Pomoc Awaria QNAP TS 251 -

Fidelloz

Nowy użytkownik
Noobie
25 Marzec 2016
5
1
3
39
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć, przestał działać mój QNAP 251. Niedostępne są zasoby sieciowe, oraz nie mogę sie zalogować.
Wiatrak się kręci na max, jak przy zużyciu procesora 100%. Rozkręciłem i miejsce koło procesora wygląda dość podejrzanie. Tak jakby coś wylało - kondensator?

W konsystencji jest to jak zaschnięta pianka montażowa. Co dalej?
Połączono posty:

QNAP FInder oraz Angry IP Range nie wykrywają serwera. Wiec podejrzewam ze awaria hardware. Tylko jak zdiagnozowac czego konkretnie?
 

Załączniki

  • qqnap.png
    qqnap.png
    850,2 KB · Wyświetleń: 43
  • serwer.png
    serwer.png
    700,5 KB · Wyświetleń: 46
Chodzi tobie o ten biały "kleks"? Jeżeli tak to jest klej termo topliwy, stosowany często w elektronice, z tego co pamiętam w tym modelu był właśnie w tym miejscu.

Objawy, które opisujesz, pasują do tematu degradacji LPC w cpu Intel. Bez problemu znajdziesz opis objawów oraz sposób rozwiązania.
 
Dzień dobry, założyłem tu konto specjalnie by się pożalić na model TS-251+.
I natrafiłem na ten post.
U mnie zmarł po 4 latach domowego, a więc niezbyt intensywnego użytku.
Takie urządzenie to kpina z problemu archiwizacji i przechowywania danych.
Ja musiałem na szybko rozwiązać problem kupując kolejne kompatybilne urządzenie z tej półki i przenieść dyski. Zamieniałem więc TS-241+ na TS=264.
Prawie 2k złotych w plecy. Dziękuję QNAP, ale będę raczej rekomendował znajomym inne rozwiązania.

Objawy awarii u mnie:
1. głośna praca wentylatora. System informuje o awarii i podaje jakieś dziwaczne RPM
(rozłożyłem, przeczyściłem)
2. Problem z wentylatorem znikł, ale za po pojawiła się choinka diod
- obydwa dyski palą się na czerwono, a pomimo tego, ten w kieszeni 1 jest odczytywany (RAID zdegradowany). W kieszeni 2 nie czyta dysku, nie czyta tez podmienionego.
- pali się na stałe niebieska dioda pamięci USB, pomimo, ze żadna nie jest podłączona. Żadna podłączana pamięć nie jest widoczna.
3. Po kilku próbach, "umiera" dysk w kieszeni 1.

Po przełożeniu do nowego urządzenia obydwa dyski pracują prawidłowo, żadnych błędów SMART.
Na razie będę więc korzystać z zakupionego awaryjnie TS-264, jestem jednak skrajnie niezadowolony z jakości poprzedniego. Takie urządzenie nie ma prawa fiknąć w 4 lata.

A teraz parę słów o TS-264. Jest to urządzenie z tej samej półki cenowej co TS-251+.
I już na starcie widać badziewność, której wcześniej nie było.
Kieszenie na dyski w TS-251 wyglądały znacznie solidniej z tym mechanizmem zatrzaskującym. Teraz kieszeń wygląda tak, jakby miała się rozlecieć przy pierwszej wymianie dysku. Ale jak rozumiem, trwałość produktów QNAP jest taka, że wcześniej padnie NAS niż HDD.
 
@george2002 naprawia stare konstrukcje.

PS TS-251 wyszedł na rynek 10 lat temu. Wydanie 2000zl na _serwer_ to nie jest jakiś ogromny budżet. TS-262 kosztuje podobnie 1400zł. TS-264 1800zł. To nie są jakieś kosmiczne pieniądze.
Co nie zmienia faktu że 4 lata to co najmniej nieporozumienie.
Nie ważne czy urządzenie kosztuje 1,8k czy 18k pln, powinno bez problemu śmigać co nakmnioej 10 lat.
Mam takie wiekowe konstrukcje które mają już po lat naście i świetnie pracują po 24/h i nic im nie jest.
 
