Pomoc Multimedia Console

JohnyB

Entry Technician
Q Associate
7 Wrzesień 2012
68
1
16
8
QNAP
TS-x73A
Ethernet
1 GbE
Witam,

1. Przygotowałem folder współdzielony o nazwie Multimedia na DataVol2 z podfolderami ZDJĘCIA / FILMY / MUZYKA
2. Zainstalowałem Multimedia Console wskazując, iż instalację ma wykonać na DataVol1 bo tu jest SSD i aplikacje

Jakie było moje zdziwienie, iż po tej instalacji folder Multimedia z DataVol2 został usunięty z zawartością, a powstał na DataVol1 pusty z katalogiem Samples. Dodatkowo na DataVol1 powstał katalog Recordings - zakładam, że to dla nagrywanych programów TV jeśli jest podpięty tuner TV, a nie dla nagrań z kamer monitoringu.

I teraz pytania:

1. W zrzutach ekranowych udostępnionych w help i w APP Center jest na karcie Overview po prawej stronie suwak Enable / Disable lecz w mojej wersji go nie mam, też tak macie ? Jak wyłączyć Multimedia Console ?

2. Po wyłączeniu chcę przenieść foldery: Multimedia i Recordings na DataVol2 tak jak pierwotnie zamierzałem oraz zmienić położenie tych folderów w panelu zarządzania folderami udostępnionymi (bo wtedy zakładam będę miał taką możliwość), po ponownym uruchomienie MC powinien zacząć korzystać z tych folderów na DataVol2. Czy taki tok postępowanie jest OK ?

3. Czy po wypuszczeniu przez QNAP kolejnej wersji Multimedia Console (i o zgrozo wymuszonej przez producenta aktualizacji) nie będzie ryzyka, że znowu wyrzuci foldery udostępnione z DataVol2 i utworzy puste na DataVol1 ?

Inna sprawa to drażnią takie niedoróbki w pakietach QNAP bo dlaczego nie można było w czasie instalacji pakietu dać możliwości wyboru lokalizacji składowania tych dwóch folderów udostępnionych, lub aby instalator sprawdził, czy już nie są dostępne i je wykorzystał.

QTS: 5.0.0.1891
Multimedia Console: 1.6.0

Pozdrawiam
 
ad.1 multimedia console jest teraz aplikacją, usuwasz ją w appcenter
ad.2 po usunięciu MC, zmień nazwę dla bezpieczeństwa folderu multimedia, i utwórz taki sam folder jak miałeś na DataVol2. Wszystko wróci. Bo jak wejdziesz w zarządzanie dyskami, dane zapewne są, ale ukryte, po SSH możesz sobaczyć.
ad.3 ja nie wiem, może stuff forum

Po czwarte, nie bazuj na folderach sugerowanych przez QTS, tylko zrób swoje nazwy, będziesz nie zależny. Ja tak zrobiłem po wskazówkach @pigers z innych postów, żeby nie używać folderów domowych
 
@Kamil84 Tylko, zapewne jak ją odinstaluję i ponownie zainstaluję to nie skorzysta z mojego folderu udostępnionego z DataVol2 a pchać się będzie na DataVol1. Zakładałem, że jak zatrzymam usługę to będzie możliwe oszukanie aplikacji. Tylko teraz to już mam większe obawy, że przy kolejnej aktualizacji nie wykorzysta mojego folderu z DataVol2 a będzie się pchała na DataVol1.

@pigers OK, a co w zamian możesz polecić ?

Na TS-453Be zanim padł to nie korzystałem z MC bo wystarczało mi tylko przechowywanie i dostęp via SMB i NFS, ale na nowym TS-673A to chciałem trochę zaufać QNAP, więc zainstalowałem i tu mała niespodzianka.

Taką samą zrobił mi z Container Station - ja chciałem, aby był na DataVol1 a instalator wytworzył mi na DataVol2 - tu zrobiłem sztuczkę z wyłączeniem CS, potem zmieniłem nazwę tego utworzonego w czasie instalacji folderu udostępnionego na z suffixem _old utworzyłem nowy na DataVol1 i przez HBS zrobiłem synchronizację w obrębie NAS pomiędzy DataVol2 a DataVol1, na koniec start CS i usunięcie tego z suffixem _old. Działa ale także nie wiem, czy przy jakiejś aktualizacji pakietu nie spowoduje, że znowu będzie chciał być na DataVol2, a nie wiadomo kiedy znowu QNAP będzie chciał uszczęśliwić na siłę i zrobi zdalny update ;).

Jeszcze dodałbym do listy zastrzeżonych nazw:
  • Container
  • home
  • homes
  • Recordings
Takiej listy chyba niema nigdzie w dokumentacji ?

To co polecacie do obsługi Multimediów na NAS ?
 
No widzisz, no zlokalizowałem tego w dokumentacji - zapewne słabo szukałem ;), aczkolwiek brakuje tam Recordings, Container.

Za propozycję dziękuję.
 
Multimedia domyślnie też nie był utworzony tak jak Recordings. Ja utworzyłem folder udostępniony Multimedia nie mając świadomości, że jest zastrzeżony, a potem zachciało mi się instalować MC, który pozamiatał moją konfigurację, czyli założył się na DataVol1 i utworzył Recordings także na DataVol1.

