Wiedza Plex, Kodi, Egreat….. Jak oglądać filmy?

Ice

Wyżej w hierarchii niż Pawliko.
Q's Reseller
16 Styczeń 2018
1 347
2
491
113
38
QNAP
TVS-h1288X
Ethernet
10 GbE
Bardzo często na forum pojawia się wątek multimedialnego nasa i wyjścia HDMI w Qnapie - że przecież to kombajn, to i filmy można super oglądać. Oczywiście, można… Ale - niezbyt dobrze. Jeżeli ktoś nie ma wymagań co do jakości - to HD Station jest dla Ciebie.



ALE… jeżeli chcesz pójść krok dalej, bo masz dobry materiał zripowany ze swojego krążka blu-ray ;> to jesteś w odpowiednim miejscu.

Wszystko co jest w moim wpisie, jest oparte na moim wieloletnim doświadczeniu, dyskusjach i testach wszelakiego sprzętu dostępnego na rynku. Jak każdy mogę się mylić.. dlatego zapraszam do dyskusji.



Jako, że jesteśmy w czasach 4k - odpuszczam temat FHD i świetnego kiedyś urządzenia, Mede8er.



Masz już upragnionego nasa, milion filmów na dysku, Plex server po wielu trudach zainstalowany i stajesz przed trudnym wyborem: jak oglądać? Transkodować? Nie? Co robić? Odpowiedź jest prosta: odtwarzać, tak jak leci materiał, bez żadnego transkodowania. Bo przecież nam, kinomaniakom zależy na obrazie jak najbardziej zbliżonym do oryginału, żeby wiedzieć dokładnie tak, jak chciał nam pokazać to reżyser. W jak najbadziej zbliżonych kolorach, bo o to chodzi. Nie po to Nolan, Vilnevue czy Ritchie tyle czasu poświęcają swoim filmom, żeby obejrzeć to w 720p na laptoku ;> Dlatego ważnym elementem przed oglądaniem - jest ustawienie TV w tryb tzw. kinowy. Wtedy wszystkie upłynniacze schodzą do „0”, kolory stają się mniej agresywne, a trawa na ekranie jest faktycznie zielona a nie wściekle zielona.



Skoro już wiesz, że oglądamy film bez transkodowania to idziemy krok dalej - jak?



Więc mamy do wyboru kilka aplikacji min. Plex, Kodi, Emby. Ja się skupię na Kodi, jako, że mam z nim najwięcej do czynienia. Kodi to kombajn do wszystkiego - filmy, muzyka, tv satelitarna, zdjęcia…. Po prostu wszystko. Żeby Kodi dobrze działało i podczas oglądania filmów nie szarpało czy przycinało - potrzebujemy mocnego sprzętu. Popularne MiBoxy są dobre, ale przy większym bitrate - zwyczajnie nie wydalają, bo mają za mało mocy. Do gry wchodzi Nvidia ze swoim potężnym Shieldem. Przy tym urządzeniu (mam nawet dwa ;>) żaden film 4k nie będzie przycinał, nie będzie szarpał, nie pojawią się artefakty - a audio ma passthrough, dzięki czemu na naszym amplitunerze możemy mieć dokładnie taki dźwięk, jaki mamy zakodowany w ścieżce (7.1.4 i te sprawy). W Kodi jest przejrzysta biblioteka, która połączona z Rtorrentem Pro spowoduje to, że każdy film który wpadnie do Rtorrenta Pro automatycznie zostanie przeniesiony do katalogu, z którego Kodi będzie zaczytywało filmy i automatycznie będzie się biblioteka aktualizowała. Przewijanie, napisy - wszystko bez najmniejszego problemu. Można dodać wtyczkę do pobierania napisów z opensubtitles lub napiprojekt - i z poziomu odtwarzania filmu na żywo dopasować napisy. Kodi to kombajn do wszystkiego. Jest też inna opcja..





