Pomoc Bezsenność - czyli jak uzyskać tryb uśpienia w QNAP

NIEBO!

Passing Basics
Beginner
2 Styczeń 2016
21
7
3
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witajcie :)
Jak prawidłowo skonfigurować QTS, aby w systemie działało najzwyczajniejsze usypianie, ale nie chodzi mi o wyłączanie nieużywanych HDD tylko żeby cały serwer szedł spać. Wiem że jest mnóstwo tematów o tym, że komuś idzie spać, a by nie chciał jednak takiego tematu jak mnie interesuje nie odnalazłem. Jeśli jednak się powielam proszę o wskazanie właściwego wątku.

W S nie mam z tym problemu - serwerek gdy zamknę wszystkie laptoki itp idzie sobie po 10min spać (dioda status wtedy powolnie pulsuje) , a jak tylko chcę uzyskać do niego dostęp np użyć zmapowanego dysku to budzi się w kilka chwil, rozpędza dyski i takiego efektu oczekuję od QNAP

Jak taki efekt osiągnąć na QNAP? Bo menu zasilanie jest dla mnie niezrozumiałe .... muszę korzystać z harmonogramu? I co mam w nim ustawić?
Usypianie od 0 do 24? A właczanie jak? Bo wyczytałem, że jak nie zrobię włączania to się nie obudzi inaczej niż przez przycisk.

Inaczej. póki co mam ustawione tak:

Sprzęt:
Uruchom tryb oczekiwania dysku twardego: Właczone (30min)

Zasilanie:
EuP (cokolwiek znaczy): Wyłaczone
WOL (Wake-On-LAN): Włączone
Przywracanie zasilania: Wznów pracę serwera do poprzedniego stanu
Harmonogram zasilania: Wyłączony (nic nie ustawione)

Czy takie ustawienia są prawidłowe dla efektu jaki chcę uzyskać i mam szukać jakieś usługi, która sprawia że QNAP cierpi na bezsenność, czy jednak coś mam ustawione źle?

Póki co QNAP w file station przerzuca pliki z S, ale jak skończy chciałbym zeby poszedł spać razem z sąsiadem, a wiem że nie pójdzie. Podczas poprzedniej doby nie miał nic do zrobienia, a jednak nie spał biedaczek, a jego bliski sąsiad DS213 będący w tej samej sieci jakoś zasypia :)
 
Jestem nowy ale opisze swoje doświadczenia (przeczytałem sporo wątków i nie ja jeden mam z tym problem ale brak rozwiązania).
Zaznaczam, że co do linuxa to jestem laikiem.

Mam dwa serwery NAS firmy Qnap, TS-212 i TS-453mini piekielnie szybki, polecam te cacko jeśli komuś nie przeszkadza właśnie brak usypiania dysków.
Ale do rzeczy, w TS-212 dyski ładnie idą spać po wyznaczonym czasie bezczynności.
W TS-453mini co bym nie robił nie udało mi się osiągnąć takiego stanu :-( Zainstalowałem na nowo system bez zbędnych bajerów, pozabijałem procesy i nie nadal coś "szarpie dyskiem". Wykonałem też procedurę sprawdzenia procesów (blkdevMonitor_20151225.sh) i faktycznie cały czas jakiś proces coś zapisuje.

Już miałem się poddać i nie szukać winowajcy ale wpadłem na taki ciekawy eksperyment.
Zainstalowałem goły system na TS-212 ustawiłem usypianie na 5 minut. Działa, 2-3 resety (chciałem mieć pewność) i nadal działa.
Przekładam tak skonfigurowany dysk do TS-453mini, wszystko ładnie odpala (bez migracji) i co.....? i d... usypianie przestaje działać, jest dokładnie jak w przypadku wyżej coś co jakiś czas "szarpie dyskiem" choć ten sam system na TS-212 działa prawidłowo??

Tak się zastanawiam czy to nie jest różnica w architekturze procesorów? Być może w oprogramowaniu Qnapa jest błąd i usypanie w przypadku architektury procesorów ARM działa prawidłowo a w przypadku X86 jest jakiś błąd ??

