Pomoc Unable to connect to the specified Sync Server (QNAP TS-269 Pro)

user1000

Nowy użytkownik
Noobie
15 Listopad 2021
3
0
1
34
QNAP
TS-x69 Pro
Ethernet
1 GbE
Od czasu awarii prądu dwa tygodnie temu mamy problem z serwerem QNAP TS-269 Pro. Serwer ten ma dwie karty sieciowe, pierwsza ma adres 192.168.8.26 (karta 1), a druga 192.168.8.27 (karta 2). Gdy dwie karty są podłączone do sieci, nie da się wykonywać kopii zapasowej z serwera zdalnego. Jednak gdy jedna z kart jest odłączona, a druga podłączona to da się zrobić kopię zapasową. Problem pojawia się tylko wtedy gdy obie karty sieciowe są podłączone do sieci. Dodatkowo zauważyłem, że kiedy odłączę obie karty sieciowe, a następnie podłączę kartę 1, a potem kartę 2, to serwer w ogóle przestaje odpowiadać i nie da się na niego zalogować. Z kolei gdy podłączę najpierw kartę 2, a potem kartę 1, to da się zalogować do serwera, ale występuje wspomniany problem z niemożliwością wykonania kopii zapasowej. Przed awarią prądu wszystko działało, problemy pojawiły się po awarii prądu.
 
Wskazuje to prawdopodobnie na konflikt adresów IP. Adresujesz serwer statycznie? Może trzeba wirtualny switch w qnapie zresetować?
No i kolejne pytanie mi się nasuwa - dlaczego masz oba interfejsy w tej samej sieci?
 
Tak, serwer jest adresowany statycznie, dodatkowo w routerze adresy są powiązane z adresami MAC tych kart sieciowych. Oba interfejsy są w tej samej sieci, ponieważ tak zostało to zrobione przez mojego poprzednika w firmie, w której pracuję od 3 miesięcy. Znajdują się tu jeszcze dwa serwery QNAP, które podłączone są w ten sam sposób i na wszystkich trzech działało, aż na jednym się zepsuło po wspomnianym zaniku prądu. Niestety wersja oprogramowania na tym QNAPie nie posiada opcji wirtualnego switcha, który mógłbym zrestartować.
ai.ibb.co_P15ZTp1_Bez_tytu_u.png
 
dokładnie, wrzuć jeszcze obrazek jak możesz z konfiguracji LACP, z qnapa i routera, czy co tam masz. Jakiś switch po drodze?
Napisz też, czy ten drugi nas jest w tej samej sieci, jak jest podłączony (czy np. bezpośrednio qnap-qnap).
Najlepiej narysuj jakąś prostą topologię?
@pigers - może tam wcale nie ma lacp, tylko interfejsy zaadresowane jako hosty - tylko co by to miało na celu? Usługi per konkretny IP?
@user1000 - odłącz qnapa od sieci i podłącz bezpośrednio do komputera, zaadresuj kompa statycznie i sprawdź, czy oba interfejsy odpowiadają chociażby na ping