Pomoc QLocker

showview

Passing Basics
Beginner
26 Kwiecień 2020
12
1
3
46
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Witam,
wiem, czytałem że ten wątek nie powinien być już maglowany. Jednak mam pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi a jest dla mnie ważne.
Mam TS-220 RAID1, kopie zapasowe ważnych danych codziennie robione za pomocą aplikacji Hybbrid Backup Sync a następnie kopiowane tą samą aplikacją (te kopie) na dysk zewnętrzny.
Firmware dysku aktualizowany był zawsze w dniu ukazania się poprawki. Jest również zainstalowana aplikacja Malware Remover

Dawno (widać bardzo dawno ;( ) nie zaglądałem do katalogu BackUp, gdzie to wszystko trafia. Dziś zauważyłem 2 pliki sygnowane datą 7.01.2022 jak u większości
Trochę się wystraszyłem, sprawdziłem pliki i dziwna sprawa.. co sądzicie, co radzicie?

Ransomware zaczął szyfrować od dysku zewnętrznego (całe szczęście) i widzę, część katalogów jest zaszyfrowana a inne nie
Dyski wewnętrzne QNAP nie zostały ruszone poza katalogiem BackUp, którego zawartość była kopiowana na dysk zewnętrzny jako archiwum

Pytania,
1) czy od stycznia pliki nie powinny zostać wszystkie zaszyfrowane?
2) czy szyfrowanie (kopii) a może i danych właściwych cały czas trwa i jak to sprawdzić? Który to proces? - to pytanie jest najważniejsze. Czy mogę TO zatrzymać, mając pewność, że jest ok?
3) czy to możliwe aby "coś" przerwało szyfrowanie? NAS jest i był cały czas uruchomiony?
Przed momentem zmieniłem hasło admina, fakt - dawno nie było zmieniane i było dość ;( proste
Jestem w trakcie kopiowanie wszystkiego co ważne z dysku QNAP na inny zewnętrzny dysk.
4) czy bezpieczna funkcjonalność NAS będzie dopiero po ponownej jego inicjalizacji?
Uruchamiam aplikację Malware Remower na NAS i nie chce się uruchomi, nie chce się usunąć ani zainstalować ponownie

Proszę o wyrozumiałość
Dziękuję za zaangażowanie
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qlocker
  2. szyfrowanie katalogu
  3. szyfrowanie dysku zewnetrznego
  4. gdzie są aplikacje w qnap
  5. zaszyfrowane pliki