Pomoc Podział dysku na partycje lub inna możliwość ?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

rollergames

Passing Basics
Beginner
5 Styczeń 2015
19
4
3
44
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam,

obecnie mam TS-212 i zaczynam przygodę z przesiadki D-link ShareCenter.

NA starcie mam już problem, gdyż założyłem że odtworzę sobie strukturę jaką miałem na D-linku czyli:
dwa dyski po 1tb, które miały podział po 1/2 w RAID 1, a pozostała wielkość dysku połączone ze sobą.
Czyli miałem de-facto wolumin 1 - 0.5Tb w RAID1 i wolumin 2 - 1Tb RAID0

Coraz bardziej się wgryzam w temat systemu QNAP i nie widzę takiego rozwiązania jak w prostym D-linku.
Czy to moja nie uwaga czy rzeczywiście QNAP nie ma opcji dzielenia dysku na części i łączenia tego w RAID1 lub RAID0 ?

Jeśli nie ma takiej opcji w co ubolewam to czy znajdę jakieś rozwiązanie programowe - automatyczne. Aby mieć dwa woluminy i kopiował/synchronizował się jeden folder taki coś ala, RAID 1.
 
dwa dyski po 1tb, które miały podział po 1/2 w RAID 1, a pozostała wielkość dysku połączone ze sobą.
Czyli miałem de-facto wolumin 1 - 0.5Tb w RAID1 i wolumin 2 - 1Tb RAID0

Mieliśmy tu artystów z takimi pomysłami, QNAP nie wspiera takich rzeczy.

Dyski są raz połączone w RAID i kropka, nie ma mieszania partycjami.

Jeśli nie ma takiej opcji w co ubolewam to czy znajdę jakieś rozwiązanie programowe - automatyczne. Aby mieć dwa woluminy i kopiował/synchronizował się jeden folder taki coś ala, RAID 1.
Ubolewam nad Twoim ubolewaniem , a jako rozwiazanie proponuje zapomniec o DLINKu i jego rozwiazaniu.

Co do "bezpieczeństwa", przeczytaj artykuł Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
W ostateczności polecam zrobić dyski w trybie single, a następnie wydzielić na jednym z nich "bezpieczny" katalog który będzie synchronizowany na drugi dysk za pomocą RTRR czy innego harmonogramu zadań.
 
katalog który będzie synchronizowany na drugi dysk za pomocą RTRR czy innego harmonogramu zadań.

Dzięki to mi wystarczy jeśli będzie się robiło automatycznie. Dobrze też wiedzieć że RAID1 nie do końca działa jako BACKUP.
W takim razie zapominam o dzieleniu partycji.

To proszę o dodatkową podpowiedź co będzie mniej bolesne w przyszłości: mam dyski 2x1Tb i 1x3Tb
Czy lepszym rozwiązaniem będzie użyć jako single 3Tb a w niedalekiej przyszłości jak będę miał kasę zainstaluje dodatkowy 3Tb.
Czy zainstalować 2x1Tb a jak będę miał 2x3tb zrobić wymianę ?
 
do d..y - masz model dwudyskowy:
w single disk mode nie ma automatu do migracji, który można użyc w przypadku RAID.

Tu jest tylko ręczna migracja za pomoca komputera ( i można się pomylić i pożegnać z danymi ) ... to jeden z dwóch powodów że mam RAID 1 na dyskach 2 TB.
 
dlaczego do d--y ? to chyba lepiej niż 1 zatokowy to mam mieć 8 zatokowy do zadań domowych ?
Hmm, nie mogę załapać. Więc jak będę chciał kiedyś dołożyć drugi dysk to nie jest to takie proste jak w kompie, aby mieć dwa woluminy czyli niezależne dyski ?
Coś mi przemknął temat jak ktoś miał 4Tb i dołożył kiedyś następne 4 i maił 8 więc chyba się da.
CZyli w grę wchodzi tylko instalacja od razu dwóch dysków ?
 
Więc jak będę chciał kiedyś dołożyć drugi dysk to nie jest to takie proste jak w kompie, aby mieć dwa woluminy czyli niezależne dyski ?
W kompie masz dyski - robisz sobie partycje, mieszasz jak chcesz, QNAP nie robi tak, jak dodasz dysk to zostanie on podzielony na partycje wg schematu QNAP i swoje dane będziesz trzymał na tej jednej partycji.

Chcąc prze-migrować dane na nowy dysk musisz zrobić to ręcznie, bez pomocy ze strony QNAPa, bo nie ma migracji danych dla dysków single.
Jak włożysz dysk 4 Tb i dołożysz kolejny 4 Tb to masz w sumie 8 Tb, ale nie wiem jak rodzaj dysku wybrano, JBOD czy single disk ?
W JBODZIE uzyska "jednolite" 8 TB (sypnie sie dysk i dane idą w dym) a w single disk będzie miał dwa osobne dyski po 4 TB każdy (każdy dysk ma swoją porcję danych).

Coś jest niejasne dalej ?
 
Już jaśniej o tyle że Single jest lepszą opcją niż JBOD.
Hmm widzę że najprostszym, ale nie praktycznym będzie poczekać na kupno drugiego dysku. Przegrywanie dysku pierwszego, aby dołożyć drugi raczej nie wchodzi w grę, bo skąd znajdę wolne miejsce w wielkości 3TB.
 
Szczerze mówiąc już wszystko się pokręciło. Wcześniej mówiłeś, aby do gnapa z dyskiem A dołożyć w przyszłości dysk B muszę oba dyski A i B włożyć i sformatować na nowo. Więc pisałem, że dla mnie zła opcja bo bym musiał mieć dysk C, aby zgrać na niego dysk A a następnie po instalacji w Qnapie A i B wrzucić z C na qunapa.

