Pomoc Konfiguracja Raid dla 4 dysków

krzych888

Nowy użytkownik
Noobie
1 Styczeń 2012
3
0
1
Witam

Jedno pytanie, czy dla 4 dysków w jednym NAS-ie mogę skonfigurować RAID w następujący sposób:
1 i 2 dysk - RAID 1
3 i 4 dysk - RAID 0

uszanowanie
Krzysiek
 
móc możesz.
a do czego te raidy potrzebne ? zwłaszcza mniej bezpieczne ale szybsze zero ?

Obecnie mam dwa NAS-y 2-dyskowe:
1) w RAID 1 - przechowywanie ważnych danych (ważnych z mojego punktu widzenia),
2) w RAID 0 - dane "bieżące" (cała masa danych), które z mojego punktu nie są "ważne",
ale pochłaniające bardzo duże przestrzenie dyskowe, a na dodatek muszę mieć do nich dostęp z różnych urządzeń i z różnych miejsc - taka praca.
Potrzebuję nowego urządzenia, które oprócz powyższych funkcjonalności posiadało dodatkowo możliwość virtualizacji.
Przy zmianie chciałbym połączyć funkcjonalność (z mojego punktu widzenia) w jedno urządzenie.
Stąd pytanie.

Mam nadzieję, że w miarę wytłumaczyłem.

Krzysiek
 
Spoko - pamiętaj że będziesz musiał wstawić czyste dyski - QNAP nie migruje danych z innych NASów za pomocą wstawienia dysków. Żaden producent tego nie oferuje.

Ustawiasz koniguracje RAID, rzeźbisz udziały i kopiujesz dane z poprzednich NASów za pomocą SMB/CIFS/rsync. Voila !
 
Tylko zastanów się nad rodzajami woluminów jakie chcesz użyć. Ja zraziłem się do woluminów grubych Rozwiązany - Przepełnienie dysków?. Miejsca teoretycznie było dużo, ale coś dziwnego nie pozwalało na wykorzystanie go. Pozakładałem woluminy proste i mam spokój. Wprawdzie nie mam migawek, ale kosz sieciowy mi wystarczy.