Pomoc Problem z poszerzeniem pojemności - TS439 - 3x3TB WD RED

stacho

Nowy użytkownik
Noobie
27 Maj 2013
5
2
3
44
QNAP
TS-x39U
Ethernet
1 GbE
Witam
Mam problem jeżeli chodzi o uzyskanie odpowiedniej pojemności wolumenu dla 3 dysków 3TB w raid 5.
Maksymalna rozmiar jaki mogę osiągnąć to 4028 GB i nie mogę więcej (poszerzenie pojemności)
Dodam, że qnap jest po resecie, dyski są nowe.

ai59.tinypic.com_s2ckte.jpg


ai62.tinypic.com_2589v15.jpg


Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

ai59.tinypic.com_s2ckte.jpg ai62.tinypic.com_2589v15.jpg
 
Może nie rozumiem czegoś ale wydaje się, że wszystko jest ok. W RAID 5 na 3x3TB wyjdzie właśnie około 5,6TB.
Czy chodzi o to, że dajesz poszerzenie pojemności i po zakończonej operacji volumen ma 4TB ? Z tych screanów moim zdaniem wynika, że wymieniłeś dyski ale nie poszerzyłeś po wymianie pojemności. To osobna operacja.
 
Dokładnie ... powinno być 5,6 TB ... wykonuję operację expand ...i niestety, pamięć nie zwiększa się.

jeżeli chodzi o dane, to nie ma tutaj żadnych ... to są nowe dyski.
stare znalazły inne zastosowanie ;)
 
Skoro nie ma tam żadnych danych to zrób reset do ustawień fabrycznych włącznie z wyczyszczeniem danych (pełna inicjalizacja) - zrób tak jakby przyszedł nowy NAS z pustymi dyskami ;)

PS: zrób sobie kopie ustawień w razie Wu.
 
Tak też zrobiłem już trochę wcześniej ... zobaczymy jak teraz zareaguje :)
Trochę to mu zajmie :)I zrobiłem pełną inicjalizację ... i wynik:
nie mogę niestety się teraz zalogować przez http ... pojawia się strona do logowania, wpisuję odpowiednie dane i wisi... pojawia się stronka "Loading..." i to wszystko :-(
Jakieś pomysły ??
wersja 4.1.0

Przez qnap finder mogę uzyskać informację o NASie
Jeżeli chodzi o rozmiar wolumenu jest już ok - 5,37 TBSytuacja się troszeczkę zmieniła ... teraz nie otwiera się nawet okno logowania przez http :( poza tym j.w.
 
czyszczenie cache nic nie dało ... próbowałem ... (logowałem się też z innych komp.), sprawdzałem porty, ustawienia routera (Mikrotik RB2011 2HND-IN) i nic...

ale udało się inaczej rozwiązać problem ... połowicznie ;)
Zrobiłem downgrade do wersji 3.8.4 i wszystko hula ... hm ... jakiś bug ??
Może jeszcze raz spróbuje zrobić upgrade o ile czas pozwoli (dane czekają przechodzę z S na qnapa) ... na pewno napiszę czy wystartuje w nowszej wersji.

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
 
Mogę wykonać ...ale może opiszę wcześniejszą historię tego nas-a w skrócie ..
Działa u mnie w firmie już od kilku lat i działał bezawaryjnie - raz wymiana dysku, ale bez problemu sobie odbudował (4 dyski 1TB seagate - raid5)
W między czasie zakupiłem nowe lepsze qnapy, a w tym posypał się znowu jeden dysk (jeden z 3 "starych) i uznalem, że zacznę użytkować go bardziej dla osobistych danych (wczesniej byl S 411) ale wymieniając dyski na 3TB red ...
Podniesienie do wersji 4.1 odbylo sie bez problemu przy raid 5 (dyski 1TB)
Przy dwóch dyskach 3 TB WD RED i raid1 - śmigał ...
Dodałem kolejnego "czerwonego"... zresetowałem ustawienia (ciagle wersja 4.1) i pojawila się sytuacja j.w. ...
czyli faktycznie jak pisałeś (Kaktus) może być coś z raid 5 i tymi dyskami... jeszcze sprobuje w nocy podniesc wersje i zobacze jak sie zachowa :)ver. 4.0.7 - śmigaver. 4.1.0 .... działa ... volumen prawidłowo
no to ja nie wiem ...
może ktoś ?? :)

oby przy dodawaniu za jakiś czas 4 dysku nie było takich problemówjeszcze jedna rzecz ... ver. 4.1.0 ... jednak lipa. Po dwóch logowaniach znowu to samo ...
NAS działa na ver. 4.0.7 cały dzień i na razie nie zamierzam podnosić ... dane zgrane i mam nadzieję, że nie będzie już przeszkód.