Pomoc Bezsenność - czyli jak uzyskać tryb uśpienia w QNAP

NIEBO!

Passing Basics
Beginner
2 Styczeń 2016
21
7
3
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witajcie :)
Jak prawidłowo skonfigurować QTS, aby w systemie działało najzwyczajniejsze usypianie, ale nie chodzi mi o wyłączanie nieużywanych HDD tylko żeby cały serwer szedł spać. Wiem że jest mnóstwo tematów o tym, że komuś idzie spać, a by nie chciał jednak takiego tematu jak mnie interesuje nie odnalazłem. Jeśli jednak się powielam proszę o wskazanie właściwego wątku.

W S nie mam z tym problemu - serwerek gdy zamknę wszystkie laptoki itp idzie sobie po 10min spać (dioda status wtedy powolnie pulsuje) , a jak tylko chcę uzyskać do niego dostęp np użyć zmapowanego dysku to budzi się w kilka chwil, rozpędza dyski i takiego efektu oczekuję od QNAP

Jak taki efekt osiągnąć na QNAP? Bo menu zasilanie jest dla mnie niezrozumiałe .... muszę korzystać z harmonogramu? I co mam w nim ustawić?
Usypianie od 0 do 24? A właczanie jak? Bo wyczytałem, że jak nie zrobię włączania to się nie obudzi inaczej niż przez przycisk.

Inaczej. póki co mam ustawione tak:

Sprzęt:
Uruchom tryb oczekiwania dysku twardego: Właczone (30min)

Zasilanie:
EuP (cokolwiek znaczy): Wyłaczone
WOL (Wake-On-LAN): Włączone
Przywracanie zasilania: Wznów pracę serwera do poprzedniego stanu
Harmonogram zasilania: Wyłączony (nic nie ustawione)

Czy takie ustawienia są prawidłowe dla efektu jaki chcę uzyskać i mam szukać jakieś usługi, która sprawia że QNAP cierpi na bezsenność, czy jednak coś mam ustawione źle?

Póki co QNAP w file station przerzuca pliki z S, ale jak skończy chciałbym zeby poszedł spać razem z sąsiadem, a wiem że nie pójdzie. Podczas poprzedniej doby nie miał nic do zrobienia, a jednak nie spał biedaczek, a jego bliski sąsiad DS213 będący w tej samej sieci jakoś zasypia :)
 
Przepraszam, nie doczytałem jaką masz konfiguracje. Jeżeli masz jeden dysk na którym "jest wszystko" to to co podeslalem nie zadziała. :(
Ja przeznaczyłem na system i aplikacje qnapowe ssd, a backup innych systemów mam na oddzielnych HDD które budzą się raz na tydzień (lub żądanie).
Nie chcę psioczyc na qnap ale S znacznie lepiej opanował usypianie a właściwie "zapis" do logów akcji systemu/aplikacji przy uśpionym dysku (moja prywatna opinia).
 
  • Lubię to
Reakcje: PeterMac
Dzieki bardzo za odzew i info, bede musial walczyc dalej z Helpdeskiem, moze coś tam pomogą, wprawdzie tych wybudzeń to nie mam wielu, ale na dobre jest kilka, co tylko niepotrzebnie mi ora dysk.
 
Podzielę się swoją opinią, może nie miarodajną, gdyż dość krótko używam tej opcji, zaledwie klika dni. Ale działa póki co. Jest ustawione na dni powszednie, g. od 2 (uśpij) do 7 rano (włącz). Tylko zastanawiam się, czy usługi typu myqnapcloud będą wybudzały system. Akurat jest mi to potrzebne, bo otrzymuję materiały na chmurę, również w nocy (sporadycznie).
A jak z oszczednością energii? Bo głównie z tego powodu to ustawiłem. Nie dla migających diód, które wyłączyłem. Mój QNAP jest bardzo cichy, więc nie ma problemu z głośnymi dyskami i szumem wiatraka. Pytanie, czy warto używać? Jak wyglądają różnice w poborze watów? Ktoś, kiedyś to obadał w praktyce? Czy dyski szybciej się zużywają?
 
