Kawa i papierosy Serwer w domu? QNAP jako serwer plikow czy moze ?

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 168
31
2 248
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Witam

Czesto pojawiaja sie na forum jak i w innych miejscach publicznych zapytania jakie sa mozliwosci QNAP'a. Nadal u wiekszosci Polakow, zwyczajnych domownikow niestac na takie urzadzenia, ale takze nie maja pojecia jak taka mala skrzynka moze odmienic i ulatwic zycie. Stwierdzilem ze najlepszym przykladem tego bedzie opinia tych uzytkownikow, ktorzy entuzjastycznie podeszli do sprawy, ciesza sie z posiadania tej "skrzynki" i sa zdumieni jej mozliwosciami - czyli moze Wami!

Dodam tylko tyle, ze ja na poczatku posiadajac TS-101 bylem bardzo wrogo nastawiony do tego urzadzenia. Z czasem go polubilem i kupujac drozszy NAS nie wybralem innej firmy, lecz wlasnie QNAP TS-109. Ale cale to zagadnienie przeciez nie jest dla mnie.

Tak wiec prosze wszystkich uzytkownikow o napisanie kilku zdan na temat swojego QNAP'a.

Dziekuje i Pozdrawiam
Z uszanowaniem
SiLAS^QNAPClub
 
Witam wszystkich,

hardware:

  • model: TS-209
    dyski: WD RE2-GP 750GB (5400 rpm) x 1 (w planach Samsung EcoGreen F1 5400 jak bedzie dostepny)
    tuning: wymontowany wiatraczek i beeper (dzwiek) (teraz juz jest cichy)

software

  • fimware: Version 2.0.1 build 0416T (w planach przejscie na nowszy)
    modding: Optware, rtorrent + rtgui + lighhttp

uzytkowanie:

  • serwer plikow
    torrent
    w planach printserver
 
Witam
O QNAP dowiedziałem się przypadkowo szukając dysku sieciowego na którym mógłbym zgromadzić moje zbiory muzyki a następnie przesyłać je do SqueezeBoxa. Początkowo korzystałem z DLink DNS313 ale to wymagało odpalenia odpowiedniego oprogramowania na komputerze co wprowadzało pewien dyskomfort. Na innym forum /tutaj też/ jeden z użytkowników opisał swoje boje w analogicznej sytuacji, ale wykorzystując QNAP, na którym można zainstalować stosowne oprogramowanie pod nazwą SqueezeCenter. Jego opisy raczej nie napawały optymizmem-trudności w instalacji i zawieszanie się softu. Postanowiłem jednak zaryzykować i kupiłem TS 109II.
Instalacja zajęła jakieś 1,5 godziny. Żadnych problemów nie było. Pomaga czytelna i zrozumiała polska instrukcja i polska wersja softu.
QNAP mnie zaskoczył swoimi możliwościami. Ta mała obudowa potrafi jednocześnie strumieniować dane muzyczne do dwóch odbiorników SB, sama sciągać pliki z netu i strumieniować film do PS3. To prawdziwe centrum multimedialne i w takiej formie go wykorzystuję. Inni bardziej doświadczeni w informatyce potrafią więcej z niego wycisnąć.
Z QNAP korzystam już prawie miesiąc czasu i żadne problemy typu zawieszanie się nie wystąpiły. Zarządzanie dyskiem sieciowym jest intuicyjnie proste i nie nastręcza żadnych problemów. To po prostu kolejny napęd.
Działa bardzo dobrze <jupi>
Jak na moje potrzeby jest rewelacyjny :D
 
No to ja dodam że ja używam także i w zasadzie jak na razie przede wszystkim Qnap 109 II jako serwer WWW, po małej konfiguracji pliku apache.conf utworzyłem sobie 3 subdomenki i jedna domenę i zainstalowałem 4 joomle za pomocą których zarządzam sobie stronkami.

Wybrałem Qnap ponieważ jest to łatwe urządzenie do zarządzania i spewnosćią nie potrzeba takiej wiedzy jeśli chciałoby się postawić własny serwer z tymi wszystkimi możliwościami jakie daje Qnap, tutaj wystarczy instrukcja i ewentualnie pomoc przez nasze forum i wszystko działa. Nie wspominając że urządzeni epobiera tylko 7 W w spoczynku i 15 W podczas pracy, żadnych wentylatorków itp, cisza w domku.

