Pomoc Jaki router do QNAP TS-251-B?

krc

Nowy użytkownik
Noobie
7 Maj 2020
8
0
1
35
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Cześć! :Dowidzenia:

Forum obserwuję od prawie dwóch lat (w 2018 kupiłem swojego pierwszego QNAPA). Posiadam QNAP TS-251B 8GB RAM. Chciałbym kupić do mieszkania nowy router, przymierzam się do tego od kilku miesięcy, lecz za każdym razem przeraża mnie ogrom zmiennych, dlatego postanowiłem poprosić Was o rekomendacje/jakie parametry są mi potrzebne, a jakie nie.

Internet: Osiedlowy - 50 Mb/s / 10 Mb/s
Router: TL-WR740N
Urządzenia korzystające z WiFi: MacBook Pro 2018, Laptop dell, Iphone Xs, Iphone 7, Iphone SE, iPad Pro, Ipad mini2
Urządzenia podłączone do routera: PS4

Router chcę zmienić, bo często z żoną narzekamy na szybkość internetu w urządzeniach, dodatkowo jak łącze się z Qnapem po wifi/qnapcloud z zewnątrz wolno działa.

Z QNAP korzystam głównie jako archiwizacja multimediów oraz backup dokumentów z laptopa. Przeglądanie zdjęć i filmów na komputerze łącząc się z QNAP przez FileStation jest strasznie powolne (nie wiem czy router pomoże, ale wspominam o tym jeśli przy wyborze routera miałoby to jakieś znaczenie). Docelowo chciałbym móc montować filmy z iPada Pro/MacBooka Pro nakręcone gopro/iPhone fullHD/4k z plików na QNAPie, lecz przez strasznie wolne działanie, za każdym razem mi się to odechciewa.

Będę bardzo wdzięczny w nakierowaniu mnie jakie parametry routera są dla mnie kluczowe oraz podanie ewentualnie modeli, którymi powinienem się zainteresować. Z góry dzięki!
 
Nie mając żadnego doświadczenia w ustawianiu routerów poradzę sobie z ustawieniem mikroteka?
Bazowo kreator prowadzi za ręke i jest dobry - więc nie wiem w czym polega problem z mnogością opcji, jak niektórzy piszą ?
Można oczywiście urządzenie bardziej zabezpieczyć - jest kilka przyzwoitych blogów/filmów na YT na to.

oczywiście @Silas Mariusz i ja podpowiemy - w razie pytań.

Manual:Initial Configuration - MikroTik Wiki - pierwsze kroki
ale generalnie wystarczy konfiguracja internetu + konfiguracja LAN i WIFI z poziomu przeglądarki.

potem warto zabezpieczyć router przez zdalnymi atakami i voila. (ta część jest trudniejsza)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Z mojej strony to polecam Netgear R7000 i R8000, Asus AC68U, AC3200. Sam korzystam z R7000 oraz AC68U w drugiej lokalizacji i dają radę. Jak ktoś lubi to może wrzucić alternatywne oprogramowanie i zwiększyć zakres możliwości. Jeżeli nie chcesz zmieniać FW na alternatywne to bierz Asus.
 
Ja dalej czegos nie rozumiem... Autor chce routera z dobrym wifi, a wy mu dalej polecacie tego mikrotika ktory ma gorsze wyniki od tplinka za 150zl.
Serio nie rozumiem was.

a w czym ten mikrotek jest lepszy od tego tp-linka?

To juz jest sprzet bardziej dla "profesjonalistow" niz dla przecietnego kowalskiego.
Ma wiele funkcji ktorych nie znajdziesz w typowo "domowych" routerach pokroju tp linka.
 
@Pawliko - a coś wiecej wniesiesz do tematu ? bo mam juz dość ...

Juz raczej nic wiecej nie wniose, wszystko co mialem do powiedzienia na ten temat juz napisalem.
Jak chcesz to moge ci zrobic male podsumowanie:

Polecany przez was router mikrotik - wydajnosciowo i funkcyjnie wygrywa z kazdym tutaj wymienionym routerem.
Przegrywa natomiast pod wzgledem prostoty konfiguracji, oraz na gorszym zasiegu i predkosciach wifi niz tp link za 150zl.

Polecany ubiquity za 1600zl wygrywa, jest najwydajniejszy, najszybszy i konfiguracja bedzie prostsza niz mikrotik. Jest tez ladniejszy i fizycznie, i w interfejsie.