Podzielę się swoją opinią, może nie miarodajną, gdyż dość krótko używam tej opcji, zaledwie klika dni. Ale działa póki co. Jest ustawione na dni powszednie, g. od 2 (uśpij) do 7 rano (włącz). Tylko zastanawiam się, czy usługi typu myqnapcloud będą wybudzały system. Akurat jest mi to potrzebne, bo otrzymuję materiały na chmurę, również w nocy (sporadycznie).
A jak z oszczednością energii? Bo głównie z tego powodu to ustawiłem. Nie dla migających diód, które wyłączyłem. Mój QNAP jest bardzo cichy, więc nie ma problemu z głośnymi dyskami i szumem wiatraka. Pytanie, czy warto używać? Jak wyglądają różnice w poborze watów? Ktoś, kiedyś to obadał w praktyce? Czy dyski szybciej się zużywają?
Policz sobie ok. 10W/dysk (może 8W). Jeśli dyski będą wybudzały się co 10 minut, to zarżną się na pewno. Jeśli co 30 minut, to być może też. Zawsze jest jakieś ryzyko i chyba nie ma nikogo, kto by znalazł tę granicę, przy której dyski bardziej się niszczą przy wybudzaniu niż ciągłej pracy. Co do kosztów: Policz sobie:
(mocCałkowita(kW)*czasWciąguDoby(h)/24)*30(dni)*cenaZaKWh.
 
Panowie co by nie mówić dla mnie to jest jakas parodia z tym samoistnym wybudzaniem sie dysku, ja rozumiem ze to serwer który ma swój system i swoje do roboty w uslugach, jednak jesli powylaczalem wszystko do zera w Panelu kontrolnym, doslownie kazdą z uslug i nie mam aktywnej zadnej, sprawdzanie kosza wylaczone, ustawianie czasu na manualne, odpiąłem dla pewnosci tez serwer od kabla sieciowego dla testu, to bez zartów co tam ma jeszcze takiego do roboty ze musi być ciagle wybudzany. Rozumiem jakies logi itp. no ale takie rzeczy powinny byc tez do wylaczenia jesli tego nie potrzebuje.
Dla mnie to jest po prostu olewanie producenta oprogramowania ze tak to beznadziejnie jest rozwiązane.

Przy okazji zapytam, edytował ktos z Was plik crontab, bo w nim siedzą ponoc jakies wpisy typu harmonogram dla uslug. Moze w tym siedzi problem ?

Co jeszcze to zauwazylem ze u mnie wybudzanie raczej odbywa sie regularnie codziennie o tych samych godzinach, bo juz kilkakrotnie zauwazylem ze dokladnie o 15:55 sie budzi.

Oto mój crontab, moze widzicie tu jakies wpisy ktore mogą być odpowiedzialne za te wybudzenia o tej godzinie ?
# m h dom m dow cmd
0-59/20 3 * * * /sbin/adjust_time
0 4 * * * /sbin/hwclock -s
0 3 * * * /sbin/vs_refresh
0 3 * * * /sbin/clean_reset_pwd
0-59/15 * * * * /etc/init.d/nss2_dusg.sh
30 7 * * * /sbin/clean_upload_file
0-59/10 * * * * /etc/init.d/storage_usage.sh
30 3 * * * /sbin/notice_log_tool -v -R
*/10 * * * * /sbin/config_cache_util 0
#0 2 * * * /sbin/qfstrim
38 * * * * /sbin/qddns_check 2>/dev/null
10 15 * * * /usr/bin/power_clean -c 2>/dev/null
0 3 * * 0 /etc/init.d/idmap.sh dump
49 9,21 * * * /sbin/notify_update -s -p 1>/dev/null 2>&1
24 20 * * * /mnt/ext/opt/QcloudSSLCertificate/bin/ssl_agent_cli
4 3 * * 3 /etc/init.d/backup_conf.sh

Co jeszcze mnie zastanawia to np. te wpisy z tym crontab
0-59/20 3 * * * /sbin/adjust_time
10 15 * * * /usr/bin/power_clean -c 2>/dev/null

Co one tam nadal robią ? skoro ustawianie czasu mam ustawione na tryb Manualny, jak i sprawdzanie Sieciowego kosza systemowego o godzinie 15:10 mam rowniez wylaczone.

