Przy piwie Router do sieci domowej

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Witam
Coraz bardziej chodzi mi po głowie, żeby do swojej sieci domowej dodać takie ustrojstwo w charakterze routera (poniżej). Jego przewidywane zadania:
1. Zarządzanie ruchem sieciowym.
2. Serwery OpenVPN i Wireguard.
3. Będzie pracował pod kontrolą Gargoyle który bazuje na OpenWRT.
Szyfrowanie wspomagane sprzętowo (AES-NI) na pewno przyśpieszą transfery po VPN i Wireguard.
Do niego będą podłączone dotychczasowe routery (po stronie LAN jako switche i AP wi-fi oraz jeden z nich jako podręczny serwer samba na LAN).
Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że będzie taki trochę overkill, ale mając na uwadze, że internet coraz bardziej przyśpiesza, to zapotrzebowanie na szyfrowany ruch będzie wzrastało. Opcjonalnie mogę dodać do niego kartę wifi minpPCIE, ale skoro mam dotychczasowy router, to nie będę tej karty kupował. Jest to jednak jakaś opcja do pozbycia się dotychczasowego routera (przesunięcia go w miejsce słabszego).

Oprócz poniższych danych będzie 8GB RAM DDR4 (chyba do 32GB max) + dysk 128GB na system (64GB będzie aż nadto, ale różnica między nimi to 10$). Cena całości to 490$. Co o tym myślicie? Może jakieś inne pomysły? Na mój gust, to takie urządzenie mam w sugerowanej cenie detalicznej samego procka.

upload_2021-4-28_17-58-50.png

upload_2021-4-28_17-59-4.png
 
Coraz bardziej chodzi mi po głowie, żeby do swojej sieci domowej dodać takie ustrojstwo w charakterze routera (poniżej)...
Kup coś słabszego (czytaj tańszego) i poćwicz np z pfsense i innym oprogramowaniem "routerowym". Jak będzie się podobalo i będziesz widział że maszyna już nie daje rady to wtedy kup co pokazałeś.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Bawię się oprogramowaniem routerowym od kilkunastu lat i od mniej więcej 10 lat używam serwera openvpn na routerze. Mam mniej więcej wyczucie jak to działa i jakie to jest wydajne. Niedawno zrobiłem takie porównanie openvpn i wireguard na moim WRT3200ACM: Porównanie wydajności OpenVPN i Wireguard na Gargoyle (Strona 1) — Oprogramowanie — eko.one.pl
Przerost formy nad treścią.
Tylko nie bierzesz pod uwagę, że oprócz samego szyfrowania, to cały ruch idzie przez procesor. Routery mają coś takiego jak hardware nat. W x86 tego nie ma.
Ale generalnie są lepsze zastosowania tego ustrojstwa, niż router.
 
Ubi Dream Machine Pro. Sporo koni, stabilnie i dobrze działa, ma IPS z dużą przepustowością, kilka lanów, WAN10Gbe i jeden posrt SFP+
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong