Pomoc Router pod Orange Światłowód

jerry1333

void *ptr
Contributor
9 Październik 2019
626
3
317
63
Tomaszów Mazowiecki
github.com
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Jak w temacie, co wybrać do sieci domowej:
  • Łącze Orange Światłowód 600/100Mbit - w przyszłości zmiana na 600/600 albo nawet 1Gbit jak łącze pozwoli
  • Konieczny VPN w routerze z przyzwoitą wydajnością (nie musi być 600/100 ale 10/10 to za mało) - fajny byłby wireguard ale openvpn też może być (byle nie l2tp).
  • W sieci są 4PC, 3 TV, 2 konsole, Qnap, serwer pod wirtualki i parę rzeczy IoT (czujniki temperatury, poboru prądu, falownik itd. ale większość po WiFi)
  • Nie musi mieć WiFi (mam osobne AP od Ubi) Bez WiFi, mam AP od Ubi
  • Nie musi mieć USB / obsługi telefonu i innych takich bajerów
Zastanawiam się nad Mikrotik hEX S (RB760iGS) ale nie wiem czy ogarnie w przyszłości mocniejsze łącze? Jaka będzie wydajność gdybym chciał dodać reguły to firewalla? Nowy Mikrotik RB5009UG+S+IN to pewnie overkill dla większości łączy ale jest sens wydać kasę?
W tej chwili mam Fritz!Box 3490 i teoretycznie wyciągam prawie maksa z łącza ale sprzęt jest już stary no i ... chcę nową zabawkę :> (a przy okazji czegoś się nauczyć).
Czego Wy używacie w domu i na jakim łączu?


A no i uprzedzając pytania: nie chcę TP-Linka, Tendy czy innego szajsu z tego gatunku (miałem, nie chcę nawet jakby za darmo rozdawali).
 
Ja uzywam 4011 z WiFi i raczej mocno sobie chwale. Zresztą trudno zrobic lepszy router.
No i okazuje się że się da...
Wspominany przez Ciebie wybór
RB5009 - the RB4011 killer! : mikrotik (reddit.com)

PS. Sam sobie odpowiedziałeś na pytania. RB760 jest również okay. Nie potrzebujesz chyba nic więcej. Te wyższe modele możesz kupić jak serio tego potrzebujesz albo od szmalu sie przelewa.
 
  • Love
Reakcje: pecet
Jeśli chodzi o Mikrotika to dzisiaj już bym się nie pchał w modele z SFP (1 Gbit) tylko wybierał te z SFP+ (10 Gbit). Szkoda się ograniczać na przyszłość a ten model Mikrotik hEX S (RB760iGS) jest chyba niestety z SFP. Więc wybierał bym od modelu RB4011 w górę.

Osobiście mam RB4011 (bez WiFi). Wcześniej miałem kolejno RB2011 i RB3011 i do nowego doszedłem właśnie ze względu na SFP+. W domu mam 4PC (praca zdalna moja, syna i córki) , Qnap, TV, konsola, radia internetowe, monitoring domu i około 10 urządzeń Android i przy tym całym otoczeniu obciążenie CPU Mikrotika nie przekracza 10%. MT robi tylko za ruter, bo całą sieć szkieletową mam opartą o dwa switch'e D-Linka DGS-1510-28P połączone światłowodem 10Gbit z MT właśnie poprzez SFP+.

W nowym RouterOS 7.x jest już wbudowany WireGuard, ale nie używałem więc nie mam zadania.

Posiadam Łącze 300/30.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Ja mam to:
ROG Rapture GT-AX11000 +

RP-AX56​

Również mam Orange światłowód 1Gb. Wszystkie Twoje wymagania zostaną spełnione. Ale ja go kupiłem za jakieś 1300zł a teraz to abstrakcja.
 
//Off top, tak mam RoG z Merlinem na pokładzie i Skynet, który działa bardzo dobrze, ale nie chce wchodzić w polemikę i co jest lepsze.

Mam podobne potrzeby co autor wątku i jak to mówią u mnie działa. Czy teraz bym go kupił, hm, za 1300zł pewnie bym się zastanawiał. Jak bym miał wybeirać teraz to albo Mikrotika albo Unity.
 
