Pomoc [RAID6 Disk Volume: Drive 1 2 3 4 5 6 7 Hot Spare Disk: 8] Examination failed.

stabit

Passing Basics
Beginner
1 Czerwiec 2009
16
1
3
Sytuacja:
1. Dysk 4 uszkodził się.
2. [RAID6 Disk Volume: Drive 1 2 3 4 5 6 7 Hot Spare Disk: 8] Start rebuilding."
3. [RAID6 Disk Volume: Drive 1 2 3 4 5 6 7 Hot Spare Disk: 8] Examination failed.
4. Wolumen Dysku RAID 6 : Napęd 1 2 3 4 5 6 7 Aktywny Zapasowy Dysk 8 - Status nieaktywny

Problem jest taki, że nie widać voluminu i udziałów sieciowych.
Próba sprawdzenia dysku na voluminie kończy się niepowodzeniem
[RAID6 Disk Volume: Drive 1 2 3 4 5 6 7 Hot Spare Disk: 8] Examination failed.

edit by kaktus

Co zrobić ?
Proszę o pomoc
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
1.
Nie. Wszystkie dyski muszą być podłączone jednocześnie.

Nie mam możliwości technicznych podłączenia wszystkich dysków jednocześnie do PC - więc realizacja odzyskiwania nie będzie możliwa.

2.
Nie widzę takiej potrzeby...

Więc sytuacja wydaje się bez wyjścia

3. Nie mam pewności co do tego 4 tego dysku (?), może jednak przed recreate powtórzyć procedurę wymiany 4 dysku
na świeży z półki sklepowej (inny producent - rozmiar ten sam) więc i pewność będzie większa że będzie dobry.

4. Mogę również spróbować podmienić elektronikę na wcześniejszym dysku 4 więc jego zawartość będzie odpowiadała stanowi
z przed awarii (o ile się uda uruchomić)

Może trochę spekuluję, ale przed ostatecznym podjęciem decyzji o recreate chciałbym skonsultować jeszcze te propozycje / możliwości które mogę jeszcze ewentulanie wykonać dla pewności.
 
Mówiąc szczerze recreate może być gwoździem do trumny w dwie strony:
- (największe prawdopodobieństwo) uruchomić macierz - o ile pozostałe dyski są na pewno sprawne
- (mało prawdopodobne) pozbawić nas dalszych szans
:)

Wszystkie możliwości wyczerpałem pozostaje Recreate.
Mówiąc szczerze recreate może być gwoździem do trumny w dwie strony:
- (największe prawdopodobieństwo) uruchomić macierz - o ile pozostałe dyski są na pewno sprawne
- (mało prawdopodobne) pozbawić nas dalszych szans
:)

Wszystkie możliwości wyczerpałem pozostaje Recreate.
Zatem @Silas Mariusz jeżeli możesz mi jeszcze poświęcić chwilę na wykonanie Recreate, będę wdzięczny.

Pozdrawiam
 
Witam. Nie jest tak źle, choć było gorąco.


Udało się odtworzyć wszystkie dane z macierzy kopii. Stracono dane z około 1 mc-a.
Tyle czasu nie wykonała się synchronizacja między macierzami (główna - backup).
Okazało się że w macierzy kopii uszkodzeniu uległ jedynie zasilacz, więc kopia wróciła do łask.

Jedno jest pewne:

1. SZANUJMY BACKUP,
2. Nie ufajmy Raid,
3. Sprawdzajmy cyklicznie Badblocks na dyskach.

DUŻE podziękowania dla Mariusza Silasa za OGROMNĄ POMOC.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dysk status inactive