Pomoc w wyborze 4-bay NAS do domu

mir7

Nowy użytkownik
Noobie
2 Grudzień 2023
2
0
1
41
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć,

potrzebuję pomocy w wyborze NAS i akcesoriów do domu, ma być wspólnym miejsce do wrzucania zdjęć, filmików, dokumentów dla wszystkich domowników, tak by każdy laptop i telefon miał mógł rzucić dane i mieć do nich dostęp (max 10 urządzeń) A dokładniej żeby soft robił backupy dla każdego automatycznie, bo jak na razie ja to robię ręcznie.

Nie przewiduje na dzień dzisiejszy innych zastosowań, więc nie musi być dedykowany pod plex czy inne bardziej wymagające zastosowania.
Kamerę podłączę max 1 szt. więc to pewnie każdy obsłuży.

Moja propozycja, na której bazuję poniższy opis to model TS-462-2G (dość często pojawiał się w wyszukiwaniach, może dlatego, że jest nowy)
Czy to jest dobry model dla ww. zastosowań ?
Czy może jest ponad potrzeby, jeżeli tak to jaki model będzie odpowiedni.

1. Określ co chcesz kupić ?
  • NAS: Ile kieszeni na dyski - 4 (2 kieszenie zostaną obsadzone w RAID1, 2 kieszenie zostaną zapasem na przyszłość)
    Pytanie: jak będzie 2x6 to czy mogę potem dodać np. 2x12 ?
  • Jaki procesor: Intel/AMD czy ARM - nie wiem, nie mam typu (to co będzie niezbędne dla moich zastosowań)
  • Extra złącza - Nie
  • Dysk twardy/HDD - 2x6-8GB (N300, Ironwolf, Red - to co będzie bardziej ekonomiczne w dniu zakupu - chyba, że któryś odradzacie / doradzicie)
  • Dysk twardy/NVMe - TAK, m.2 2280, wyczytałem, że dobrze postawić system na nvme (pytanie jak duży nvme potrzebuje 250GB, 500GB ?)
  • RAM - SD-DIMM DDR4 - 2GB fabrycznie zainstalowany czy dla wymienionych zastosowań wystarczy czy od razu dokupić więcej?
2. Budżet - do 2000 zł NAS (bez dysków i pamięci)
3. Elementy dodatkowe, opcjonalne - UPS, nigdy nie miałem, proszę o propozycje

dziękuję za pomoc
 
Taki ładny post - aż szkoda nie odpisać.

Dopłać 500 zł do do TS-464-8G i masz problem z głowy.

Możesz zarówno wymienić dyski w istniejacym RAID 1( i wyższym - RAID 0 jest polecany pod szczególne zastosowania i zakłada się że jesteś świadom jego WAD).

M2 ? 500 GB i więcej - zależy od promek cenowych

HDD - byle były zgodne z listą : Lista kompatybilności - QNAP - możesz wziąć naturalnie dyski spoza listy, ale wtedy spodziewaj się braku pomocy ze strony qnapa.
- kupujesz największe na jakie cie stać - z doświadczenia powiem tak, nie bierz największych dostępnych dysków - tylko te oczko mniejsze
Przykład - największe są dyski 20 TB - to bierzesz 18 TB .. czy tam 16 TB - nie chcesz być testerem na swoich danych.
popatrz na backblaze : Hard Drive Test Data , co kwartał dają światu informacje - mamy X takich dysków, zepsuło się Y - warto poświęcić 5 minut i popatrzeć na artykuł.

RAM - minimum 8 GB.

UPS - cokolwiek zgodnego ze złączem USB, baterię w nim wymieniasz sam co dwa lata (pi razy okno) , Lista kompatybilności - QNAP

CPU - Intel/AMD

Programy ? TS-464 - Centrum pobierania
 
Dopłać 500 zł do do TS-464-8G i masz problem z głowy.

Możesz zarówno wymienić dyski w istniejacym RAID 1( i wyższym - RAID 0 jest polecany pod szczególne zastosowania i zakłada się że jesteś świadom jego WAD).

HDD - byle były zgodne z listą : Lista kompatybilności - QNAP - możesz wziąć naturalnie dyski spoza listy, ale wtedy spodziewaj się braku pomocy ze strony qnapa.
- kupujesz największe na jakie cie stać - z doświadczenia powiem tak, nie bierz największych dostępnych dysków - tylko te oczko mniejsze
Przykład - największe są dyski 20 TB - to bierzesz 18 TB .. czy tam 16 TB - nie chcesz być testerem na swoich danych.
popatrz na backblaze : Hard Drive Test Data , co kwartał dają światu informacje - mamy X takich dysków, zepsuło się Y - warto poświęcić 5 minut i popatrzeć na artykuł.

RAM - minimum 8 GB.

Tak na szybko z porównania TS-464-8G vs TS-462-2G poza RAM tylko procesor jest inny (albo tyle zauważyłem)
Czy ten procesor jest niezbędny dla mojego zastosowania ?
Pytam, bo TS-462-2G + 16BG RAM to i tak 500zł taniej jak sam TS-464-8G.
Zakładałem dyski 6-8TB bo miałbym gdzie je zgrywać zawartość NAS jako backup, chociaż 14-18TB wychodzi bardziej eko, to wymusi zakup kolejnego dysku za archiwum.
A skoro miałbym wydać więcej na same dyski ponad plan, to czy ten droższy NAS jest faktycznie konieczny?
 
Bedziesz ładował zdjecia z telefonów i pomyślisz - fajnie by je było obejrzec na TV
żeby to zrobić za pomocą programów QNAPa, musi on je przemielić - ten proces zje Ci zasoby nasa

potem pomyślisz sobie - a moze filma z nasa bym puszczał itp itd
Zastosowania rosną w miare odkrywania potrzeb (czy na odwrót).

Oczywiście - możesz to zrobić na tańszym nasie, ale Twój czas (aka czekanie) jest wart 500 zł ? Nie.
Połączono posty:

w sumie niech sie @jerry1333 wypowie czy @Sycamor :p
 
Jak byłem w połowie pierwszego posta to stwierdziłem że 464-8G będzie idealny pod takie zastosowania domowe.

Dyski M.2 pod system, weź 500GB WD Red SN700 NVMe WDS500G1R0C albo coś podobnego jeśli chcesz coś porządnego (albo jak ja byle co od adaty aby działało a jak się zwali to nowy dysk a stary smarujesz smalcem i psu pod budę rzucasz).
Dyski SATA pod storage, WD RED albo SEAGATE IRONWOLF byle patrzeć czy nie są SMR (omijać SMR). Dla mnie takie rozsądne maksimum do RAID to 14TB powyżej już mogą być problemy przy odbudowie.
UPS - Cyberpower ~700VA podłączony po usb podtrzyma qnapa przez ~50 minut VP700EILCD - Systemy zasilania rezerwowego UPS | CyberPower
 
  • Haha
Reakcje: SiewcaRyżu

Mogą Cię zainteresować

Odpowiedzi
4
Wyświetleń
417
Przed zakupem...
Usunięty użytkownik pigers
U
Odpowiedzi
4
Wyświetleń
363
Przed zakupem...
Usunięty użytkownik pigers
U

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid 5
  2. Qnap TS-464-8G
  3. Jaki dysk
  4. RAID 1 4 hd
  5. Sycamor
  6. wd sn700
  7. System na SD
  8. Ddr4
  9. TS-464-8G
  10. n300
  11. 970 EVO Plus NVMe™ M.2 SSD 500GB
  12. ts 464
  13. ts-464 jakie ssd m.2
  14. jakie dyski
  15. Jaki dysk hdd