O możliwości instalowania paczek poprzez QPKG nie wspomnę, Jest to najlepszy mój zakup jaki dotychczas dokonałem z branży "IT".

Szkoda tylko ze Qnap nie pomyślał żeby dodać zarządzanie i dodawanie subdomenami i domenami, ale łatwo mozna sobie to samemu zrobić na podstawie opisu w dziale

Serwer WEB i Aplikacja (Apache + PHP + MySQL/SQLite)


na naszym forum.

P.S. Oczywiście polecam kupno modeli X09 więcej możliwości z oprogramowaniem i paczkami rożnego rodzaju a warto również pomyśleć o wersji II czyli z 256 DDR. Wtedy już wszystko hula jak ta lala.
 
Posiadam Qnapa moze juz kilku miesiecy, serwer dziala jako forum ktore udalo sie bez wiekszej wiedzy zainstalowac, także jako dysk sieciowy : filmy server iTunes, galerie zdjęć (stacja multimedialna),Qrapid , Netback replicator także nie jest mi obcy monitoruje i akchwiwizuje co trzeba bezproblemowo.
Podsumowujac, bardzo ładnie, solodnie wykonane, proste w obsłudze i stabilne urządzenie.

Przemek
 
TS-209, wykorzystywany jako magazyn plików w małej sieci firmowej (max 5 komputerów), śmiga od ponad 100 dni bez problemów :D
 

Załączniki

  • ts-209.jpg
    ts-209.jpg
    31,2 KB · Wyświetleń: 2 147
Witam,
Ja polecam wszystkim TS-509. Wiem, że cena jest troszeczkę odstraszająca, ale naprawdę jest wart tej ceny. Urządzenie pracuje u mnie ponad 9 miesięcy i na razie spisuje się wyśmienicie. W chwili obecnej przymierzam się do zakupu TS-239.
Kupując urządzenie firmy Qnap jak większość z Was nie miałem pojęcia o istnieniu takiej firmy. Praktycznie parę dni szukałem informacji o urządzeniach NAS. Nawet chcąc zaoszczędzić troszeczkę pieniędzy pokusiłem się o projekt FreeNAS ale po dłuższym procesie eksploatacyjnym musiałem zrezygnować z w/w urządzenia (potrzebny zwykły komputer, dużo miejsca, dużo prądu itd..).
Na chwile obecna posiadam małe zgrabne urządzenie, które w profesjonalny sposób przechowuje moje cenne dane. Z niecierpliwością czekam na wersje 3.0 oprogramowania.
Pozdrawiam
Jarek
 
To i ja się dołączę. Na Qnapa trafiłem w ubiegłym roku kiedy szukałem jakiegoś urządzenia na którym mógłbym przechowywać dane i mieć do nich szybki dostęp (LAN). Jednak na początku zdecydowałem się na kupno Linksysa NAS200. Nie był to najlepszy wybór z uwagi na wydajność. Poszedł szybko na Allegro. Qnap wydawał mi się trochę za drogi w tamtym czasie. Na zakup zdecydowałem się kiedy w atrakcyjnej cenie znalazłem TS-101 na niemieckim eBayu. O zakupie przeważyła możliwość zainstalowania SlimSerwera (obecnie SqueezeCenter). TS-101 jednak jak na dzisiejsze czasy nie jest zbyt wydajna maszynka, wiec zakupiłem TS-119. Tez chwile się nią pobawiłem i zdecydowałem sprzedać w myśl zasady, ze apetyt rośnie w miarę jedzenia. Od tygodnia ciesze się TS-239, który jest genialnie wydajny, ale jak znam siebie to pewnie pod koniec roku go sprzedam by ostatecznie przejść na model TS-439, co ostatecznie rozwiąże moje problemy na dłuższy okres czasu. Jeśli chodzi o użycie to chyba tak jak większość użytkowników z forum. Domowe centrum rozrywki. W LAN-ie mam SqueezeBoxa i Popcorna A-110, które to urządzenia korzystają z zasobów Qnapa (tutaj z uwagi na to, że nie mam możliwości położenia kabla wszystko śmiga po powerlajnie Linksysa). Do tego jeszcze dane z desktopów i laptopa. Teraz przymierzam się do zakupu IP kamery w celu przetestowania Qnapowej stacji monitoringu. Mial ktoś doświadczenia w tej materii? Podzielcie się uwagami.
Pozdrowienia
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. netback
  2. Nas200
  3. zawieszanie