Pomoc w konfiguracji TS-873AeU-RP-4G

galvan

Passing Basics
Beginner
19 Czerwiec 2015
25
6
3
QNAP
TS-x53
Ethernet
null
Wybrałem TS-873AeU-RP-4G jako głównego QNAPa do zasobów firmy. Firma ma trzy lokalizacje, w każdej światłowód, sieć działa sprawnie. Na serwerze będą leżały pliki w kilkudziesięciu folderach współdzielonych (pliki Excel, Word, PDF, jpg). Plików dużo (circa 1,5-2mln), ale małe, w totalu zajmie to jakieś 3-4TB powierzchni dyskowej. Użytkowników jednocześnie korzystających max 150. Zadania - stricte udostępnianie plików, żadnych wirtualizacji, transkodowań. Chcę, żeby dostęp do plików był szybki, no i oczywiście system ma być bezpieczny. QNAP będzie w klimatyzowanej serwerowni, pod UPS, za firewallem Fortigate i bez wyjścia poza sieć lokalną (tylko VPN).

Pytania:
1. Zasoby - mam w tej chwili 4 dyski Seagate 6TB , które wyjmę ze starego NASA. Z tego zrobię RAID na dane - jaki RAID - podpowiedzcie?
2. System - ten model ma dwa gniazda m2. Warto chyba postawić na nich system w RAID1? myślę o 2 dyskach NVME 512GB. Jakieś konkretne modele polecacie do QNAPa?
3. QTS czy QuTS hero? Wolę ten pierwszy bo pozostałe serwerki tak mam i niekoniecznie chcę testować coś innego.
4. Pamięć RAM - jest 4GB. Ile dołożyć pod te konkretne zastosowanie - udostępnianie plików?
5. Czy warto też dołożyć dysk/dyski SSD na cache?
6. Architektura sieci to 1Gb. Czy da się wykorzystać sensownie te 2,5Gb w QNApie?

To tak z grubsza chyba wszystkie moje rozterki. Wszelkie uwagi mile widziane :)
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
1. Mało. Jeżeli to zasoby firmowe to dysków miej 6 i zrób przynajmniej RAID6 albo TP.
2. SN700 + jakiś solidny radiator bo i tak się ugotuje.
3. Hero. ZFS jak któryś dysk Ci wyleci to będzie to trwało rząd wielkości krócej. Na ext4 będziesz siwy zanim przy tych pojemnościach cokolwiek, o ile, się odbuduje. Prędzej będzie odtworzyć z backupu...
4. Punkt 3 - Kutas hero - ZFS - RAM RAM RAM. Wsadź ile się da.
5. Jak tylko do udostępniania plików, to nie.
6. A to już Ty jako administrator wiesz jaki masz ruch. Ty nam powiedz ;-)
 
  • Lubię to
Reakcje: galvan
4. Punkt 3 - Kutas hero - ZFS - RAM RAM RAM. Wsadź ile się da.
Pi razy okno - 1 TB danych ~ 1 GB RAMu

5. Czy warto też dołożyć dysk/dyski SSD na cache?
Moim zdaniem nie warto, ale jak nadmiarowe SSDki, to czemu nie.

6. Architektura sieci to 1Gb. Czy da się wykorzystać sensownie te 2,5Gb w QNApie?
Jesli masz wysycenie łącza powyżej 80% non-stop to tak, ale raczej bym szedł w LACP żeby lepiej dane szły na wiele końcówek.
 
Dzięki Panowie za podpowiedzi. Generalnie pierwsza i zarazem kluczowa decyzja to pkt 3. Czy QTS czy QuTS hero? Bo to implikuje dalsze kroki, a im starszy jestem tym mniej podatny na innowacje :)

1. Mało. Jeżeli to zasoby firmowe to dysków miej 6 i zrób przynajmniej RAID6 albo TP.
Wolałbym te 4HDD ustawić jako RAID6, a pozostałe 4 zatoki mieć rezerwowe na dodatkowe pule w przyszłości. Zwłaszcza w przypadku ZFS, bo tam zdaje się nie można rozszerzyć istniejącej puli.

2. SN700 + jakiś solidny radiator bo i tak się ugotuje.

Hmm, aż tak się grzeje? Tam jest deklarowany odczyt 3430MB/s, może wolniejszy kupić, przecież nawet ~1500MB/s będzie znaczącym wzrostem w stosunku do SATA.
3. Hero. ZFS jak któryś dysk Ci wyleci to będzie to trwało rząd wielkości krócej. Na ext4 będziesz siwy zanim przy tych pojemnościach cokolwiek, o ile, się odbuduje. Prędzej będzie odtworzyć z backupu...

Rozumiem różnice między nimi, ale ciągle nie jestem przekonany. Cytując klasyka, chodzi o to, "żeby plusy nie przysłoniły nam minusów" ;)
4. Punkt 3 - Kutas hero - ZFS - RAM RAM RAM. Wsadź ile się da.

