka minut jest wszystko poprawnie, dyski pracują normalnie, brak błędów. Po kilku minutach nie mogę zalogować się przez stronę WWW. Chyba, że zaloguję się wcześniej wtedy mogę grzebać, ale wszystkie macierze mają napis "błąd". Mogę cały czas dostać się do NAS przez aplikację na telefonie Qmanager i on pokazuje DataVol1 - pojemność w trybie nieaktywnym. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz stronę "Menadżer pamięci" - ale jej nie uruchomię, bo nie mogę się zalogować. Wg Qmanager Stan dysku 9/10 - Dobrze, Temperatura systemu 41st. C.
Zalogowałem się przez SSH i znalazłem w logach dziwną zmianę daty. Wg systemu data zmienia się z 27-07-2023 na 01-09-2023:
A002,Storage & Snapshots,C012,Snapshot,222,[Storage & Snapshots] Started creating scheduled snapshot. Volume: DataVol2.

Następny komunikat jest już z 30-09-2023. Jest ich kilka o App Instalation, o Network Recycle Bin, o Antivirus, o Qcenter.
Później jest 16-10-2023, następnie 23-10-2023, 27-10-2023, kończy się na dacie 09-12-2023.

Czyli działa SSH, Qmanager i co najważniejsze jest dostęp przez LAN do zasobów na wszystkich macierzach, dyskach. Linux nie wali błędami dysków. Wygląda jakby aplikacja do "zarządzania macierzami" się wysypała i przez to nie działa dostęp przez WWW.

Wczoraj, gdy byłem zalogowany przez WWW pokazał błąd dysku 6 czyli 6TB (single), później dysku nr 3 czyli trzeciego dysku z macierzy 4x 3TB - zaznaczam, że zasoby po LAN cały czas dostępne. Postanowiłem oczyścić NAS z kurzu (myślałem że może coś wlazło i razem z kurzem coś nietypowego się dzieje). Niestety to nie pomogło. Stan po rozebraniu i oczyszczeniu bez zmian.

Po podać, co sprawdzić, abyście mieli szansę pomóc? NAJdziwniejsza jest zmiana daty.

Pozdrawiam
Robert
 
Kopie są dwie, więc dane to nie jest problem, ale znalazłem coś takiego:

Błąd 2023-07-26 10:23:33 system --- localhost --- Browser Station Preferences [Browser Station] Failed to download Google Chrome image "114.0.5735.198-1". Error message: Error response from daemon: No such image: qnecr.myqnapcloud.com/qnap/bs/chrome:114.0.5735.198-1

Wyłączyłem Container Station + Browser Station + 'QRM+' - i zobaczę czy problem wystąpi.

Aktualizacja: 11:09 - Status macierzy każdej "Błąd", Wszystkie dyski Kondycja - "Dobrze" , dostęp przez LAN: wszystkie zasoby widoczne

11:32 - uruchomienie systemu ponownie (restart)
11:40 - wszystko OK, znalazłem tylko zadanie z dnia wczorajszego (File Station) - zlecone zdalnie przez Qfile Pro (android) - kopiowanie plików z folderu A do B. I pomimo kilku restartów cały czas było w przygotowaniu. Podejrzewam że system po jakimś czasie zgłaszał błąd kopiowania lub po prostu jakiś błąd i wtedy system uznawał macierze za uszkodzone. Anulowałem zadanie. Czekam co dalej.
11:51 - wszystko OK
12:35 - wszystko OK
13:45 - wszystko OK, uruchamiam Q'center
15:18 - wszystko OK, uruchamiam Container Station + Browser Station + 'QRM+'
17:08 - wszystko OK, uruchamiam Virtualization Station
17:20 - wszystko OK, robię restart, bo błąd występował po kilku minutach od uruchomienia systemu (oprócz pierwszego zdarzenia).
22:58 - wszystko OK, wszystkie aplikacje działające w czasie wystąpienia problemu uruchomione.

Wniosek: problem wywołany przez aplikację Qfile - kopiowanie plików z folderu A do B (podłączenie do sieci przez OpenVPN do routera) i przerwana transmisja GSM. W programie File Station zadanie było jako "w przygotowaniu" i prawdopodobnie nieudane wykonanie generowało błąd uszkodzonej macierzy. Tylko nie wiem czemu wszystkich a nie jednej której dotyczyło zadanie.

Może wątek trzeba usunąć, może zostawić. Może jest w nim coś mądrego :). Pozostawiam decyzje administratorowi.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. system nvme raid0
  2. Datavol1 datavol2
  3. Virtualization Station
  4. wystąpił problem
  5. browser station
  6. chrome
  7. download station