A tą opcją jest urządzenie przeznaczone tylko do odtwarzania filmów - Egreat A5/A10 czy Zidoo Z9x. Zaraz ktoś mi zarzuci, że przecież na tym też jest YT - tak jest, ale nie działa tak dobrze, jak na zwykłym smart TV. To są urządzenia przeznaczone stricte do oglądania filmów o każdym bitrate i w dowolnym formacie jaki istnieje, totalnie bezproblemowo. Egreat, którego (niestety sprzedałem przez względy estetyczne w sypialni…) ma rewelacyjny procesor graficzny - HI3798CV200. Ze wszystkich urządzeń które dotychczas przetestowałem (HiMedia, Zidoo, Dune, Zapitti…..) moim zdaniem Egreat prezentuje najwyższy poziom. Jest to urządzenie bardzo proste w obsłudze, gdzie po uruchomieniu i dodaniu ścieżek z filmami, od razu pojawia się eleganci poster wall, z cała zawartością biblioteki. nie ważne czy film jest w mkv, iso czy bdmv - działa to piekielnie szybko. Dla porównania Kodi na Shield, żeby odpalić bdmv, potrzebuje dłuższej chwili, a Egreat sekunda i voila - oglądasz. Menu, odtwarzanie, wybieranie napisów - wszystko jest dostępne z pilota czy bocznego wysuwanego menu. Egreat jako jedno z nielicznych urządzeń filmy odtwarza bez żadnych mikro przycięć, płynnie. Mówię o płynności filmowej, czyli… 24fps (23.976 fps) - co ważne - niektóre odtwarzacze nie mają do wyboru takiej częstotliwości. Dużo Androidowych boxów miało problem, żeby zmieniać częstotliwość - z 60Hz, mniejsze, filmowe. Dlatego Egreat - mimo już kilku lat na rynku, jako odtwarzacz w domu sprawdzi się każdemu. Jedyną jego bolączką na dziś jest brak wsparcia dla DolbyVision oraz HDR10+, ale na to już jest odpowiedź od Zidoo i ich nowy box, który przetestuję do końca września - przy odrobinie szczęścia - wtedy będę się mógł wypowiedzieć.





Jak będzie zainteresowanie, stworzę cykl na naszym forum o audio-video jako, że jest to moja pasja, mam na ten temat niezłą wiedzę, którą ciężko znaleźć na forach, bo tam niestety - wiele artykułów jest sponsorowanych, a przecież nie o to chodzi…
 
Egreat - dobry chińczyk na świetnym HiSiliconie. Świetnie sprzęt zrecenzował Antoni Egreat A10 w redakcji: gdy kino spotyka audio i co z tego wynika | HD-Opinie.pl , ale on poszedł w audio - ja video. Jakość video, szybkość, płynność - nie można mu nic zarzucić. ALE - jeżeli robisz z tego multiboxa - bo to jest na androidzie - to bieda. Konie wszystkie poszły w odtwarzanie filmów. Ja mam dużo takich, co kodi nie rusza, a Egreat łyka bez stresu. Tylko, że dziś - jak komuś zależy na DV i 10+ musi poczekać na Ziddo. Postaram się zrobić recenzję.

We Wrocku jak najbardziej można zrobić Qnap Club Pl Board meeting ;]
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
HD Station już w ogóle nie działa w NASach od Qnapa i nie da się połączyć przez HDMI z serwerem.

U mnie podobnie i z tego co zauważyłem to QNAP tak ma, że np po aktualizacji FW nie działa mi coś w HD station albo nie mogę ogarniać dźwięku po HDMI albo inne kruczki ... Z regóły ponowna instalacja naprawia wszystkie problemy ;)
 
Panowie szybkie pytanie czy komuś TV poprawnie rozpoznaje filmy HDR odtwarzane przez KODI? Mam 453D z 2.0 HDMI 4K itd. niestety w żaden sposób nie mogę odtworzyć filmów z KODI w HDR tak aby TV wykrył źródło i automatycznie przestawił się na HDR tak jak to ma miejsce gdy otwieram pliki po DLNA. Próbowałem z KODI 18.5 oraz 19 z QNAP Club.
 