ZFS wymaga ECC czy niekoniecznie?
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Dzięki Panowie za podpowiedzi. Generalnie pierwsza i zarazem kluczowa decyzja to pkt 3. Czy QTS czy QuTS hero? Bo to implikuje dalsze kroki, a im starszy jestem tym mniej podatny na innowacje :)
- Zabrzmi okrutnie, ale może czas oddać obowiązki tym co się na innowacje nie zamykają ? :)


Wolałbym te 4HDD ustawić jako RAID6, a pozostałe 4 zatoki mieć rezerwowe na dodatkowe pule w przyszłości. Zwłaszcza w przypadku ZFS, bo tam zdaje się nie można rozszerzyć istniejącej puli.
- Tak, nie da się puli rozszerzyć.


Hmm, aż tak się grzeje? Tam jest deklarowany odczyt 3430MB/s, może wolniejszy kupić, przecież nawet ~1500MB/s będzie znaczącym wzrostem w stosunku do SATA.
- Nie chodzi o transfery bo i tak w tym modelu dotkniesz może, a może nawet nie, stawiam orzeszki kontra złotówki, że 850MB/s per dysk NVME. Chodzi o to, że w tle ten niby nieużywany dysk systemowy, ciągle jest używany, a powyżej 70 stopni będziesz łapać idiotyczne QNAPowe alerty o temperaturze których NIE DA się wyłączyć. Bez radiatora się nie obejdzie.

Rozumiem różnice między nimi, ale ciągle nie jestem przekonany. Cytując klasyka, chodzi o to, "żeby plusy nie przysłoniły nam minusów" ;)
- Cytując klasyka, jak Ci się zesra, to będziesz żałować, żeś podkładu nie ułożył...

ZFS wymaga ECC czy niekoniecznie?
- Nie wymaga, lecz przy gargantuicznych operacjach w pamięci RAM, ECC zmniejsza szanse na fikołka.


A poważnie piszesz o "serwerze" dla firmy. Nie wiem, jakie masz standardy pracy, ale jeżeli firmowe, to masz model urządzenia który daje Ci nowy polski ład. Nowe możliwości. Skorzystaj. Nie zasłaniaj się lenistwem.
Dziadostwo rodzi dziadostwo. Wybierz sam czy jesteś dziadem czy nie.

A jak backup tych danych jest organizowany ? Względnie dwie pule po 4 dyski. Jedna żywa, druga na backu po godzinach pracy tej pierwszej. Możliwości dziesiątki.
Jak to w życiu, zrobione po łebkach bę∂zie działać, aż przyjdzie ten dzień, że będziesz żałować, że mogłeś, a zrobiłeś jak dziad.
 
  • Lubię to
Reakcje: galvan
gruby nas = gruby system !
idź w HERO

tylko przypominam:
  1. osobno dyski na system , osobno na dane
  2. UPS
  3. kopia zapasowa 3-2-1
 
  • Lubię to
Reakcje: galvan
- Nie wymaga, lecz przy gargantuicznych operacjach w pamięci RAM, ECC zmniejsza szanse na fikołka.

OK, rozumiem. Deduplikacji nie przewiduję, ale 16GB chyba włożę.
A poważnie piszesz o "serwerze" dla firmy. Nie wiem, jakie masz standardy pracy, ale jeżeli firmowe, to masz model urządzenia który daje Ci nowy polski ład. Nowe możliwości. Skorzystaj. Nie zasłaniaj się lenistwem.
Dziadostwo rodzi dziadostwo. Wybierz sam czy jesteś dziadem czy nie.

Nie chodzi o możliwości, chodzi o minusy. A takie niestety też są.
A jak backup tych danych jest organizowany ? Względnie dwie pule po 4 dyski. Jedna żywa, druga na backu po godzinach pracy tej pierwszej. Możliwości dziesiątki.
Jak to w życiu, zrobione po łebkach bę∂zie działać, aż przyjdzie ten dzień, że będziesz żałować, że mogłeś, a zrobiłeś jak dziad.

Chcę zastąpić funkcjonalnie tym pojedynczym serwerem trzy, które były w każdej lokalizacji firmy. W związku z tym zostaną mi trzy serwerki z bebechami na backupy, każdy serwer w innej lokalizacji niż nowy. I mam jeszcze moduł TR-004 na miejscu. O backupy się nie martwię, przećwiczyłem ten temat przez kilka lat, dam radę.


Yes, yes, yes. :cool:
 
Zainstalowana oryginalnie kość pamięci 4GB to Adata ad4s2666j4g19-bssz. Ktoś podpowie sprawdzone kości do rozbudowy?
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Uważam, że będzie ok. Ryzeny nie są marudne. Pamiętaj, że to i tak będzie na 2400MHz pracować więc ewentualnie takie fabryczne modele też będą ok.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. quts hero
  2. HERO backup
  3. Ddr4
  4. cache
  5. Radiator
  6. watchtower
  7. jaki dysk
  8. Jaki szybki dysk nvme
  9. jaki dns
  10. cache qnap
  11. po co są pule