Pomoc Seagate ST6000NM0125 vs ST6000VN001

siwyboy

Passing Basics
Beginner
7 Kwiecień 2021
15
6
3
37
Ruda Śląska
QNAP
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Mam zamiar wymienić dyski w moim NASie i w TR-004. Łącznie będzie to 7 dysków. Dwa z nich mają już ponad 2000 dni, a reszta ponad 600 dni ciągłej pracy. (FYI: NAS mam skonfigurowany tak, że wyłącza się automatycznie o 0:00 i uruchamia ponownie o 10:00, więc dyski nie chodzą 24h).
Wstępie chciałbym postawić na dyski 6TB, ale szukając jakiegoś konkretnego modelu natknąłem się na dwa:
  1. ST6000NM0125 - Enterprise Capacity
  2. ST6000VN001 - IronWolf
Różnica w cenie między nimi to ok 150-200zł na sztuce (na korzyść pierwszego). A przy siedmiu robi się niezła sumka.

Zacząłem przeglądać oficjalny specsheet dla obu i jedyna różnica to właściwie tylko prędkość. Znów na korzyść tego tańszego...
Sprawdziłem co pisze sam Seagate i niby seria Enterprise Capacity jest przeznaczona dla datacenter do tworzenia kopii zapasowych, a IronWolf do ciągłego obciążenia w NASach.
Przypuszczam, że przez "ciągłe obciążenie" mają na myśli pracę w jakimś biurze gdzie ciągle ktoś pracuje na zdalnych plikach.

Osobiście korzystam z NASa do:
  • Przechowywania zdjęć z aparatu i okazjonalnego edytowania w Lightroom,
  • Kopia zapasowa starych dokumentów,
  • Migawki,
  • Plex
Czy ktoś z was miał styczność z tymi dyskami z serii Enterprise Capacity? Nie będę kłamał jeśli powiem że ponad 1000zł różnicy między kompletem jednych i drugich to gruba sprawa.

Pozdrawiam
 
a jakie dyski masz teraz ? bo powinieś brać z takiej serii jaką masz obecnie.
W NASie mam WD40EFAX, a w TR-004 mam ST3000DM007.
Te Seagate które mam są z serii Barracuda, więc typowo konsumenckiej, a działają już pare dobrych lat. Da Drive Analyzer nie wykazuje nawet minimalnych śladów zużycia.
WD40EFAX to oczywiście dyski WD RED, więc z założenia przeznaczone dla NASów.

BTW
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz odnośnie ST6000NM0125. Według producenta mają one prawie trzykrotnie większe zużycie prądu. Zastanawiam się czy czasie nie przekłada się to na dużo większy hałas.

moim zdaniem raczej nie powienieś patrzeć na wersja dla DC.
Szukam i szukam info na ten temat, ale bardzo możliwe że te dyski są tak stworzone aby chodziły non stop, a były zatrzymywane i uruchamiane każdego dnia albo jak oszczędzanie energii zahibernuje je.
 
Za Waszą namową zadecydowałem tak:
TS-332X - 3x 8TB IronWolf
TR-004 - 4x 4TB IronWolf

Tak na oko, na obu będzie dostępne po jakieś 15TB, a koszt dużo niższy niż wstępnie zakładałem.

Na NASie będę trzymał wszystkie pliki, a na TR-004 tylko migawki i dane do Plexa (nawet jak coś tam "strzeli" to nie będzie mi ich szkoda ;) )

Jestem tylko ciekaw jak długo potrwa proces wymiany dysków w NASie :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Patrząc na filmiki w necie przypuszczam że muszę się przygotować na jakieś kilkanaście godzin :sleep::sleep:

Dzięki wszystkim za pomoc!
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. lightroom
  2. ts-332x
  3. Da drive analyzer