Pomoc Transkodowanie w lot i transkodowanie w tle nie działa - brak wsparcia dla AC3 i DTS ?

przemolowski

Entry Technician
Q Associate
23 Luty 2012
42
1
8
QNAP
TS-x51
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Witam Was.
Od pewnego czasu przerabiam problem z transkodowaniem a mianowicie od nowego firmware (TS-251+ firmware 4.2.0 build 20160311 oraz Codex Pack 3.3.0).
Nie transkoduje w lot i również w tle w zasadzie nic.
Helpdesk Qnapa z tego co zrozumiałem powiedział, że już nie wspiera AC3. (we do not support transcoding of Dolby AC3 due to licensing issue).
Przecież nie ma filmów w zasadzie ze zwykłą ścieżką stereo. O co chodzi?
Wszystko działało i transkodował w zasadzie wszystko.
Co się stało i czy tak można sobie wprowadzać ludzi w błąd ?
Kupiłem sprzęt w którym update polega na ograniczeniu funkcjonalności. Czy to normalne ?
Jak u was to wygląda?

Komunikat przy transkodowaniu w lot:
video nie obsługuje odtwarzania online lub plik nie istnieje:
screen2.jpg

screen1.jpg



Komunikat po wrzuceniu filmu do transkodowania w tle (w oknie transkodowania w statusie błąd):

transkodowanie1.jpg



Wersja oprogramowania Firmware: firmware 4.2.0 build 20160311
Model serwera: QNAP TS-251+
 
Ok już do nich napisałem :)
To mi Pan odpisał:
"Witam, tak obecnie te kodeki nie są obsługiwane. Z racji uwolnienia kodeków przez firmę Dolby oczekujemy na wdrążenie ich w system. Niestety nie umiem powiedzieć kiedy to będzie."
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
Pytanko odnośnie transkodowania na wersji systemu: 4.3.5.0760. Nie działa mi transkodowanie (akurat z plików .mkv).
Czy coś w temacie się ruszyło, czy pozostaje tylko Plex pass?
 
Zgodnie z tym co piszą na: forums.plex.tv

HW transcoding requires a PlexPass subscription of some kind. Your model is already supported for HW transcoding so you just need the plex pass license.
QNAP HW Transcoding (VideoStation, etc.) DOES work as long as you video file doesn’t leverage an audio codec/format that requires a licensing fee (AC3/Dolby and DTS). So if your video file had 2-channel audio, then you would likely be able to HW transcode it leveraging the native QNAP sw.

Czyli transkodowanie sprzętowe tylko dla Plex premium i bez AC3/Dolby w dźwięku... :-(
 
Wszystkie filmy w Plex mi działały bez problemu.

Fakt kupiłem Plex Pass ze względu na transkodowanie sprzętowe, w celu aby nie zabijać procesora gdy dwie osoby oglądają w tym samym czasie. Jak sam oglądałem to jak najbardziej było wszystko ok.
 
Panowie ustalmy sobie fakty:
- odtwarzanie Dolby i DTS jest i zawsze było za free
- transkodowanie - czyli w tym wypadku powtórne kodowanie źródła dźwięku z nieważne jakiego źródła do Dolby i DTS jest objęte licencją dystrybucyjną tego sygnału = płatną licencją
(to jest logiczne, chcemy wydać film ze ścieżką w DTS to musimy za to zapłacić licencje)

W ogóle jaki Ty widzisz sens w odtwarzaniu - albo ktokolwiek w odtwarzaniu filmów w Video Station?
Jeśli jesteś w sieci z serwerem to odtwarzaj filmy po otoczeniu sieciowy Samba/NFS/whatever i ciesz sie oryginalem.

Jesli chcesz miec dostep zdalnie i wymagasz transkodowania to licz sie z ograniczeniami licencyjnymi i nie uzywaj Video Station. Uzywaj Emby.
A jesli ffmpeg w Emby Ci nie odpowiada to skompiluj sobie manualnie ffmpeg z dts'em i dolby i bądź piratem :)

... Co w moim rozumieniu nie jest piractwem.
Bo to jest akurat dobry temat.

Skoro material zrodlowy jest w DTS, to czemu za ponowną rekompresje do jego obejrzenia przez Internet mam znowu płacić? To tak jakbym placil za wypozyczenie filmu DVD w wypozyczalni DVD, i dodatkowo za to, że odtwarzam ten sam DVD z dzwiekiem Dolby swoim telewizorze. I tu akurat rozumiem zbulwersowanie autora postu, bo rzeczywiscie coś tu nie jest tak.

Natomiast rozumiem też QNAP'a i kwestie techniczne, które nie umożliwiają przeskoczenia tego problemu.

Ale to rozczarowanie jest nieadekwatne.
Tez bym chętnie połowę pieniędzy w takim razie odzyskał bo "...poczytaj sobie ile sobie liczy Qnap za TS-251+ i 8Gb" ?
Dla mnie nie mało.
Mozliwosci oferowane przez TS-251 znacznie przekraczają jego wartość. Więc tu akurat jeszcze zaoszczędziłeś. A to jeśli z serwera stricte chciałeś zrobić media player to już Twoja sprawa. FYI za licencje Dolby i DTS w starych kartach muzycznych Creative, tj. X-Fi płaciło się ok. 100 PLN = 1/20 wartosci QNAP - gdzie tu masz hardware + reszte softu.

Co nie zmienia faktu, że jutro porusze ten temat w QNAP'ie bo coś mi się tu nie podoba:
ffmpeg w CodexPacku ma wyłączone dekodowanie AC3:
Bash:
--disable-decoder=ac3 --disable-decoder=eac3 --disable-decoder=ac3_fixed --disable-decoder=dca --disable-decoder=truehd --disable-encoder=ac3 --disable-encoder=eac3 --disable-encoder=ac3_fixed --disable-encoder=dca --disable-encoder=truehd
Moge się mylić, jeśli coś się zmienilo w licencjonowaniu AC3 ale według mnie odtwarzanie AC3 i DTS jest free.
 

Mogą Cię zainteresować

Odpowiedzi
11
Wyświetleń
{liczba}K
Inne
Usunięty użytkownik pigers
U

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Plex Plex - brak początkowego ekranu konfiguracyjnego,
  2. qnap transcode ac3
  3. qvideo
  4. video sation mkv