Pomoc Dyski m.2 do Qnap

sereknr1

Entry Technician
Q Associate
22 Sierpień 2017
56
3
8
44
QNAP
TS-x53B
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witajcie, jakiś czas temu wymieniłem dysk SSD na dwa HDD, jednak nie jestem zadowolony z ich prędkości. Posiadam QNAP TS 253B i chciałem dokupić kartę rozszerzeń i dysk m.2 na system, jednak na stronie producenta jest napisane, że w takim przypadku można rozszerzyć pamięć podręczną lecz nie znalazłem informacji czy można tam zainstalować system w moim przekonaniu nie, jednak potrzebuję potwierdzenia? Rozumiem że w takim przypadku mógłbym skorzystać z ssd cache, jednak czy to coś pomoże ?
 
Pigers aby zastosować SSD cache trzeba poprzez kartę rozszerzeń wrzucić dysk m.2 tak? A nie można na tym dysku wrzucić systemu?
 
Pigers ja też uważam, że nie bo jest to pamięć podręczna o czym na oficjalnej stronie pisze QNAP a z definicji wynika, że jest to pamięć cache w związku z tym raczej system na tym nie pójdzie, można ją ewentualnie wykorzystać jako ssd cache w związku z tym pozostaje puknąć się w głowę i powiedzieć dla potomnych, że jeżeli chcesz dwunękowego NASa to w pewnym dniu znajdziesz się w tym samym miejscu co ja :D Mając czterownękowego stwarzasz sobie wiele możliwości a dopłacasz niewiele - proste

jerry1333 jakiego masz Qnapa ? Czy dyski m.2 to jedyne jakie w nim masz ? Czy grupa RAID postawiona jest na standardowych dyskach HDD ? QTS-a gdzie masz zainstalowanego ?
Wynik godny uznania :D

Chyba znalazłem odpowiedź
Dlaczego nie mogę używać dysków SSD NVMe PCIe jako pamięci masowej? | QNAP
 
Z powyższego linku wynika jedno, że nawet z dwuzatokowego NAS-a można zrobić 4 dyskowy serwer, tylko później pytanie co z grupą RAID czy możemy działać tak jak na pełnoprawnym sprzęcie czy nie.
 
jerry1333 jakiego masz Qnapa ? Czy dyski m.2 to jedyne jakie w nim masz ? Czy grupa RAID postawiona jest na standardowych dyskach HDD ? QTS-a gdzie masz zainstalowanego ?
Wynik godny uznania :D

Chyba znalazłem odpowiedź
Dlaczego nie mogę używać dysków SSD NVMe PCIe jako pamięci masowej? | QNAP

AD1. TS-453Be [RAM: 16GB | QM2-2P-244A & 2x ADATA 256GB | 3x WD Red 6TB & 1x WD Red 2TB]
AD2. Nie (jak widać wyżej)
AD3. Grupa raid jest na każdym dysku w tym qnapie (nie mam hotspare)
AD4. System na grupie RAID1 na dyskach PCIe m.2 SSD

No i ten link pokazuje że jeśli kupisz kartę od qnapa to możesz wykorzystać jako cache albo storage. Jak kupisz od innego dostawcy to tylko jako cache.

Zrzut ekranu 2021-05-03 131119.png Zrzut ekranu 2021-05-03 131217.png
 
RW tak ora dyski, że nie wytrzymają roku.

EDIT. RW ORA DYSKI, a napisałem wcześniej oraz ;p
 
jerry1333 masz rację tylko na oficjalnej stronie Qnap 253b masz napisane że stworzona w ten sposób pamięć jest podręczną a z definicji tej pamięci wynika to że jest to nic innego jak cache. I tu miałem dylemat ale w momencie gdy znalazłem tego linka to się ucieszyłem z tego co tam było napisane. Pewnie gdzieś za dwa miechy kupię zestaw to dam znać jaki jest efekt finalny eksperymentu :d
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Z powyższego linku wynika jedno, że nawet z dwuzatokowego NAS-a można zrobić 4 dyskowy serwer, tylko później pytanie co z grupą RAID czy możemy działać tak jak na pełnoprawnym sprzęcie czy nie.
Zainstalowałem kartę z dyskami SSD u siebie.
Wszystko działa jak należy.
Mam jedną grupę RAID na ssd (z systemem).
Drugą grupę RAID na dyskach w serwerze (z danymi).
Trzecią grupę RAID na obudowie zewnętrznej ( jako backup).

Z nasa 2 dyskowego, zrobiłem 8 dyskowy .

Dodam do tematu, (bo o tym tu chyba nie było), że po instalacji systemu na dyskach SSD i włożeniu spowrotem dysków talerzowych do serwera, on sobie odzyskał cała grupę RAID, zdublowanym folderom zmienił nazwę (dodał 1) ale wszystkie dane są dostępne a więc nie trzeba nawet specjalnie przed całą operacją jakoś kopiować danych, bo wszystko zostaje na dyskach i jest spowrotem montowane, pod nowym systemem.

Oczywiście partycję z folderami ze starego systemu, skasowałem a wolna pamięć przekazałem drugiej partycji (z danymi).

Dziwne, że qnap, nigdzie nie podaje o takiej możliwości wykorzystania dysków SSD na karcie PCIe, wszędzie tylko piszą o cashu i qtier a to, w domowy zastosowaniu mało przydatne, lepiej mieć cały system na ssd.

Ps.
Dlaczego mój temat o tym zagadnieniu, został zablokowany?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qm2-2p-244a
  2. qtier
  3. ts-253b
  4. backup systemu
  5. raid z nowym systemem