Pomoc TS-453D + QM2-2S-22A + ADATA SU650 512GB SSD

LeserGD

Nowy użytkownik
Noobie
21 Grudzień 2022
4
0
1
41
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Cześć,
kupiłem ostanio nowe komponenty do mojego TS-453D:
  • QM2-2S-220A
  • 2x ADATA SU650NS38 512GB
Zamontowałem dwa dyski w karcie rozszerzeń, zamontowałem kartę do NASa, wszedłem do BIOS i niestety nie widać dysków w opcjach bootowania.
Po uruchomieniu systemu pojawia się komunikat:
1704056222778.png

Czy brak dysków w BIOS zależy od karty rozszerzeń, wersji BIOSU (zainstalowana najnowsza ze strony supportu) czy dysków, które nie są na liście kompatybilności?
Czy da się w jakikolwiek sposób obejść ten problem?
Wersja QTS najnowsza dostępna (stabilna)
Połączono posty:

Ten komunikat oczywiście nie od razu po uruchomieniu systemu a wybraniu jednego z dysków w "aplikacji" Storage & Snapsjots w sekcji Disks/VJBOD.
Teraz jeszcze zauważyłem, że prawdopodobnie będzie to jedna dysków z poza listy kompatybilności (ciężko cokolwiek nowego z tych dysków znaleźć za rozsądne pieniądze, a pewnie lepiej już nie będzie):
1704056978226.png


Próbowałem do testów postawić TrueNAS SCALE (zostawiłem tylko jeden z dysków M.2 podpięty), instalacja poszła bez problemu, w BIOS/UEFI do wyboru w opcjach bootowania tylko:
  • QNAP OS
  • UEFI: Built-in EFI Shell
więc niestety nie da się uruchomić nowo zainstalowanego systemu.

Powtórzę więc pytanie: czy da się to w jakiś sposób obejść, żeby mieć możliwość zainicjowania systemu na tych dyskach lub instalację TrueNAS
 
Czy brak dysków w BIOS zależy od karty rozszerzeń
To bez znaczenia bios może nie widzieć dysków na PCIe - system startuje z DOM na płycie głównej.
Powtórzę więc pytanie: czy da się to w jakiś sposób obejść, żeby mieć możliwość zainicjowania systemu na tych dyskach lub instalację TrueNAS
Jak rozumiem chcesz wymienić Qnapowy os na TruNAS? To zrób notatki i opisz wszystko dokładnie na forum, będzie chyba pierwszy taki przypadek (a przynajmniej ja nie słyszałem o takich pomysłach).
 
Ogólnie chodziło o uzyskanie względnej ciszy, cały czas chroboczące dyski trochę mnie już irytują. Dlatego wymyśliłem, że dołożę kartę rozszerzeń z dwoma dyskami i na nich zrobię poolę z mirroringiem.
Chciałem sprawdzić czy dyski są wykrywane patrząc czy są dostępne w urządzeniach z których można bootować (w sumie to nie sprawdzałem jak to wyglądało wcześniej). Wydawało mi się, że przy inicjalizacji systemu wybierało się już stworzenie pierwszej puli i na nią system jest instalowany - nie pamiętam jak to faktycznie wygląda,
Myślałem, że instalacja jest robiona podczas inicjalizacji i chciałem system postawić na SSD, żeby kontenery i ewentualne maszyny wirtualne działały z SSD a dyski talerzowe z danymi mogły w końcu wejść w standby i przestać się kręcić jak nie ma odczytów i zapisów.

TrueNAS to był tylko test i ewentualna alternatywa która mogła by obejść problem duplikatów WWN.

W końcu zainicjalizowałem system od nowa z podłączonym tylko jednym dyskiem m.2 i mogę z niego zrobić poolę na dane, ale po dołożeniu drugiego dysku niestety cały czas błąd duplikatu WWN i nie mogę zrobić pooli, ponieważ dyski nie są dostępne w kreatorze:
1704067261214.png


Sprawdzę jeszcze czy dam radę postawić TrueNAS na 2.5' dysku SSD montowanym w normalnej kieszeni i z niego bootować system, a z dwóch dysków na karcie rozszerzeń przygotować poolę na kontenery i wirtualizację.
Szkoda tylko by było stracić jedną kieszeń na dyski na dysk systemowy :-/

Chyba, że ktoś jeszcze ma jakiś pomysł na obejście problemu duplikatów WWN.
 
Nie jestem za mocny w te klocki ale ja zrobiłem tak:
Wyjąłem wszystkie dyski z NASa . Wsadziłem tylko kartę rozszerzeń z dwoma dyskami i zainstalowałem nowy system. Na karcie zainstalowałem pule, foldery i wszystkie programy.
Wszystko chodzi rewelacyjnie.
Możesz jeszcze wsadzić kartę z dyskami do PC i sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo.
 
Problemu WWN nie da się obejść bo teoretycznie nigdy nie powinieneś mieć dwóch tych samych numerów (to unikatowy numer dysku). Raczej te dyski bym wywalił a kupił WD 500GB M.2 SATA SSD Red SA500 x2.
Wsadzasz dyski na kartę, kartę do Qnapa i inicializujesz na nowo. Po inicjalizacji robisz pulę / wolumin statyczny w RAID-1 i jesteś w domku, system na nowych dyskach M.2.
Teraz możesz dokładać kolejne dyski wg. uznania.
 
Raczej te dyski bym wywalił a kupił WD 500GB M.2 SATA SSD Red SA500 x2.
Właśnie takie dyski już zamówiłem kilka godzin temu, a dyski ADATA polecą jako zwrot do sprzedawcy.
Sprawdzę jeszcze czy dam radę postawić TrueNAS na 2.5' dysku SSD montowanym w normalnej kieszeni i z niego bootować system
Sprawdzone. Zainstalować się da, tylko brakuje możliwości bootowania z tego dysku, więc nie ma jak wystartować TrueNAS.
nie prosciej swap poprawic ?
Jeżeli instalacja na SSD nie rozwiąże problemu z usypianiem dysków, to pewnie będzie kolejny krok do uzyskania ciszy.
 
Ale aplikacje, kontenery i maszyny wirtualne są na dyskach, więc gdy coś się z nimi dzieje to pewnie uniemożliwi wejście w stan wstrzymania dyskom talerzowym, więc będą cały czas kręcić i hałasować głowicami.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Truenas
  2. dyski ssd do karty
  3. instalacja dysków
  4. Ts-453d
  5. Qm2-2s-220a