Pomoc TS-453DU-RP problem z migracją RAID1->RAID5

papcioch

Nowy użytkownik
Noobie
17 Październik 2019
5
0
1
52
Wrocław
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam Was.
Mam problem z przejściem z RAID1 do RAID5. W tej chwili są tam dwa dyski 8TB i chcę dołożyć trzeci taki sam. Robię wszystko zgodnie z instrukcją, klikam Zastosuj, potwierdzam i nawet 10s nie mija jak otrzymuję info: "Message: [Storage & Snapshots] Failed to migrate RAID group "1". Storage pool: 1, New RAID type: RAID5." I to właściwie wszystko.
Co robię nie tak?
 
Po dłuższej konwersacji z helpdeskiem dostałem informację, że oba dyski w RAID 1 zawierają "bad bloki" i dlatego grupa RAID 1 odmawia zaimportowania nowego dysku. Uruchomiłem skanowanie w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów i nic nie pokazało. Wymyśliłem, że jeszcze sprawdzę dyski programem Data Lifeguard Diagnostic od WD. bo nie wiem gdzie te sektory zobaczyć a jakoś nie jestem przekonany.
Doczytałem się, że nie ma możliwości przeniesienia konfiguracji użytkowników, uprawnień i struktury katalogów na innego NASa. Więc wymyśliłem, że fizycznie przeniosę tam dysk i zrobię kopię konfiguracji by ręcznie nie wpisywać wszystkiego. Dzięki temu powinienem zaoszczędzić trochę czasu a teoretycznie wszystko powinno ruszyć bez problemu to jest szansa, że w weekend wyrobię się by zgodnie z zaleceniem helpdesku utworzyć RAID od nowa.
Generalnie zmierzam do tego, by się upewnić, czy na pewno nie mogę w prosty sposób przenieść konfigurację na innego NASa oraz upewnić się co do tych bad bloków.
 
konfiguracji użytkowników
userów możesz wyexportować, ale ich prawa .. niet.

uprawnień i struktury katalogów
z GUI niet - z shella można wymagikować. Popatrz w SSH do katalogu /etc/config/ za plikami smb.conf (konfiguracja "folderów współdzielonych") ...
pliki z całą strukturą przekopiujesz sobie rsyncem do drugiego nasa.

Więc wymyśliłem, że fizycznie przeniosę tam dysk i zrobię kopię konfiguracji by ręcznie nie wpisywać wszystkiego.
Raczej tego nie widzę - skoro NAS A odmawia tego, to czemu NAS B miałby to zrobić ?

Skan programem producenta powinien definitywnie wyjaśnić sprawę bad sektorów.
 
Skan nic nie wykazał. Wyjęcie dysku zdegradowało RAIDa i już nie mogę go odbudować ani ze starym dyskiem ani z nowym. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją by nie dało się odtworzyć RAIDa1 z nowym dyskiem. Ale też pierwszy raz robię to na QNAPie. No i nie wiem jak jest z tymi "bad blokami" co je helpdesk widzi. Chciałby reklamować dyski tylko jak to opisać?
 
A o co może chodzić z naprawą RAIDa 1? Jest zdegradowany bo wyjąłem dysk i teraz cokolwiek bym nie włożył do tej kieszenie, to nie odbuduje bo "nie jest członkiem". Serio może chodzić o te domniemane badsektory na dysku co jeszcze go nie ruszałem?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. skanowanie uszkodzonych sektorów
  2. migracja raid
  3. Nie widzi dysku
  4. migracja raid 1
  5. Snapshots