---

Silas, zobacz wątek "Dyski chrobocza bez przerwy" czy jakoś tak. Tak jest coś co Cię zainteresuje.

Co do usypiania HDD to na poważnie rozważ przejście na SSD albo mieszane konfigurację.
Qnap ma konfigurację bardziej "serwerowa" niż "konsumencką" jak S, Apple, itp ze swoimi urządzeniami home-nas.

Czy w przypadku np. takiego S powiedzy DS218+ nie byloby z tym problemu ? jak myślisz w przypadku konfiguracji jedno dyskowej ?
Bo widze dla siebie dwa rozwiązania, albo dokupić SSD do TS-231P i skorzystać z Twojego znakomitego tutoriala z wylączeniem tego swapa na talerzowych (nalezy sie Tobie wielki szacun i podziekowanie za ten tutek!).
Albo opcja druga ożenić TS-231P i kupić coś u konkurencji, gdzieś pamiętam pisałeś ze DS213+ nie mial z tym problemu i był cały czas uśpiony, zastanawia mnie jak to jest tam to rozwiązane, nie ma tam np. wymaganego swapa ?

Edit: zamówiłem SSD wlasnie i bede walczył :)
 
W S nie mam z tym problemu - serwerek gdy zamknę wszystkie laptoki itp idzie sobie po 10min spać (dioda status wtedy powolnie pulsuje) , a jak tylko chcę uzyskać do niego dostęp np użyć zmapowanego dysku to budzi się w kilka chwil, rozpędza dyski i takiego efektu oczekuję od QNAP
Który konkretnie S? Bo pełne usypianie - zależy od procesora - działa tylko w dwu słownie dwóch modelach Synków: ds-213+ oraz ds-413.
Ale mój ds-213+ też się z błogiego snu potrafi wybudzać w nocy i czasem na kilka godzin wcale mi się nie tłumacząc, to pewne że ONI coś na NAS szykują ;)


-----
- czy da się włączyć qnap w stan uśpienia po pewnym czasie nieaktywności;
- czym się różni ustawienie "zamknij" i "uspij" - WOLem obudzę to i to.
Dyski da i nawet działa (z tym że masę usług trzeba powyłączać lub odinstalować apki, zwrócić uwagę na ustawienia zaawansowane sieci/SMB), gorzej z systemem - rozwiązałem to tak, że w harmonogramie zadań mam ustawione usypianie NAS-a o codziennie powiedzmy 21:30 - będzie spał dopóki nie obudzę QFinderem;
Uśpij i zamknij różną się czasem wybudzenia na komendę WoL (lub naciśnięciem przycisku na froncie obudowy NAS) od kilku sekund do kilku minut.
Gdyby NAS miał na froncie przycisk Sleep (może np. przemapowany przycisk od czytania karty SD?) byłoby super.
A może próbowaliście uśpić swojego QNAP-a jakąś komendą z telefonu (Androida)?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Sleep Mode
  2. usypianie dysków
  3. usypianie
  4. Wake on Lan jak ustawić?
  5. Bezsenność - czyli jak uzyskać tryb uśpienia w QNAP
  6. uśpienie dysków
  7. Uśpienie
  8. qnap diagnostic tool
  9. wentylator nie działa
  10. Wentylator obroty
  11. Bezsenność
  12. Spin
  13. hibernacja dysków
  14. uśpienie dysku
  15. Dyski chrobocza bez przerwy
  16. https://forum.qnap.net.pl/threads/bezsenno%C5%9B%C4%87-czyli-jak-uzyska%C4%87-tryb-u%C5%9Bpienia-w-qnap.16766/