Ricoland

Entry Technician
Q Associate
20 Grudzień 2020
75
12
8
QNAP
TVS-x82
Ethernet
10 GbE
Mam nadzieję że pytanie zadaję w odpowiednim dziale.
Mam QNAP TVS-882. Chciałbym w gniazdach M.2 zainstalować 2 dyski M.2 SATA w RAID 0.
Czy na tych dyskach można zainstalować system czy tylko cache systemu.
 
z ciekawości zapytam.. po co raid0 na ssd na system?

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
 
Myślę że programy na tych dyskach będą się szybciej uruchamiały.
 
a ja myślę że nie zauważysz różnicy względem 1 dysku a raid0 jak już to bym robił raid1

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
 
a ja myślę że nie zauważysz różnicy względem 1 dysku a raid0 jak już to bym robił raid1

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka

Może masz rację, ale teoretycznie programy powinne uruchamiać się szybciej chyba że w Qnapie jest to inaczej rozwiązane.
 
Może masz rację, ale teoretycznie programy powinne uruchamiać się szybciej chyba że w Qnapie jest to inaczej rozwiązane.
dla testu miałem system na m2 ale nvme (ponad 3000MB/s), teraz mam na ssd sata (max 500MB/s), łączę z kompem 10gbit i nie widzę różnicy, w tym wypadku ssd vs hdd to i tak wzrost prędkości, ale co bardziej istotne to IOPSy

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
 
Raid 0 przy dyskach M.2 na system moim zdaniem nie ma sensu. Ofc, nikt Ci nie zabroni, ale jak padnie Ci jeden dysk, drugi jest bezużyteczny i system od nowa. Lepiej jak już RADI1, bo i tak system będzie działał dynamicznie, albo system na 1 dysku, a drugi wykorzystać np. jako dysk do VMek.

Z tego co pamiętam, to odczyt w RAID1 będzie zbliżony do tego z RAID0, ale zapis ofc wolniejszy.
 
Docelowo to chciałbym właśnie taką konfigurację, (nvme + 10gbit) bo edytuję w kompie filmy (własnej produkcji) które mają po kilkadziesiąt GB. Tylko że do mojego qnapa musiał bym dokupić kartę QM2-2P-344, no i właśnie się zastanawiam czy przyrost wydajności będzie satysfakcjonujący.
Miło poczytać celne uwagi.
 
Masz 2 PCIe w tym jedno gniazdo 3 x16 czyli bardzo szybkie - 16GB. Karta z kolei PCIe x4 - więc max co osiągniesz to 4GB/s. To są wartości teoretyczne, jakie obsługują szyby - w Qnapie i na kartach.
 
Czyli jak już to karta QM2-2P-384
 
Tak, bo domyślam się, że sieć masz 10Gbit lub więcej?
 
też montuje filmy (4K 60kl), mam system na ssd, jako cache 2x nvme raid1 (odczyt/zapis) i późnej raid5 z wdredplus, a serwer z kompem podłączone 10gbit. wiesz co? jak możesz wsadzić do kompa dysk nvme to to zrób i używaj go do montażu, taka moja rada i sugestia a jak nie możesz wsadzić nvme to może masz w kompie usb 3.2 (10gbit) to kup taki dysk na usb. skonfiguruj sobie żeby to co na dysku kopiowało się na serwer i tyle.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
 
też montuje filmy (4K 60kl), mam system na ssd, jako cache 2x nvme raid1 (odczyt/zapis) i późnej raid5 z wdredplus, a serwer z kompem podłączone 10gbit. wiesz co? jak możesz wsadzić do kompa dysk nvme to to zrób i używaj go do montażu, taka moja rada i sugestia a jak nie możesz wsadzić nvme to może masz w kompie usb 3.2 (10gbit) to kup taki dysk na usb. skonfiguruj sobie żeby to co na dysku kopiowało się na serwer i tyle.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka


Tak właśnie. W kompie mam SSD 970EVOPlus. Tylko qnap jest dla mnie troszeczke za wolny. Mam w nim 32GB ramu a czasami po kilku godzinach pracy zostaje tylko kilkaset mega wolnej. Dlatego szukam rozwiązania problemu instalując system na szybkich dyskach.