Pomoc TS-228A inicjalizacja

heniec

Nowy użytkownik
Noobie
24 Wrzesień 2018
2
1
3
49
QNAP
TS-100
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry,

dwa dni temu nabyłem TS-228A i do tego 2xSeagate IronWolf 4TB.
W pierwszym podejściu do uruchomienia poleciałem wg. stanrdowej instrukcji - wpięcie dysków, uruchomienie, wykrycie QFinderem i dalej kreatorem inicjalizacji, który na początek zaproponował upgrade firmware'u, na co się zgodziłem (przeszło poprawnie), a dalej wg domyślnych parametrów, z Raidem1.
Po zatwierdzeniu ustawień inicjalizacji przeglądarka zawiesiła się i przestała odpowiadać. Po kilkunastu minutach braku jakiejkolwiek reakcji zacząłem od początku i tym razem doszło do pasku postępu formatowania dysków, ale potem przeglądarka straciła połączenie z NAS-em i przestał być widziany w sieci.
Od tego momentu przeprowadziłem kilkanaście prób zainicjowania NAS-a zarówno z pojedynczym dyskiem jak i w raidzie, za każdym razem kończy się to utratą kontaktu NAS-a z siecią. Jeden jedyny raz udało się na jednym dysku doprowadzić instalację prawie do końca, ale zawiesił się na ekranie powitalnym przy inicjalizacji usług.
To działo się na najnowszej wersji firmware'u, czyli 4.3.4.0695. W akcie desperacji zrobiłem recovery firmware'u i wgrałem wersję wcześniejszą, 4.3.4.0675.
Obecnie próbuję zainstalować NAS-a z jednym dyskiem, jakieś 3h temu NAS- przestał być widziany w sieci, ale wciąż miga dioda dysku.

I teraz po tym przydługim wstępie moje pytania:
Czy to może może być normalne, że inicjalizacja (bez RAID) tyle trwa i wiąże się z czasową niedostępnością NAS-a w sieci?
Czy może cofnąć się jeszcze do konkretnej wersji firmware'u?

Bardzo proszę o pomoc i rady.

Pozdrawiam

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0675 Build 20180810
Model serwera: QNAP TS-228A
 
Dziękuję za sugestię, to była jedna z pierwszych myśli :)

Dzisiaj jednak jeszcze trochę powalczyłem, więc z kronikarskiego obowiązku:

- przepiąłem QNAP-a i laptop do innego routera, bez internetu (wcześniej podpinałem się do FunBox-a 3.0)
- jeden dysk wpiąłem do drugiej zatoki
(te dwa powyższe punkty to tak trochę na intuicję po lekturze różnych porad z forum i stron qnap-a)
- po resecie (tym dłuższym), instalacja przeszła do etapu końcowego restartu; tu NAS przestał reagować, więc zrestartowałem go sprzętowo
- po restarcie - ruszył o dziwo; w managerze zgłosił tylko potencjalny problem z systemem plików, i zalecił jego skanowanie, ale to przebiegło pomyślnie
- przepiąłem NAS-a na FunBoxa i zrestartowałem, ruszył
- dodałem połączenie przez myqnapcloud - poszło bez problemu

Na chwilę obecną status jest ok i działa. Jutro dołożę drugi dysk i spróbuję zmigrować do RAID1.

Pozdrawiam
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 228a firmware