Pomoc Alphacool USB LCD 240x128 (TS-269L)

ljmjakoop

Passing Basics
Beginner
17 Listopad 2013
27
11
3
41
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
Hej,
czy ktoś byłby mi w stanie pomóc z odpaleniem LCD4linux (bądź czegoś innego) na TS-269L? Mam ekran na USB Alphacool 240x128. Identyczny jak ten:
Alphacool LCD 240x128 - Dzikie.NET

Z sama konfiguracja skryptu do wyswietlania takich czy innych informacji nie bede mial problemu, ale nie moge tego w ogole odpalic. Na PC chodzi slicznie. Nie jestem super biegły w środowisku Linux.
LCD4linux: LCD4Linux

Ten sterownik, z tego co wiem, obsługuje ekran Alphacool 240x128 USB, ale ni grzyba nie wiem jak to ożywić. Próbowałem wcześniej na TS-119p+, ale też bez rezultatu:(

Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki jak sie za to zabrać, albo jakąś instrukcję postępowania w punktach. Oczywiście jeżeli ktoś miałby chwilkę czasu, bądź wiedziałby jak to zrobić.

Sądzę, że dodatek w postaci takiego ekranu byłby bardzo fajnym projektem dla QNAP'ów bez LCD.
 
Ktos odpalił coś podobnego na takim qnapie: DSCN9175.JPG on CoolStuff – Attachment – LCD4Linux

Z tego co się orientuje, jest to możliwe na QTS Qnapa samego.A nie mówiłem, że się da:DD hehe Na razie mam sam ekran testowy, ale odpalilem to na TS-119p+.
IMAG0312.jpg

Skoro dalo sie na tym NASie, to i da sie na innych:) Dalsze kombinowania przy najbliższej okazji:) Mam nadzieję, że uda mi sie zrobić ten projekcik:)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Na razie doszedłem do tego, że sam "lcd4linux" nie obsługuje ekranu Alphacool i potrzebny jest zewnętrzny sterownik "serdisplib". To co widać na zdjęciu, to praca samego sterownika "serdisplib". Trzeba zrobić, żeby "lcd4linux" korzystał z tego właśnie sterownika. Niestety nie miałem czasu jeszcze się tym zająć jeszcze. Generalnie rodzaj wyświetlanych informacji na ekranie (tym czy innym - u mnie Alphacool) i ich "szata graficzna" konfigurowana jest w pliku "lcd4linux.conf". Wiem, że to żadne szczegóły, lecz opiszę całość, gdy uda mi się doprowadzić ten projekt do końca - może się komuś przyda.
 
Szkoda, że nie mam tez takiego LCD'ka chętnie bym się pobawił :)
Mają też działać zwykłe znakowe wyświetlacze o różnych organizacjach np 2 wiersze po 16 znaków na popularnym sterowniki DH44780. Być może trzeba będzie dorobić jakiś interfejs. Ponieważ temat mnie zainteresował, będę się też wgryzał weń w miarę wolnych mocy przerobowych ;-/
Tutaj gość pokazuje z czym odpalił wyświetlacz - apetyt rośnie ... ;-D
 
No i klops! Sam sterownik "serdisplib" działa i można nawet sobie latający prostokąt wyświetlić - super-bezużyteczne. "Lcd4linux" też się zainstalował, wszystko pięknie ładnie, ale podczas ładowania wywala "drv_init(serdisplib) failed: no such driver". Może serdisplib i lcd4linux ma być wgrany/zainstalowany do jakiegoś konkretnego miejsca - nie wiem. Zrobiłem udział "lcd", tam wgrałem jedno i drugie, i zainstalowałem. Może coś przeoczyłem, co myślicie?Na liście sterowników, nie ma serdisplib:-(Wygląda to jakby "serdisplib" nie był zainstalowany tylko coś tam przemieliło się w udziale "lcd/serdisplib". Próbuje to zainstalować przez:
Bash:
./configure --enable-libusb
make
make install
Nie wiem co z tym dalej zrobic, próbowałem na różne sposoby. Lcd4linux nie widzi serdisplib - nie jest prawdopodobnie zainstalowany (choć się instaluje, chyba???). Na razie pasuje, może wpadnie mi coś do głowy.No i sie udało:D