Pozdrawiam i jestem ciekaw waszego zdania.
 
U mnie usypianie działa "z palca" - z aplikacji mobilnej klikam "uśpij" i kanapa idzie spać - wtedy miga tylko niebieski led pod pokrywą.
To działało napewno pod 4.2.x no i teraz pod 4.3 też działa :)
Szkoda tylko, że qnap nie przewidział podpięcia usypiana pod przycisk power, jak miałem kiedyś w synku - krótki nacisk - spanie, długi wylączenie.
 
Ale to są dwie różne rzeczy. Czym innym jest ręczne wybranie uśpienie całego systemu a czym innym hibernacja dysków.
To też mi działa, klikam i serwer zasypia ale mogę go wtedy obudzić tylko przez WOL, a np. stary TS-212 czy S DS216j usypia mi dyski i gdy mój znajomy który ma konto do FTP zechce sobie coś ściągnąć to serwer budzi dyski i wszystko ładnie działa. W Qnapie tego nie udało mi się osiągnąć. Musze go budzić przez WOL :-(
Troszeczkę jest to męczące bo albo zostawiam serwer na chodzie przez 24h (choć de fakto potrzebny mi jest przez max 8 godzin dziennie plus sporadycznie od czasu do czasu w godzinach pracy). Albo odcinam dostęp dla znajomych.

A tak z innej beczki skąd masz system w wersji 4.3 ?? Można to już pobrać ze strony producenta??
 
Masz zaznaczony tryb oczekiwania twardego dysku w ustawieniach - sprzęt - ogólne ?
Ja zauważyłem że przy braku aktywności sieciowej jak np co zaczynam odczytywać lub zapisywać na nasie to dyski startują - może ci o to chodzi ?
Bo takiej hibernacji, że system ci się zapisze do RAM-u i się wylączy jak w laptopach po zamknięciu pokrywy to tu nie uświadczysz :)
 
Tak mam to zaznaczone, ustawione na 5 minut. Odpinałem nawet kabel sieciowy żeby mieć pewność, że nic z sieci nie dobija się do nasa i nic.
A skąd masz system 4.3 ? Może tam coś poprawili? Bo widzę że też masz TS-453mini.

I tak wiem co to hibernacja dysków i tylko tego potrzebuję żeby mi dyski nie chodziły 24 na dobę i żebym nie musiał usypiać całego Nasa.
 
Kiedyś miałem S i tam to działało, dyski szybko stały, tylko że startowały parę naście lub więcej razy, nie wiem czy to dobrze im służyło, po zmianie na qnap, wsadziłem dyski do pracy 24h i teraz raz na tydzień kurz scieram z nasa :), więcej czasu mu nie poświęcam. Wiem że to pewnie ze 20pln więcej rocznie za energię..... .
 
Tak w S to mi wszystko ładnie działa.
Co do zużycia energii to przy 4 dyskach będzie grubo ponad 20zł rocznie ;) po przeliczeniu zakładając że 4 dyski zużywają 15W to miesięcznie koszt przy pracy 24 godzinnej to 7,26 zł a rocznie 88 zł. Niby nie fortuna ale nie zaszkodzi powalczyć ;)

Pozdrawiam
 
No ale faktyczni takie ciągłe starty i zatrzymania dysków chyba nie sa zbyt dobre dla mechaniki - zwłaszcza, że używamy dysków nas-owych, które z definicji są budowane do pracy ciągłej ?
 
Ja na razie odpuściłem sobie usypianie dysków, bo jednak za często by musiały być wybudzane. Jedynie co robię to w harmonogramie ustawiłem wyłaczanie NASa i jego włączanie. Nie usypiam NASa bo były problemy z serwerem NTP (chociaż teraz chyba są już naprawione wg changelog QTSa).
 
