Pomoc Migawka i nowe dyski

malma777

Entry Technician
Q Associate
30 Wrzesień 2022
51
3
8
40
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam mam zamiar wymienić dyski w moim Nasie. Obecnie mam 2X4Tb na 2X12Tb i tu pytania do bardziej zaawansowanych użytkowników. Czy migawki są konieczne, czy sam raid 1 nie wystarczy? Jeśli już miały by zostać to czy 10 procent na nie to wystarczająco? Na dyskach będę przechowywał zdjęcia, muzykę i filmy. Mam Jeszce pytanie jak najłatwiej wymienić state dyski na nowo kupione z zachowaniem danych?
 
Witam mam zamiar wymienić dyski w moim Nasie. Obecnie mam 2X4Tb na 2X12Tb i tu pytania do bardziej zaawansowanych użytkowników. Czy migawki są konieczne, czy sam raid 1 nie wystarczy? Jeśli już miały by zostać to czy 10 procent na nie to wystarczająco? Na dyskach będę przechowywał zdjęcia, muzykę i filmy. Mam Jeszce pytanie jak najłatwiej wymienić state dyski na nowo kupione z zachowaniem danych?
Może tak podasz przynajmniej jaki masz model i w jakim trybie pracują dyski? RAID1?
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Wyciągasz stary dysk i wkładasz nowy, robisz to pojedynczo i czekasz aż skończy synchronizację - odbudowę. Potem drugi dysk.
Co do migawek to zależy od ciebie, możesz wyłączyć ale nie masz wtedy dodatkowego zabezpieczenia przed utratą plików lub zaszyfrowaniem danych przy włamaniu.
Możesz wybrać które dane mają mieć migawki, co ile robione i ile ich przechowywać.
 
Wyciągasz stary dysk i wkładasz nowy, robisz to pojedynczo i czekasz aż skończy synchronizację - odbudowę. Potem drugi dysk.
Co do migawek to zależy od ciebie, możesz wyłączyć ale nie masz wtedy dodatkowego zabezpieczenia przed utratą plików lub zaszyfrowaniem danych przy włamaniu.
Możesz wybrać które dane mają mieć migawki, co ile robione i ile ich przechowywać.
powiedz mi proszę Jeszce tylko czy nas ma być wyłączony podczas wyciągania tego dysku? I co to znaczy miejsce nie przypisane?
 

Załączniki

  • Zrzut ekranu 2024-03-9 o 09.54.18.png
    Zrzut ekranu 2024-03-9 o 09.54.18.png
    198,2 KB · Wyświetleń: 17
Witaj,

NAS'y od QNAP od lat chwalą się tym, że dyski są możliwe do wymiany (nieważne, czy wadliwy na taki sam, czy akurat jak u Ciebie, zmiana na inny, większy rozmiar) online, czyli podczas pracy.

Na szczęście tu są inne, trochę lepsze możliwości, niż w zwykłym PC, więc bez obawy. Jak kolega wcześniej napisał, robisz to po kolei, jednak najpierw upewnij się, że nowy dysk jest na liście kompatybilności z Twoim serwerem. Zmiana z 4 na 12 TB to dość duża zmiana ;)

Potem wchodzisz w Pamięć masową/dyski, zaznaczasz dysk nr 1 i klikasz w opcjach : wymień (jak napisałem wyżej : może być wymiana uszkodzonego dysku lub zwiększenie pojemności).

System po chwili poprosi Cię o wymianę dysku, wyciągasz kieszeń nr 1 (bez wyłączania serwera), wymieniasz dysk, a po włożeniu czekasz, aż RAID1 (w Twoim przypadku) się odbuduje. Może to trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Bez paniki, wszystko działa normalnie, lecz trochę wolniej.

Po tym czasie dostaniesz komunikat, że RAID1 został odbudowany i możesz powtórzyć procedurę z dyskiem nr 2.

Gdy to się skończy znów wracasz do Pamięć masowa i wybierasz pulę pamięci z Twoim RAID1 i w opcjach klikasz : rozszerz.

I znów to potrwa ...