Link: http://www.youtube.com/watch?v=3QnG4jXV9_o


LCD4Linux ze sterownikem Serdisplib na Qnap'ie TS-119p+. Gdy znajde chwilke, to opisze dokladnie co i jak zrobic. Choć muszę powiedzieć, że gimnastyki bylo dużo:) Jeszcze musze dopisać do init.d dla boot'u i spróbować zrobić to samo na TS-269L. Filmik pokazuje tylko kilka funkcji, ale nie mialem czasu więcej dorzucić - najważniejsze, że w końcu działa!!:)Przykład bazuje na wyświetlaczu ALPHACOOL LCD 240x128. Ten wyświetlacz wymaga sterownika "serdisplib". "Lcd4linux" obsługuje natywnie inne wyświetlacze na USB jak:
Supported displays: Displays – LCD4Linux

Procedura przeprowadzona została na serwerze Qnap TS-119p+.

Instalujemy:
1. Optware qpkg

2. gcc, libtool, make, autoconf, automake, grep i libusb. NIE instalować "lcd4linux" ipk, dostępne w Optware - nie jest tam ustawiony przełącznik ./configure --with-drivers=serdisplib.

3. Podłączany ekran LCD USB

**Ja utworzyłem sobie osobny udział sieciowy "lcd" na pliki instalacyjne**

4. W udziale "lcd" tworzymy foldery "lcd4linux" i "serdisplib". Do tych folderów przegrwany odpowiednio rozpakowane lcd4linux i serdisplib. (Ja korzystałem z wersji "lcd4linux" "0.11.0-SVN" i "serdisplib" "1.97.9")

5. Logujemy się na SSH przez PuTTY jako root/admin.

6. Przechodzimy do udziału "lcd" i do folferu "serdisplib".

7. Musimy skonfigurowac pakiet poleceniem:
Bash:
# domyślnie sersiplib ma wyłączony support dla libusb, 
# a wyświetlacze LCD na USB z obsługi libusb
./configure --enable-libusb
make
make install
Możemy wywołać testowe pattern'y komendą:
Bash:
src/testserdisp -n alphacool -p 'USB:060C/04EB'
Wywołanie (komenda) samego sterownika serdisplib jak i testserdisp, powinno zainstalować się w /usr/local/bin. Więc na przykład można wywołać komendę /usr/local/bin/testserdisp -n alphacool -p 'USB:060C/04EB', bo wpisanie samego testserdisp da komunikat, że nie ma takiej komendy.

8. Przechodzimy do udziału "lcd", do folderu "lcd4linux" i przeprowadzamy:
Bash:
./configure --with-drivers=serdisplib
make
make install

9. W folderze /etc utworzy się plik "lcd4linux.conf". Program "lcd4linux" może się nie uruchomić, ponieważ "lcd4linux.conf" musi mieć "chmod 600".
Konfiguracja dla "Alphacool" w lcd4linux.conf:
Kod:
Display SerDispLib {
  Driver 'serdisplib'
  Port 'USB:060C/04EB'
  Model 'ALPHACOOL'
}
Dla innych ekranów trzeba poszukać w specyfikacji "lcd4linux". LCD4Linux

10. Po takich czynnościach "lcd4linux" powinien również być zainstalowany w folderze /usr/local/bin. Możemy wywołać /usr/local/bin/lcd4linux -Fvv.

11. Ekran LCD powinien się uruchomić i wyświetlić informacje, które skonfigurowaliśmy sobie w pliku "lcd4linux.conf".

Dołączam gotową paczkę , którą zmontowałem sobie na potrzeby tego projektu (Alphacool LCD.zip)

Może komuś się przyda ta instrukcja:)
 

Załączniki

  • lcd4linux log.txt
    7,1 KB · Wyświetleń: 61
  • lcd4linux drivers list.txt
    1,3 KB · Wyświetleń: 60
  • serdisplib log.txt
    6,4 KB · Wyświetleń: 53
  • Alphacool LCD.zip
    3,3 MB · Wyświetleń: 89