Panowie szybkie pytanie czy komuś TV poprawnie rozpoznaje filmy HDR odtwarzane przez KODI? Mam 453D z 2.0 HDMI 4K itd. niestety w żaden sposób nie mogę odtworzyć filmów z KODI w HDR tak aby TV wykrył źródło i automatycznie przestawił się na HDR tak jak to ma miejsce gdy otwieram pliki po DLNA. Próbowałem z KODI 18.5 oraz 19 z QNAP Club.
Zdajesz sobie sprawę, że oznaczenie portu hdmi jako 2.0 nie oznacza automatycznie, że wypuści on sygnał HDR ?
Mam komputer ze złaczem hdmi 2.0 i on NIE wypuszcza HDR-u.
To tylko marketing :(.
Przy okazji Kodi nie wypuszcza HDR-u, chyba że czegoś nie wiem.
 
MiBox 4s czy FireStick 4K?

Kodi z PlexKodiConect i połączenie z Enigma2.

Ma odpalić:
TV z Enigmy, film z kodekiem:
Kod:
Multimedia
Czas trwania 2:43:27
Szybkość transmisji 55448 kbps
Width 3840
Height 2160
Aspect Ratio 1.78
Video Resolution 4K
Container MKV
Video Frame Rate 24p
Video Profile main 10
Overlay


Fragment
Czas trwania 2:43:27
File ****
Size 63.36 GB
Container MKV
Indexes sd
Video Profile main 10


Codec HEVC
Szybkość transmisji 49510 kbps
Język English
Bit Depth 10
Chroma Subsampling 4:2:0
Coded Height 2160
Coded Width 3840
Color Primaries bt2020
Color Range tv
Color Space bt2020nc
Color Trc smpte2084
Frame Rate 23.976 fps
Height 2160
Poziom 5.1
Profil main 10
Ref Frames 1
Width 3840
Display Title 4K (HEVC Main 10 HDR)
Extended Display Title 4K (HEVC Main 10 HDR)


Codec AC3
Kanały 6
Szybkość transmisji 640 kbps
Język polski
Audio Channel Layout 5.1(side)
Sampling Rate 48000 Hz
Display Title polski (AC3 5.1)
Extended Display Title polski (AC3 5.1)


Codec TRUEHD
Kanały 8
Szybkość transmisji 4597 kbps
Język English
Audio Channel Layout 7.1
Bit Depth 24
Sampling Rate 48000 Hz
Display Title English (TRUEHD 7.1)
Extended Display Title English (TRUEHD 7.1)


Codec AC3
Kanały 6
Szybkość transmisji 640 kbps
Język English
Audio Channel Layout 5.1(side)
Sampling Rate 48000 Hz
Display Title English (AC3 5.1)
Extended Display Title English (AC3 5.1)


Codec SRT
Język polski
Display Title polski (SRT)
Extended Display Title polski (SRT)
 
Dziwną akcje mialem kiedys ze stickiem i to u dwóch osob - z jakiegos powodu Kodi wieszalo sie na pluginie Enigma2 przy przelaczaniu na Canal+ i HBO. Dziwna akcja i bylo to u dwoch osob. Dotyczylo to wszystkich buildow Kodi. Sprawdzilem absolutnie wszystkie mozliwe wersje. A wczesniej dzialalo. Znowu zaczelo dzialac po miesiacu. Byc moze stick ma jakies quiet upgrade'y i cos tam zlego polecialo. Tak czy inaczej teraz dziala.

Za to @Penerros ktory ma Mibox'a tego problemu w ogole nie doswiadczyl.

Nie ogladam chyba nic 4k z enigma2.
 
  • Lubię to
Reakcje: Penerros

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kodi
  2. Plex
  3. zidoo
  4. https://forum.qnap.net.pl/threads/plex-kodi-egreat%E2%80%A6-jak-ogl%C4%85da%C4%87-filmy.34488/
  5. odtwarzanie filmów
  6. podobny program do plex qnap
  7. ustawienie dd kodi
  8. napisy plex
  9. jak zainstalowac kodi
  10. enigma2
  11. HDStation
  12. canal
  13. filmy