Ale finalnie wymienisz dyski na większe, bez utraty danych, choć zajmie to sporo czasu. Przerabiałem podobny problem jakiś czas temu, ale miałem 4 dyski 4 TB w RAID5, tam to zajmuje więcej czasu. Najpierw zmieniałem na 8 TB, po jakimś czasie na 16 TB. Ostatnia operacja trwała ponad tydzień :D.

Powodzenia.

S.
 
Witam mam pytanie a kiedy wyjęlem stary dysk SSD 2TB i zamieniłem na 2 razy x 8 TB mam problem gdyż widzi ten SSD i nie mogę go usunąć i zmienić na Zwykłe HDD jak to zrobic?
 
Potem wchodzisz w Pamięć masową/dyski, zaznaczasz dysk nr 1 i klikasz w opcjach : wymień (jak napisałem wyżej : może być wymiana uszkodzonego dysku lub zwiększenie pojemności).
Ciekawe, bo ja mam opcję Zamień nieaktywną. Jest jeszcze odłącz, ale tylko dla drugiego dysku. Dla pierwszego również nie jest aktywna. TS-233, RAID 1. Ktoś wie, dlaczego?
 
Kliknij, aby rozwinąć...
Tak tez się zgodzę tylko przy próbie usunięcia dysku ssd zmieniłem na HDD 2x8TB i później nie mogę się zalogować na ten dysk sieciowy ponieważ dane logowania nie odpowiadają i nie mogę znaleźć pomocy jak to zrobić. Już resetowałem kilka razy qnap ts-253Be 3 sek. i 10 sek. i ponad 30 sek. nic nie pomogło. Proszę o pomoc jak mogę zalogować się do qnapa i go zainicjować?
 
Spróbuj na jednym dysku go odpalić. Przyczyn może być wiele. Od uszkodzonych dysków po uszkodzony NAS, zasilacz, RAM, kontroler SATA....
Dyski są nowe i jak włożyłem te dyski to widać było w systemie ssd i chciałem go usunąć z systemu i kilka razy resetowania diszlo do tego że nie mogę się zalogować na qnap
 
ja tam nie wiem (są tu mądrzejsze głowy) ale śmierdzi mi to ponowną inicjalizacją NASa przez qfinder. Najlepiej najpierw bez dysków i zgodnie z instrukcją podczas procesu, dodaniu ich.
 
ja tam nie wiem (są tu mądrzejsze głowy) ale śmierdzi mi to ponowną inicjalizacją NASa przez qfinder. Najlepiej najpierw bez dysków i z godnie z instrukcją podczas procesu dodaniu ich.
Tak próbowałem uruchomiłem stacje bez dysków później włożyłem dyski i nic i nie mogę się zalogować do niego. Jak to wygląda instrukcja bez dysków? Na wyłączonym wyjąć dyski, włączyć qnap poczekać aż się włączy i po kolei wkładać dyski i co dalej?
 
Mimo tego linku i tak nie mogę się zalogować do qnap. Jak obejść login i hasło?
Połączono posty:

Zrobię teraz jeszcze raz wyłączę stacje wyjmę dyski i po kolei będę wkładał.
Połączono posty:

Mimo tego linku i tak nie mogę się zalogować do qnap. Jak obejść login i hasło?
Połączono posty:

Zrobię teraz jeszcze raz wyłączę stacje wyjmę dyski i po kolei będę wkładał.
Wyjąłem dyski zresetowałem ustawienia przyciskiem reset czekam aż system się zainicjuje i wkładam po kolei dyski.
Połączono posty:

Mimo tego linku i tak nie mogę się zalogować do qnap. Jak obejść login i hasło?
Połączono posty:

Zrobię teraz jeszcze raz wyłączę stacje wyjmę dyski i po kolei będę wkładał.
Połączono posty:


Wyjąłem dyski zresetowałem ustawienia przyciskiem reset czekam aż system się zainicjuje i wkładam po kolei dyski.
Zrobiłem tak i nie mogę się zalogować do qnap. W jaki inny sposób mogę się zalogować?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 253 ram
  2. *disk*fill*
  3. zmiana dysku z 1 tb nA 4 TB