Tego nie napisałem, ale ja instalację QTS 5.0.0 zrobiłem całkiem od nowa, bo stwierdziłem, że nie będę działał na tym co było na TS-453Be (dyski wstawiłem i uruchomiłem system tylko po to, aby uzupełnić backup na zewnętrznym nośniku od chwili ostatniego do momentu awarii TS-453Be). Potem inicjalizacja i zacząłem konfigurować z założeniem, iż mając wydajniejszy CPU to wykorzystam więcej apek od producenta i trochę przeorganizuje swoje katalogi. Bezpośrednio po instalacji świeżego QTS i podstawowej konfiguracji miałem tylko home, homes, public i nic więcej. Żadnego Web i Downloads, o którym mówi dokumentacja. Web się pojawił jak uruchomiłem serwer WWW, Downloads nadal nie mam - bo nie ma zainstalowanego Download Station.

Container nie wiem dlaczego w czasie instalacji został utworzony na DataVol2 zamiast na DataVol1 mimo, iż apka została zainstalowana na DataVol1 - być może tak instalator wybrał bo na DataVol2 było więcej miejsca. Szkoda, tylko, że w prosty sposób z poziomu Comtainer Stations nie można wskazać lokalizacji dla kontenerów, a trzeba robić sztuczki. Zresztą opisane w niebezpośredni sposób w dokumentacji jako dotyczące CS za pomocą HBS.

Generalnie w mojej ocenie instalator paczki powinien pozwolić wybrać kluczowe zasoby w czasie instalacji lub przynajmniej ostrzec, że taki zasób już istnieje jeśli ma zaszyte na stałe daną lokalizację/nazwę i nie pozwolić na dalszą instalację celem wyjaśnienia i skierowania do dokumentacji. Multimedia Console tego nie zrobił, ale za to usunął mój zasób i założył sobie swój na DataVol1 + drugi Recordings. Może to jest efekt tej rosyjskiej ruletki, o której pisałeś.

Ja sobie z tym poradzę :) , tylko zanim coś zainstaluję od QNAP muszę poczytać dokumentację, albo całkowicie zrezygnować z większości aplikacji od QNAP i postawić na alternatywy tak jak pisałeś w kontenerach. Tylko w takim przypadku po co mi QNAP jak mogę postawić dowolny serwer na dobrych komponentach za niższe pieniądze w oparciu o unRAID lub TrueNAS, a resztę i tak muszę rzeźbić.
 
@Kamil84 Tak jak pisałeś mój pierwotny folder ciągle jest na DataVol2, czyli w /share/CACHEDEV2_DATA/Multimedia

Dla testu:
  • usunąłem Multimedia Console
  • folder udostępniony Multimedia z DataVol1 został zwolniony, więc mogę poprawić poniższe na DataVol2 (przy zainstalowanym MC nie można zmienić wolumenu)
1643844280041.png

  • robię ponownie instalację Multimedia Console i co robi instalator ? Ustawia ponownie dla udziału Multimedia DataVol1 . Ma wyraźnie zaszyte, że to musi być wolumen, gdzie zainstalowana jest aplikacja, a instaluje się zawsze na pierwszej puli i pierwszym wolumenie. Bubel jakich mało, aby nie dać możliwości zmiany tej lokalizacji. Jak była jako usługa to zapewne po zatrzymaniu można było zmienić na jakim wolumenie ma być folder Multimedia.
Zastanawiałem się jak do MC podejść jeśli chciałbym jednak skorzystać z dobrodziejstw dostarczonych przez QNAP narzędzi. Są moim zdaniem dwa wyjścia:
  1. fotki, mp3, filmy trzymam w Multimedia na DataVol1 - nie podoba mi się marnowanie wydajnej przestrzeni na dyskach SSD na dane, które są od czasu do czasu przeglądane, więc ten pomysł porzucam
  2. trzymam wszystko w:
    1. udostępnionym udziale na DataVol2 np. o nazwie Media, który wskazuje w Multimedia Console do indeksowania - w efekcie mam dwa foldery związane z mediami jeden pusty (DataVol1\Multimedia) a drugi zawierający dane (DataVol2\Media)
    2. nie udostępnionym udziale na DataVol2 np. o nazwie Media i robię dowiązanie symboliczne w /share/CACHEDEV1_DATA/Multimedia jako Media a potem wskazuje do indeksowania już tą lokalizację. Wada to muszę pamiętać, że tak to zrobiłe oraz jeśli do indexowania zostanie wskazany DataVol1/Multimedia to indexer z MC nie chce biegać po tych linkach symbolicznych. Dowiązania twardego nie zrobię bo "Invalid cross-device link".
Szybszy sposób i bez grzebania od tyłu to 1 oraz bez ograniczeń jakie ma linkowanie symboliczne dla Multimedia Console. Minus tworzę extra udziały udostępnione.

Jak mam to ustawić ? Próbuję przesłać plik poprzez Photo Station.
1643849742594.png

Nie ma czegoś takiego jak Zarządzanie multimediami w Panel sterowania > Aplikacje, a w MC nie widzę takich opcji.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kamil84

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. console
  2. dowiązanie symboliczne
  3. puste foldery
  4. folder multimedia
  5. truenas
  6. photo station