Pomoc Dyski SSD - konfiguracja

qander

Passing Basics
Beginner
6 Marzec 2014
11
3
3
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Now problem = nowy temat
Witam. Pozwolę się dołączyć do tematu bo nie znalazłem konkretnego odpowiedniego a qstn też dotyczy dysku SSD jako pamięci podręcznej. Niestety opis w helpie jest tak ubogi w QNAPie że nie rozwiał moich wątpliwości czy przypadkiem nie uwalę sobie danych na już działającym NASie. Obecny stan TS453pro to 3 dyski i RAID5. Pomyślałem że jak mam wolny 4-ty slot to wstawię dysk SSD i użyje go do przyśpieszenia pamięci podręcznej. Podczas ustawiania dostałem informację że dane z wolumenu 1 zostaną usunięte i teraz qstn jest taki czy dotyczy to tylko samego cache ustawionego automatycznie podczas pierwszej inicjacji czy całego wolumenu na którym mam kupę danych? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie by nie ustawiać wszystkiego od początku i bez kopiowania danych z serwera? Będe wdzięczny z podpowiedź. Pozdrawiam
 
1. Czy stoi coś na przeszkodzie (i czy jest sens) aby SSD wkładać powiedzmy do zatoki 2 lub 3 aby był ze wszystkich stron otoczony przez dyski? Wydaje mi się, że jak będę miał zwykłe HDD w zatokach 2, 3 i 4 to ten w 3 będzie miał najcieplej i będzie z tego powodu najbardziej narażony na usterki, a tak bym małym dyskiem SSD zrobił większą przestrzeń pomiędzy dyskami.
SSD to wsio ryba.

2. Jeżeli bym miał RAID5 z trzech dysków jako wolumen z danymi w zatokach 1, 2 i 4 to mogę mieć system na dysku w zatoce 3?
Jak pierwszy dysk włożysz w zatoke 3. i na niej system zainicjujesz to tak.
 
Jak pierwszy dysk włożysz w zatoke 3. i na niej system zainicjujesz to tak.

Tak planuję zrobić, tzn. SSD wsadzić przed całą resztą.

A jeszcze odnośnie pierwszego mojego pytania: jest sens w razie czego zwracać uwagę na to, że środkowy z 3 dysków obok siebie ma najcieplej, czy różnica jest na tyle pomijalna, że można to olać?
 
Nie, nie chodzi mi o temperaturę SSD, tylko o temperaturę zwykłego HDD. Może zakręciłem... chodzi mi o to czy jeżeli przykładowo mamy w Qnapie w 4 zatokach obok siebie 4x zwykły dysk to czy dwa środkowe dyski mają tam wyraźnie cieplej, czy to jest pomijalne?

Wiem że SSD się o wiele mniej grzeje, więc o niego się nie martwię.
 
upload_2016-5-7_22-49-34.png

dyski praktycznie idle :D
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. buforowanie