Pomoc QNAP TS 473 dyski m2 sata 3

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

wojciecho87

Nowy użytkownik
Noobie
9 Marzec 2023
3
1
1
3
36
QNAP
TVS-x73
Ethernet
1 GbE
Cześć.
Mam pytanie odnośnie mojego modelu qnap ts473, obecnie mam system na dyskach talerzowych wraz z danymi w RADI 1 jest to seagate ironwolf 14TB.
Czy jest sens zakupić dyski m2 (sata 3 z tego co wiem są kompatybilne) i postawić na nich system? Czy faktycznie zauważę różnice w wydajności?
Oglądam się za modelem: Western Digital SA510 500GB M.2 SATA III WDS500G3B0B , są w dość sensownej cenie - czy ktoś takie posiada?

Pozdrawiam
 
Rozwiązanie
Dzięki.
Dysk ssd dotarł(1 sztuka) i właśnie działam, mam tylko zagwozdkę jak do użytku domowego skonfigurować qnapa. Właściwie zależy mi na wymianie plików między urządzeniami oraz streaming po dlna dla tv :)
Odnośnie dysku ssd na którym postawię system, jednak dwa dyski ssd są bezpieczniejszym rozwiązaniem bo jak jeden z nich padnie to jeszcze będę uratowany - a co w przypadku jak mam jeden ssd, który się uszkadza a na dwóch pozostałych dyskach seagate 14tb znajdują się dane w raid 1? Czy wtedy po przeinstalowaniu systemu będę mógł zajrzeć do tego voluminu?

Może z doświadczenia zasugerujesz jak to pokonfigurować aby odczuć różnicę w wydajności, na początku jest wybór rodzaju woluminu...
Sens jest bo system postawiony na SSD znacząco szybciej działa niż na HDD. Jednakże w przypadku modelu TS473 problemem jest bardzo słabe chłodzenie dysków M.2. Mam ten model i stwierdzam że tu właściwie nie ma chłodzenia dla dysków M2. Jeśli więc masz jakieś aplikacje które będą mocno orały po dysku to będzie się on mocno grzał. Ja musiałem dokupić aktywne radiatory, bo pasywne nie dawały rady z chłodzeniem. System był niestabilny i się wieszał jak temperatura dysków wzrastała. No i trzeba było jeszcze zrobić złodziejkę aby je zasilić bo standardowo nie ma gdzie się podpiąć z zasilaniem. Dodatkowym problemem jest także bardzo mała odległość pomiędzy dyskami M.2 i nie wszystkie radiatory aktywne mieszczą się obok siebie.

Kup tylko jeden dysk i nie pchaj się w RAID 1. Ja postawiłem RAID 1 i bardzo żałuję. Z chęcią bym z niego zrezygnował ale niestety nie ma takiej możliwości bez reinstalacji systemu, a na razie nie mam na to czasu. Migracja z jednego dysku na RAID 1 jest zawsze możliwa, ale ja już bym jej nie zrobił w tym modelu.
 
Sens jest bo system postawiony na SSD znacząco szybciej działa niż na HDD. Jednakże w przypadku modelu TS473 problemem jest bardzo słabe chłodzenie dysków M.2. Mam ten model i stwierdzam że tu właściwie nie ma chłodzenia dla dysków M2. Jeśli więc masz jakieś aplikacje które będą mocno orały po dysku to będzie się on mocno grzał. Ja musiałem dokupić aktywne radiatory, bo pasywne nie dawały rady z chłodzeniem. System był niestabilny i się wieszał jak temperatura dysków wzrastała. No i trzeba było jeszcze zrobić złodziejkę aby je zasilić bo standardowo nie ma gdzie się podpiąć z zasilaniem. Dodatkowym problemem jest także bardzo mała odległość pomiędzy dyskami M.2 i nie wszystkie radiatory aktywne mieszczą się obok siebie.

Kup tylko jeden dysk i nie pchaj się w RAID 1. Ja postawiłem RAID 1 i bardzo żałuję. Z chęcią bym z niego zrezygnował ale niestety nie ma takiej możliwości bez reinstalacji systemu, a na razie nie mam na to czasu. Migracja z jednego dysku na RAID 1 jest zawsze możliwa, ale ja już bym jej nie zrobił w tym modelu.
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Możesz podesłać jaki aktywny radiator kupiłeś?
BTW. Zdecydowałem się jednak na WD z serii RED o pojemności 500GB.
 
Dzięki.
Dysk ssd dotarł(1 sztuka) i właśnie działam, mam tylko zagwozdkę jak do użytku domowego skonfigurować qnapa. Właściwie zależy mi na wymianie plików między urządzeniami oraz streaming po dlna dla tv :)
Odnośnie dysku ssd na którym postawię system, jednak dwa dyski ssd są bezpieczniejszym rozwiązaniem bo jak jeden z nich padnie to jeszcze będę uratowany - a co w przypadku jak mam jeden ssd, który się uszkadza a na dwóch pozostałych dyskach seagate 14tb znajdują się dane w raid 1? Czy wtedy po przeinstalowaniu systemu będę mógł zajrzeć do tego voluminu?

Może z doświadczenia zasugerujesz jak to pokonfigurować aby odczuć różnicę w wydajności, na początku jest wybór rodzaju woluminu uproszczonego, pełnego lub statycznego.
Myślałem nad woluminem pełnym dla ssd, gdzie będzie system oraz aplikacje... + raid 1 na dwóch dyskach segate 14tb.
Ewentualnie raid 1 dla dysków seagate 14tb z opcją przyśpieszenia pamięci podrecznej - ale tu mam wątpliwości czy uzyskam jednak tą wydajność.. poza tym jest w tym przypadku 1 dysk ssd w czym ostrzega system przy tworzeni takiej konfiguracji.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dlna
  2. jaki raid
  3. dysk na system i aplikacje
  4. migracja
  5. System na dyskach QM2, a dane na HDD
  6. TS-x64 radiator
  7. jaki dysk m2
  8. "raid 1" ssd
  9. jaki dysk na system
  10. system na raid
  11. dysk m2
  12. jaki radiator
  13. System na ssd
  14. migracja systemu na dysk ssd
  15. radiator dysk