Przy piwie Migracja z HDD na SSD

pmpk

Nowy użytkownik
Noobie
13 Luty 2018
2
0
1
27
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć,

Mam już jakiś czas mam qnap'a ts-251+ (3TB WD RED + stary 1TB pod backup) i znalazłem w domu SSD 128GB, który idealnie nadałby się na system + wirtualki.

Czy jest możliwość migracji systemu z HDD na SSD? Czy muszę od nowa system postawić?
 
128 GB ? bez szału - właśnie "zmigrowałem" się na 512 GB SSD - polecam postawić NAS od nowa - właśnie robię format SSDka i już wiem że nie przywrócę kopii zapasowej z poprzedniego SSDka. (warto mieć kopię ustawień w razie padu dysku i gdy wymienisz go na taki sam - moje ustawienia są dość specyficzne ..)

Czeka mnie orka na dwa dni - ale już czuję różnicę w prędkości!
 
pigers,
ja jestem lama, co to interesuje się tematem SSD na system.. po co tak duży SSD? zakładając że dane będą się kręcić na normalnych dyskach NASowych (talerzowe), i SSD będzie używany tylko pod system QNAPa? czy jest jakiś plus posiadania więcej niż 128GB? czy na wolnej przestrzeni można zrobić cache (podzielić SSD na część pod system i część pod cache)?

czy ma znaczenie, w którym slocie jest dysk na którym ma działać system QNAPa? czy np. w 4-zatokowym NASie OS ma być w zatoce 0 (jak przyzwoity lama liczę od 0), a dyski z danymi w 1/2/3? gdyby tak było- to rozumiem, że przy dwóch dyskach HDD w slotach 0+1 przesuwam je do slotów 1+2 i do 0 wsadzam SSD pod OS- zgadza się?
 
żeby wirtualka "kręciła" mi tylko ssdkiem ;)

jeśli ustawisz SSDka jako cache - na tym kończą się Twoje opcje

QNAP nie pozwala na dzielenie dysków
 
  • Lubię to
Reakcje: asceta
dzięki, pigers!
to jeszcze powiedz mi proszę, jak to jest z lokalizacją dysku pod system. ma być slot0 czy 'any'?
 
Pytanie co kto robi na wirtualkach. Mi maksymalnie 30-40GB miejsca starcza, dlatego 128GB będzie sporym zapasem.
 
Bash:
[~] # df -h | grep -i 1_data
                        455.4G     25.0G    429.8G   5% /share/CACHEDEV1_DATA
[~] #

odtwarzam właśnie bazę w Plexie - 2 biblioteka z 9

upload_2018-7-1_0-11-45.png

strzelam że jeszcze z dzień pomęczy i zrobi się z tego 20-30 GB

a jeszcze 60 GB wirtualki do przeniesienia
 
pigers:Dumny:

1. Jaki jest system plików do wyboru dla tego SSD?
2. No i czy w nowych Qnap można przyczepić M.2?
:D