  • Lubię to
Reakcje: pecet
Ja mam RT2600 ale jest nowszy model RT6600ax, fajny i ma dwa porty WAN plus vpn.
 
a ten model Mikrotik hEX S (RB760iGS) jest chyba niestety z SFP.
Tak a dodatkowo model Hex (RB750GR3) to to samo tylko bez SFP, PoE Out i 100zł taniej :)

Ja mam to:
ROG Rapture GT-AX11000 +
Nie no za dwa koła to bym brał UDM Pro - więcej funkcji które wykorzystam.

ale jest nowszy model RT6600ax
Eee nic ciekawego szczerze mówiąc ani sprzętowo ani w oprogramowaniu. Podobnie jak Qnapowe rozwiązania są średnie pod względem cena/możliwości.

Poprawiłem pierwszy post.

W sumie jak nie ma więcej propozycji, to stawiam na mikrotika RB750GR3 - nie potrzebuję SPF, PoE Out a nauczę się czegoś nowego.
Jak okaże się nie wystarczający to upgrade na RB2011 lub do RB5009.
 
Dostałem nowego MT HEX (RB750GR3), skonfigurowałem (OrangeFTTH, vlan35 + pppoe client), podstawowe reguły firewall, przekierowania portów, nat i inne pierdoły.

... i wyciąga 350~400/100 Mbit na łączu 600/100Mbit.

Jestem mocno rozczarowany.
200.gif


Macie jakieś podpowiedzi co mogę sprawdzić w konfiguracji w tej sprawie?
 
Bo to generalnie słaby ruter na łącze 1GB. Ale to wszystko masz podane na stronach producenta w zakładce Test results.

Sprawdź w konfiguracji Firewall'a czy masz włączoną regułę "fasttrack connection". Jeśli nie to poczytaj o niej, włącz ją i może trochę ona pomoże.
 
  • Love
Reakcje: jerry1333
Bo to generalnie słaby ruter na łącze 1GB. Ale to wszystko masz podane na stronach producenta w zakładce Test results.
Łącze 600/100.
Tak przeglądałem przed zakupem to nie wyglądało to tak źle ale widocznie rozmiary pakietów są mniejsze niż zakładałem :/
CPU MIPS, weź coś na ARM ;)
No tak przeglądam co jest ciekawego dostępne.
Sprawdź w konfiguracji Firewall'a czy masz włączoną regułę "fasttrack connection". Jeśli nie to poczytaj o niej, włącz ją i może trochę ona pomoże.
Jak będę w domu to przetestuję, dzięki :)
 
No tak z włączonym fasttrackiem idzie maks przy użyciu ~50% procka.
OK testuję dalej zobaczymy jak sobie będzie radził. Dzięki :)
Jak tam testy? jak sobie radzi heX?
Stoję przed podobnym wyborem - tylko łącze już jest 1Gb, patrzyłem na RB5009 ale nigdzie ich nie ma i nie wiadomo kiedy będą. Z Ubi przez myśl przeszło Dream Router albo UDM ale RB niby daje lepsze wyniki na kartce. Zostaje RB4011 ale tak naprawdę jest w podobnych pieniądzach co RB5009...
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Ogólnie ok, ale do łącza 1Gb nie polecam - chyba będzie za słaby. Nie testowałem jeszcze OpenVPN + pobieranie na maksa w domu. W domu nikt nie narzeka na szybkość bo wcześniej miałem Neostradę 20Mbit więc i tak przeskok jest spory.

patrzyłem na RB5009 ale nigdzie ich nie ma i nie wiadomo kiedy będą. Z Ubi przez myśl przeszło Dream Router albo UDM ale RB niby daje lepsze wyniki na kartce. Zostaje RB4011 ale tak naprawdę jest w podobnych pieniądzach co RB5009...
Też będę szukał RB5009 bo w przyszłości łącze będzie szybsze. Podobno za 30-40 dni mają się pojawić ale jak będzie zobaczymy.

Zrzut ekranu 2022-07-13 212950.png
Zrzut ekranu 2022-07-13 213015.png
 
  • Lubię to
Reakcje: cavek
Jak okaże się nie wystarczający to upgrade na RB2011
2011 to nawet kijem nie dotykaj. To jest kompletnie nieszczęśliwe urządzenie. Mam od 8 lat. Całkowicie niewydajny. Skończył jako AP do capsmana pod telewizorem
Kilka dni temu przełączyłem się z UPC 600/60 na Orange 1000/300. HAP AC2 dalej daje radę ale jest "na krawędzi". Przy downloadzie 1Gbps procesor na 95%. Trochę tam mam natów i robi za cap managera.
Wifi jak nie chcesz możesz nie używać
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Ta już własnie przeglądałem opinie i testy RM2011 i nie ma sensu do takich szybkości. Raczej przejdę na RB5009 jak tylko się pojawi w sprzedaży (podobno we wrześniu mają być).
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ubiquiti
  2. openvpn
  3. skynet