Pomoc Dysk WD RED głośna praca tylko w NAS

zelo66

Nowy użytkownik
Noobie
2 Maj 2016
7
0
1
28
QNAP
HS-251
Ethernet
1 GbE
Witam was serdecznie.
Wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem QNAPA 251+.
Po włożeniu do niego mojego dysku WD RED 2 TB, przy formacie usłyszałem niepokojące dźwięki. Był to dysk twardy który zaczął trzeszczeć. Okazało się że przy zapisie na dysk również wydaje z siebie niepokojące dźwięki.

Aby było ciekawiej dysk ten pracował wcześniej w komputerze i nie było z nim żadnych problemów.
Ponownie podpiąłem go pod komputer, wykonałem format i zacząłem kopiować pliki. Przyłożyemł ucho do niego, był absolutnie cicho.

Dysk ponownie włożony do QNAPA poprostu trzeszczy przy zapisie, formacie, odczycie plików.
Spokojnie słychać go z kilku metrów.
Jest to nie do zniesienia.

Jaki moźe być powód?
Co z tym zrobić można?

S.M.A.R.T dysku dodam jutro, ale wszystko wygląda w nim ok.

Pozdrawiam



Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
 
U mnie w Qnapie TS-453 Pro 4 dyski WD Red 2TB kręcą się absolutnie bezgłośnie.
Za to 4 sztuki WD Red 6TB w Synku DS415+ szorują jak szalone.
Wcześniej te same 2TB w Synku też były ciche.
mam w tym firmowym syno 8 WD RED 4TB i też cisza, tak samo jak teraz podczas awarii są one w Dellu poweredge i robi sie recovery też cicha. no co może poprostu zależy od partii
 
Ja posiadam WD RED 3TB, podczas odczytu/zapisu głowica wytwarza niemiłosierny hałas w QNAP TS-253A. Ale z tym chyba niewiele idzie zrobić. W TS-212P ten sam dysk był dużo mnij słyszalny.
 
Dla przykładu Ja mam TS-251+ z 2 dyskami Seagate ST4000VN000-2AH166 SC60.
Tylko w RAID1 dyski pracują głośniej niż jak były bez RAID.
Problem pojawił się po ukończeniu synchronizacji dysków. :glupi:
 
U mnie z Raidem czy Solo WD Red chodziły bardzo głośno.
Dyski zmieniłem na: Seagate IronWolf, 3.5'', 2TB, SATA/600, 5900RPM, 64MB cache. Jestem teraz w pełni zadowolony z mojego NAS Serwerka :)
as5emagst.akamaized.net_products_4434_4433224_images_res_866f271caaadb661728d6fff18d06a079ae49.jpg
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Kurde mam to samo... Dysk WD Red, 3.5'', 2TB, SATA/600, 64MB WD20EFRX chodzi jak kombajn podczas odczytu/zapis w Qnapie TS-251A.
Po podłączeniu do kompa test zapis/odczyt i dysk nawet ani na chwilkę nie brzdęknął! Pozycja dysku nie ma tu żadnego znaczenia.

Macie jakieś pomysły na rozwiązanie?
 
Kurde mam to samo... Dysk WD Red, 3.5'', 2TB, SATA/600, 64MB WD20EFRX chodzi jak kombajn podczas odczytu/zapis w Qnapie TS-251A.
Po podłączeniu do kompa test zapis/odczyt i dysk nawet ani na chwilkę nie brzdęknął! Pozycja dysku nie ma tu żadnego znaczenia.

Macie jakieś pomysły na rozwiązanie?
Kolego, mam tak samo jest to wina plastikowych kieszeni, ten sam dysk włożony do TS-253A posiadający metalowe kieszenie nie emituje takiego hałasu.
 
Poexperymentuję zatem jeszcze z kieszeniami i dam znać. Zapomniałem dodac, że mam specjalne gumki-naklejki niwelujące wpływ drgań dysku, które załozyłem juz przy pierwszym przykręcaniu dysku. Mam tez wrażenie, że dźwięk nie powstaje w wyniku drgań, lecz wydobywa się on z wnętrza dysku.

Czy masz może na myśli, że jest to wina np czegoś w rodzaju jakiegoś uziemienia, które zapewnia metalowa obudowa dysku?
Testując w stacjonarce tez nie przykręcałem dysku do obudowy leżał on swobodnie na drewnianej podłodze nie dotykając niczego metalowego... No ale może faktycznie cos w tym jest...

Zastanawia mnie fakt, że u niektórych ten dysk działa bezgłośnie w tym QNAPIE. Dlatego chciałbym znaleźć przyczynę. Wszelkie wskazówki będą tu pomocne i będe się starał je jakoś przetestować i dam Wam feedback.
 
Kurde mam to samo... Dysk WD Red, 3.5'', 2TB, SATA/600, 64MB WD20EFRX chodzi jak kombajn podczas odczytu/zapis w Qnapie TS-251A.
Po podłączeniu do kompa test zapis/odczyt i dysk nawet ani na chwilkę nie brzdęknął! Pozycja dysku nie ma tu żadnego znaczenia.

Macie jakieś pomysły na rozwiązanie?
Kolego, mam tak samo jest to wina plastikowych kieszeni, ten sam dysk włożony do TS-253A posiadający metalowe kieszenie nie emituje takiego hałasu.
Haha!
Bzdura.
Te plastikowe kieszenie właśnie eliminują rezonans!

