Pomoc TS-453Bmini - SSD RAID1 ?

Serafim

Nowy użytkownik
Noobie
3 Wrzesień 2017
3
0
1
39
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam,
noszę się z zakupem modelu TS-453Bmini z dwoma dyskami po 3TB (RAID 1) oraz ewentualnym SSDku do systemu.
Zgodnie z informacji na forum na SSD chciałbym 'przerzucić' system, tak aby cały NAS działał wydajniej.

Nie znalazłem jednak nigdzie informacji co w przypadku awarii takiego SSD z systemem?
Czy jest możliwość zrobienia RAID1 do takiego rozwiązania (???) czyli 2x 3TB (RAID 1) i 2xSSD (RAID 1).
 
SSD to tylko do systemu (gdzieś doczytałem że QTS zajmuje do 10GB) więc taki 64GB by wystarczył.
Tylko co w momencie jak się on zepsuje?

Bo wszystkie dane były by na zwykłym talerzowym
 
SSD to tylko do systemu (gdzieś doczytałem że QTS zajmuje do 10GB) więc taki 64GB by wystarczył.
Tylko co w momencie jak się on zepsuje?

Bo wszystkie dane były by na zwykłym talerzowym

Dane trzymasz na talerzowych - system na SSD. Jak ci padnie SSD to musisz kupić nowego i postawić na nowo system dlatego warto robić backupy ustawień.

Jednak jak miałbym obstawiać to szybciej padną talerze niż SSD. Jeśli chodzi o wytrzymałość dysków SSD to warto zwrócić uwagę aby kupić dysk z trwalszymi półprzewodnikami MLC - trwałość komórek zapisu to około 10.000 cykli czyli według dzisiejszych norm od 1 do 3 mln godzin pracy. Dodam jeszcze że podczas testów wytrzymałościowych takich dysków najsłabsze padły po zapisie około 1PB danych - bardzo dużo nawet jak na NAS w domowych warunkach.
Po za tym - nie kupuj dysku na styk. Na trwałość komórek ma wpływ zapełnianie dysku - ze względu na sposób równoważny zapisu (poczytaj o technologii) więc lepiej/trwałej jest mieć dysk, który jest mniej zapchany. Dyski zapchane czyli np. >80% w górę będą szybciej się zużywać.

Pozdrawiam
 
Niby można ale jak pigers napisał, tylko po co.

Poza tym warto pamiętać że RAID to nie backup i pomimo RAID'a trzeba też robić backupy 3:)

QNAP Storage Performance Best Practice

*****

Tak sobie jeszcze myślę. Jak zrobisz RAID1 na dyskach SSD to i tak każdy bit zapisany na dysku A będzie zapisany na dysku B więc nic nie zyskasz i nadal bedziesz miał powiedzmy 10.000 cykli zapisu do dyspozycji. RAID może Tobie zabezpieczyć dyski talerzowe np. przed jakąś ukrytą awarią w dysku powiedzmy głowicy lub silnika napędzającego talerze, ale też nie chroni przed równomiernym zużyciem dysków. Może lepiej z jednego SSD zrobić system a z drugiego cashe? Albo od biedy robić backupy z jednego na drugi?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. zapchany dysk