Bo widzisz nie bierzesz pod uwagę innych problemów, które potrafiły dotknąć Twój sprzęt, takie jak przepięcia na linii energetycznej, wahania prądu lub innego mikroprzepięcia po HDMI lub innych urządzeń podłączonych do innych faz, różnic potencjałów itp.
Ten model QNAP TS-251 jest jedną z lepszych konstrukcji.
Prawie 2k złotych w plecy. Dziękuję QNAP, ale będę raczej rekomendował znajomym inne rozwiązania.
Szkoda, że znajomym nie wspomnisz, że o tym, że dla urządzenia, które ma 10 lat wydawane jest nadal oprogramowanie i nadal mogą pisać na helpdesk w sprawie wsparcia.
Tego się nie widzi prawda?

Zobacz ile jeszcze przez te 10 lat wzrosła płaca minimalna, a jaka jest różnica ceny następcy tych serwerów.

Powodzenia na nowej drodze :)
 
Widzę, że trafiłem na eksperta w sprawie negocjacji niskobudżetowych.
Potrzebuje kupic:
ale tanio(!)
Ambrogio QUAD 4WD do 75% nachylenia na 3500m2 ELITE - Robot koszący - Fresh & Eco
Takie coś...
Moge zapłacić kwotę, która jest tam na stronie ale musi mieć 5 lat gwarancji i 5 lat wsparcia po gwarancji. Może to być za dodatkową opłatą z opcją NextBusinessDay.
Byłbym wdzięczny za pomoc - i to nie jest szydera, tylko męcze się od wakacji z tym tematem.
 
To akurat jest niemiłe z Twojej strony. Ale prowadzę to forum już 15 lat, więc w ... mam jak mi będziesz próbować ubliżać.
Nie mniej jednak byłbym wdzięczny za podpowiedzi ekonomisty jak to kupować sprzęt, na lata, bez usterek, gdzie prawo nakazuje dać 2 lata gwarancji i narzekać, że zwaliło się po 4.
FYI: Taniej mi dać żulom po 100 za koszenie trawy niż kupowanie robota za 24k PLN za dwu letnią gwarancję.
Proszę pomóż :)
 
To akurat jest niemiłe z Twojej strony. Ale prowadzę to forum już 15 lat, więc w ... mam jak mi będziesz próbować ubliżać.
Nie mniej jednak byłbym wdzięczny za podpowiedzi ekonomisty jak to kupować sprzęt, na lata, bez usterek, gdzie prawo nakazuje dać 2 lata gwarancji i narzekać, że zwaliło się po 4.
FYI: Taniej mi dać żulom po 100 za koszenie trawy niż kupowanie robota za 24k PLN za dwu letnią gwarancję.
Proszę pomóż :)
Hmm, w sumie mam chwile to mogę podyskutować.

ad1) a z Twojej strony było miłe jak próbywałeś mi umniejszyć ironicznie nazywając mnie ekspertem od negocjacji niskobudżetowych ?
ad2) mam gdzieś ile prowadzisz to forum i kim jesteś
ad3) w sumie zwisa mi również czy mnie z tego forum wywalisz
ad4) fajnie że pochwaliłeś się że stać Cię na kosiarkę za 24k, szacun, teraz wiem z kim rozmawiam
ad5) w związki z wnioskami z ad4 przepraszam za wpisy w ad2 i ad3

.... ad6) wrzuć na luz, święta są, nowe władze, za chwilę nowy rok i nowe perspektywy

... ad7) a duże korporacje i tak mają gdzieś co kto z nas o tym wszystkim sądzi ...


tak, wiem, nie było tyle punktów na które odpowiedziałem.

Na tym definitywnie kończę.

Wesołego po Świętach i do siego nowego 2024
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
ad4) fajnie że pochwaliłeś się że stać Cię na kosiarkę za 24k, szacun, teraz wiem z kim rozmawiam
No własnie chyba nie zrozumiałeś, nie stać mnie.
Szukam oszczędności i supportu.
Wesołych Świąt.
 
  • Lubię to
Reakcje: orzepka

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-251
  2. George2002
  3. raid 11
  4. Intel LPC
  5. Ts-264
  6. ts-251 awaria