Pomoc TS851 - Po wymianie dysku > status "Nieprawidłowy"

tomek_zinel

Nowy użytkownik
Noobie
2 Luty 2018
3
0
1
52
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam szanownych użytkowników urządzeń QNAP
Szukam rozwiązania dla dość niezrozumiałego dla mnie zjawiska w użytkowanym Qnap-ie, zaś wszystkie opisy jakie dotychczas znalazłem nie bardzo jestem w stanie dopasować do istniejącego problemu.
Otóż:
Qnap TS851 (zatrudniony niestety już produkcyjnie) ma skonfigurowane dwie macierze. Raid5 na dyskach 1-5 i Raid1 na dyskach 7-8 (W wyniku ewolucji i.t.d.). Dysk nr 6 wstępnie był nie przypisany do czasu rozpoczęcia tej historii. (Wszystkie dyski identyczne z różnych dostaw - SG Barracuda ST3000VN000)
Dnia pewnego jeden z dysków z Raida5 (nr2) zameldował, że się kończy - błędy SMART-a = reallocated sector count i.t.d..
Ze wszystkich opisów jakie znalazłem wywnioskowałem, żeby nie ruszać macierzy zanim nie zgłosi "degradacji". No tak, tylko co z danymi.
Po zebraniu informacji, wolny dysk (nr6) przypisałem do Raid-a 5 jako hot-spare. Jak się zameldowała gotowość, dysk z uszkodzonymi sektorami został odłączony.
QNAP popiszczał po swojemu, zgłosił dysk 2 status "Nieprawidłowy" i przebudował macierz na dysk hot-spare.

Po kilku dniach dotarł nowy dysk przeznaczony na zapasowy/zamienny. Ten sam producent, ta sama pojemność, tylko inny model (No tamtych już nie produkują). Dysk w kieszeń i do slotu.

I tu pojawia się mój kłopot. Co prawda oba Raid-y pracują i nie są zdegradowane, ale:
Qnap cały czas melduje mi stan dysku 2 "Nieprawidłowy" bez względu na to, czy nowy dysk jest w bay-u, czy nie.

fdisk -l pokazuje mi wszystkie dyski (choć dość mocno pokręcone oznaczenia - że nie po kolei)
Monitor "stanu dysku" jako model podaje stary dysk.

Jak więc przekonać QNAP-a, że ma nowy dysk i zmusić go do współpracy?



Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.0 Build 20150715
Model serwera: QNAP TS-851
 
Dziękuję za podpowiedzi.
W t.zw międzyczasie pojawiła się przerwa technologiczna. Udało się zrestartować QNAP-a. Po restarcie wygląda, że zainicjował nowy dysk, przyjął jego parametry i podaje prawidłowo. Dysk ustawił jako wolny.

Czyli, że jak? Niby hot-swap, ale i tak potrzebuje restartu systemu żeby rozpoznać zmiany konfiguracji?

Ad. "ostateczności" - przetestuję ją jeszcze, ale może na nie produkcyjnej maszynie.
Dzięki

P.S.
Wnoszę, że część korespondencji została celowo usunięta.
 
:) Dużo tego nie było :)
Ogólnie QNAP uparcie nie chciał rozpoznać dysku po wymianie .....
Tym czasem skuteczne było zrestartowanie serwera, co rozwiązało problem .... ale testy i tak zrobię ;-)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nieprawidłowy stan