Archer C6 - najtansza propozycja ktora sprawdzi sie, bedzie dzialac, jest prosty w konfiguracji, posiada apke na telefon. Rozwiazanie typowo domowe, NIE prfesjonalne.
Archer AX10 - lepszy, szybszy niz C6 - jak cie stac, warto doplacic.

ps.
Prosze o podlinkowanie jakiegos artykułu na temat padajacych radiow po roku w tp linku. Chetnie sie z tym zapoznam.
 
Przegrywa natomiast pod wzgledem prostoty konfiguracji
Bez jaj.
Mikrotik ma latwy interfejs do konfiguracji - QuickSet.
Po za tym argument typu: jest zaawansowany i mozna na nim wiecej ale przegrywa bo nie jest latwy jest paradoxem.

posiada apke na telefon
a to rzeczywiscie potrzebna jak fiks. Appka na telefon do routera. LOL

Prosze o podlinkowanie jakiegos artykułu na temat padajacych radiow po roku w tp linku. Chetnie sie z tym zapoznam.
Pawliko to jest trolling. Mowimy o doswiadczeniu.
Po za tym kiedys VDR jasno Ci napisal. TP-Link nie obsluzy duzej ilosci uzytkownikow i przepychu danych. Mikrotik poradzi sobie z tym z palca.
 
upload_2020-5-11_18-23-29.png


Nie rozumiem, co rozumiesz przez kiepskie osiągi na WIFI przy mikrotiku ? Jako karta sieciowa laczaca do hap AC - Tp-link Archer T4U - jakby sie ktos przyczepil do tego 650Mb/s. Jak widać bez problemu 650Mb/s wyciagąm a mikrotik stoi 2 ściany z tzw wielkiej płyty (żelbeton) dalej. Co prawda z tego Archera powinienem wyciagnac 867Mbps ale nie wnikałem za bardzo gdzie jest ograniczenie. Na dwoch mikrotika miałem full co sie da z 5GHz wyciagnąc - wiec to nie jest wina Mikrotika ;)
ubiquity za 1600zl wygrywa
bez jaj, taki ubiquity AC Pro kosztuje ~500 netto. haP AC 500 brutto, hap ac2 jakies 350 brutto... a jeszcze sobie bez problemu openvpn na takim mikrotiku robie, prawdziwego firewalla, routingi statyczne, vlany, tunele itd itd.
 
Witam,
Rzadko udzielam się na tym forum, ale jakiś czas temu, mój kolega namówił mnie na zmianę routera z Linksys E4200 na Mikrotic hAP ac2. Mam sieć w UPC z ich modemem Technicolor 7200, a za nim Mikrotika. Przyznaję, że jestem laikiem jeśli chodzi o konfigurację sieci, ale po wielu godzinach spędzonych z wujkiem Google udało mi się skonfigurować router i modem tak, żeby mój PC, laptop i telefon miał dostęp do sieci. Znacznie więcej czasu zajęło mi skonfigurowanie Mikrotika tak, żeby mieć dostęp do zasobów mojego QNAP-a (TS-251+ 8GB) z zewnątrz (poprzez VPN - dedykowana aplikacja) jak i również poprzez inne dedykowane aplikacje QNAP. Router jest trudny w konfiguracji, wymaga wielu prób i błędów dla laika, zapisywania ustawień, przywracania itp. ale idzie go ogarnąć. Największą przeszkodą dla mnie była nieznajomość j. angielskiego i niezbyt precyzyjne opisy na YT i portalach specjalistów. Nie wiem też, jak sprawdzić szybkość łącza Wi-Fi (2 i 5 GHz) dla Mikrotika. Ale za to jest 2 x mniejszy od poprzedniego Linksysa... ;)
Pozdrawiam wszystkich, a zwłaszcza Pigers i Silas Mariusz, którzy są Guru od QNAP i sieci :)
 
Dziękuję wszystkim za porady, zakładam że mikrotik jest lepszym routerem, lecz zdecydowałem się na tp-linka ax10 ze względu na prostotę w podłączeniu. Niestety ale nie mam czasu i chęci doktoryzować się we wszystkim (już Qnap mnie przerasta trochę), a podejrzewam że z mikrotikiem tak jak kolega napisał zająłby mi kilka ładnych godzin. Mam nadzieję, że odczuję znaczną poprawę między nowym, a starym oraz działanie Qnapa z laptopem na wifi wzrośnie.

Dzięki jeszcze raz za porady i nakreślenie tematu!
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. router konfiguracja
  2. ubiquiti unifi