A zdradzisz mi skąd uzyskać system w wersji 4.3? Może on coś pomoże a to byłoby dla mnie bardzo pomocne jakby się udało.
Wiem, że lada dzień ma wejść oficjalnie ale "lada dzień" może trwać miesiące :(

Pozdrawiam
 
Jak prawidłowo skonfigurować QTS, aby w systemie działało najzwyczajniejsze usypianie, ale nie chodzi mi o wyłączanie nieużywanych HDD tylko żeby cały serwer szedł spać. W S nie mam z tym problemu - serwerek gdy zamknę wszystkie laptoki itp idzie sobie po 10min spać (dioda status wtedy powolnie pulsuje) , a jak tylko chcę uzyskać do niego dostęp np użyć zmapowanego dysku to budzi się w kilka chwil, rozpędza dyski i takiego efektu oczekuję od QNAP. Póki co QNAP w file station przerzuca pliki z S, ale jak skończy chciałbym zeby poszedł spać razem z sąsiadem, a wiem że nie pójdzie. Podczas poprzedniej doby nie miał nic do zrobienia, a jednak nie spał biedaczek, a jego bliski sąsiad DS213 będący w tej samej sieci jakoś zasypia
W S pełne usypianie systemu (i to z wyłączeniem wentylatora) działa tylko w dwóch modelach: DS213+ i DS413. Dla QNAP nawet usypianie samych dysków to porażka do tej pory nie rozwiązana przez producenta (i znany temat na głównym angielskojęzycznym forum). U mnie usypianie dysków w QNAP działało przez jakiś czas na jednej-dwóch wersjach firmware z okolicy listopada 2016 r., później znów nie. Oszczędność energii przy uśpieniu samych dysków w QNAP na x86 nie jest olbrzymia, bo spada z powiedzmy 33 wat do 21 wat (przy 2xWD Red) i nadal kręci się wentylator (ale słyszałem, że na oszczędnościowym Realteku może spaść do nawet 6 wat). No i niestety QNAP (znów w odróżnieniu od S) nie da się uśpić naciśnięciem czegokolwiek na przodzie obudowy NAS, a jedynie wysłaniem komendy z QFinder (lub niektórzy mogą uśpić z apki z telefonu), o czym trzeba pamiętać.
 
Wielu ludzi wielu rzeczy nie rozumie, np. Ty po co NAS-a usypiać, a Arab lub Amerykanin po co silnik w samochodzie wyłączać :)
Np. po to:
* żeby nie hałasował wentylatorem;
* żeby nie pobierał energii;
* żeby nie hałasował dyskami (obroty i stukanie głowic);
* żeby nie wciągał kurzu 7/24;
* żeby nie mrugał po oczach;
* żeby nie zużywał się wentylator (łożyska);
* żeby nie zużywały się dyski (nie wszczynam wojny, na stronie S jest czarno na białym napisane);
* żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia przy niespodziewanym braku prądu;
* żeby klimie było lżej;
* żeby żona / mamusia / kochanka/ teściowa się odpie.....ły "a co tam tak ciągle chodzi i kto za to płaci" ;-)
* .....
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
S - Knowledge Base - DiskStation Manager - HDD Hibernation:
cyt. "During HDD hibernation, hard disks stop spinning, reducing power consumption and extending the lifespan of hard disks."

S.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/DSM/AdminCenter/system_hardware_hibernation
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Sleep Mode
  2. usypianie dysków
  3. usypianie
  4. Wentylator obroty
  5. Bezsenność
  6. Spin
  7. hibernacja dysków
  8. uśpienie dysku
  9. Dyski chrobocza bez przerwy
  10. https://forum.qnap.net.pl/threads/bezsenno%C5%9B%C4%87-czyli-jak-uzyska%C4%87-tryb-u%C5%9Bpienia-w-qnap.16766/
  11. Wake on Lan jak ustawić?
  12. Bezsenność - czyli jak uzyskać tryb uśpienia w QNAP
  13. uśpienie dysków
  14. Uśpienie
  15. qnap diagnostic tool
  16. wentylator nie działa
  17. https://forum.qnap.net.pl/threads/bezsenno%C5%9B%C4%87-czyli-jak-uzyska%C4%87-tryb-u%C5%9Bpienia-w-qnap.16766/page-4