U mnie z Raidem czy Solo WD Red chodziły bardzo głośno.
Dyski zmieniłem na: Seagate IronWolf, 3.5'', 2TB, SATA/600, 5900RPM, 64MB cache. Jestem teraz w pełni zadowolony z mojego NAS Serwerka :)
19302.jpg
Tak, obecnie dyski Seagate IronWolf to najlepszy wybór dla serwerów NAS. Tak jak w przypadku CCTV w przeciągu roku obserwujemy znacznie większy zwrot dysków WD Purple na gwarancje niż Seagate Surveillance (dziś Seagate SkyHawk).
 
Kurde mam to samo... Dysk WD Red, 3.5'', 2TB, SATA/600, 64MB WD20EFRX chodzi jak kombajn podczas odczytu/zapis w Qnapie TS-251A.
Po podłączeniu do kompa test zapis/odczyt i dysk nawet ani na chwilkę nie brzdęknął! Pozycja dysku nie ma tu żadnego znaczenia.

Macie jakieś pomysły na rozwiązanie?
Kolego, mam tak samo jest to wina plastikowych kieszeni, ten sam dysk włożony do TS-253A posiadający metalowe kieszenie nie emituje takiego hałasu.
Haha!
Bzdura.
Te plastikowe kieszenie właśnie eliminują rezonans!

U mnie z Raidem czy Solo WD Red chodziły bardzo głośno.
Dyski zmieniłem na: Seagate IronWolf, 3.5'', 2TB, SATA/600, 5900RPM, 64MB cache. Jestem teraz w pełni zadowolony z mojego NAS Serwerka :)
19302.jpg
Tak, obecnie dyski Seagate IronWolf to najlepszy wybór dla serwerów NAS. Tak jak w przypadku CCTV w przeciągu roku obserwujemy znacznie większy zwrot dysków WD Purple na gwarancje niż Seagate Surveillance (dziś Seagate SkyHawk).

Nie zgodzę się z eliminacją rezonansu, jak napisałem wcześniej te same dyski włożone do TS-253A który w większości wykonany jest z metalu działają o wiele ciszej.
TS-251 musiałem mieć wystawionego na korytarz, bo nie dało się przy nim spać, TS-253A stoi w pokoju i prawie go nie słychać
 
Nie zgodzę się z eliminacją rezonansu, jak napisałem wcześniej te same dyski włożone do TS-253A który w większości wykonany jest z metalu działają o wiele ciszej.
TS-251 musiałem mieć wystawionego na korytarz, bo nie dało się przy nim spać, TS-253A stoi w pokoju i prawie go nie słychać

Dysk WD RED 3TB w ts-212p działał przyzwoicie, po przesiadce na TS-253A głowica ogromie hałasuje. Ale problem rozwiązałem kładąc NAS na dwu centymetrowym styropianie i zamknięciu go w szafce.[/QUOTE]
 
Hmm. Posiadam 2x Seagate ST4000VN000-2AH166 w TS-251+ i problem z głośną pracą HDD zaczął się po utworzeniu RAID 1, wcześniej było cicho.
Dokładnie stało się to po zakończeniu synchronizacji, sama synchronizacja nie dawał z HDD żadnych dziwnych dźwięków.
Hałas ustaje w momencie zapis/odczyt, tylko w stanie gotowości wydają z siebie szum, który słychać nawet z 8 m (dlatego jest w piwnicy :/ ).
Ponowne zainicjowanie NAS i RAID 1 przynosi ten sam skutek.

Próbowałem nawet skleić klejem na gorąco wszystkie (wydające mi się) części powodujące niepożądany dźwięk - HDD nadal hałasują.
 
Panowie mam ten sam problem. Tak trzeszczą mi dyski w środku że mnie to do szału doprowadza. Mam Qnap ts-451 i w nim 3 x 5TB. Każdy z nich jest inny ale każdy trzeszczy. Sprawdzałem każdy z osobna i każdy głośno trzeszczy. Wszystkie dyski jeszcze na gwarancji ale to nawet głupio iść do sklepu z 3 dyskami i mówić im że trzeszczą. Robiłem test dysków i każdy jest ok. Nie wiem co robić.
 
Sprawa wygląda tak. jeden dysk miałem jakieś 3 lata temu. Przed końcem gwarancji qnap wziął stwierdził mi błąd że jest problem z dyskiem i oddałem go na gwarancji. Kupiłem nowy 5TB żeby zrobić kopie danych a tamten oddałem na gwarancji i wymienili mi na nowy. Czyli od roku mam 2 nowe dyski 5TB. Teraz dokupiłem kolejny 5TB. Jak chodzi o to zgrzytanie dysków to wcześniej mi nie przeszkadzało bo mieszkałem w domu i qnap stał w piwnicy. Przeprowadziłem się teraz na mieszkanie i qnap stoi w salonie i zgrzyta okrutnie. Qnap stoi tak jak go stworzono czyli na nóżkach i zawsze tak stał. Czyli dyski są w pionie. Już się zastanawiam nad tym czy nie kupić przedłużek do dysków i czy je powyciągać z obudowy i położyć na jakimś styropianie w szafce bo już mnie do szału doprowadza.
 
Nie wiem jak to sprawdzić ile który ma głowic i ile talerzy. Jak się okazało mam jednak 2 takie same i jeden inny.
WD x1 WD50EZRX
Toshiba x2 HDWE150EZSTA
Toshiby miały tylko inne naklejki bo później kupowany był ostatni.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. głośna praca dysku
  2. głośna praca
  3. głośna praca dysków