Teraz już nie łapie o co chodzi z tym przegrywaniem na linuxa ? mam zgrać zawartość A na B poza qnapem a następnie włożyć oba A i B do qunapa ?
 
Chcąc prze-migrować dane na nowy dysk musisz zrobić to ręcznie, bez pomocy ze strony QNAPa, bo nie ma migracji danych dla dysków single.....
Chyba że wtrąciłeś jak zmienić dysk na inny np. większy. Ale ja o taką opcję nie pytałem.

Więc dalej nie wiem czy mając w Qnap dysk A czy mogę dokupić dysk B i zainstalować w celu zwiększenia pojemności qnapa bez większych kombinacji z przegrywaniem oczywiście nie tracąc danych z dysku A.
 
Instrukcja obsługi oprogramowania QTS 4.1 dla serwerów QNAP z serii budżetowej:
QNAP Turbo NAS Software User Manual

Przeczytać można adnotację:
Note: Online RAID capacity expansion, online RAID level migration, and RAID recovery are not supported by one-bay NAS models, TS-210, and TS-212.

Gdyby to był serwer inny niż wspominane wyżej modele:
You can do the following with online RAID level migration:

• Migrate the system from single disk to RAID 1, RAID 5, RAID 6 or RAID 10
• Migrate the system from RAID 1 to RAID 5, RAID 6 or RAID 10
• Migrate the system from RAID 5 with 3 hard drives to RAID 6
Jednak wczoraj pisałeś, że da się wykonać taką migrację z dysku pojedynczego: Rozwiązany - TS 212 - Migracja pojedynczego dysku do RAID - Post #7 a więc czekamy na recenzje.
 
Tak udała się, ale wynik nie wiem czy można uznać za pozytywny gdyż jak pisałem:

Zamontowany dysk A i B(migracja).

Nie mogłem dostać się do żadnych zasobów każdy katalog wyświetlał:
FILE/FOLDER NOT EXIST
Przez sieć windows wyświetlał katalogi główne ale nie pozwalał się dostać do zawartości.

Zamontowany tylko dysk B ten sam problem:
Nie mogłem dostać się do żadnych zasobów każdy katalog wyświetlał:
FILE/FOLDER NOT EXIST

Znowu zamontowałem dysk A bez dysku B(migracja)
Wróciło do normy.


Nie udało mi się tego rozwiązać więc zacząłem od nowa.

Format single dysk.
I tutaj mam kolejny problem też testowo dołożyłem kolejny dysk B 250GB (testowo - czy w przyszłości będę mógł dołożyć docelowy 3TB)
Też ładnie się sformatował, ale zaczęły się problemy. Nie widziałem w file stadion drugiego dysku - woluminu. Dokonałem restartu i ZGRZYT.

Zniknęły wszystkie linki do aplikacji systemowych jak panel sterowania itp. Nawet w pasku na górze zniknęło opcja restart czy wyłączenie tylko wylogowanie zostało.
Został file station, ale wchodząc tam widzę foldery standardowe, Multimedia, itp moje utworzone foldery zniknęły !

Ale podstawowe pytanie jak teraz mam cokolwiek zrobić jak nie mam funkcji systemowych ?
Wyjąć wszystkie dyski i uruchomić ? Bo wyjąłem ten dodatkowy B i nic dalej to samo.
 
Znowu zamontowałem dysk A bez dysku B(migracja)
Wróciło do normy.
Bo pewnie dysk B był wcześnie już zamontowany w serwerze i zawierał konfigurację systemową inną od tej na pierwszym dysku.

Usuń wszystkie partycje z dysków i po prostu zainstaluj.
 
Instrukcja obsługi oprogramowania QTS 4.1 dla serwerów QNAP z serii budżetowej:
QNAP Turbo NAS Software User Manual

Przeczytać można adnotację:
Note: Online RAID capacity expansion, online RAID level migration, and RAID recovery are not supported by one-bay NAS models, TS-210, and TS-212.

Gdyby to był serwer inny niż wspominane wyżej modele:
You can do the following with online RAID level migration:

• Migrate the system from single disk to RAID 1, RAID 5, RAID 6 or RAID 10
• Migrate the system from RAID 1 to RAID 5, RAID 6 or RAID 10
• Migrate the system from RAID 5 with 3 hard drives to RAID 6
Jednak wczoraj pisałeś, że da się wykonać taką migrację z dysku pojedynczego: Rozwiązany - TS 212 - Migracja pojedynczego dysku do RAID - Post #7 a więc czekamy na recenzje.
Więc czekamy na recenzje.
 
Po co powtórzyłeś post powyżej ? Recenzję napisałem moje dwa posty wyżej. Ale migrację jeszcze w wolnym czasie powtórzę dla testów. Ważniejsze było dla mnie info o dołożeniu dodatkowego dysku zwiększając pojemność. Jednocześnie część aby działała w kopi jak to miałem na DLINK. Już teraz wiem, że na Qnap nie da się dzielić dysków i łączyć kawałki w RAID 1 jak w DLINK, ale zastosowałem rozwiązanie jak opisałem poniżej.

Dziś usunąłem partycje włożyłem dysk i ruszył od początku z instalacją.

I dla tych, którzy planują w przyszłości dołożyć drugi dysk do swojego TS-212p.

Więc mając jeden dysk można w przyszłości dołożyć drugi bez żadnych problemów.
Podczas instalacji systemu nie miałem wyboru jak tylko pojedynczy dysk 1. ( zainstalowany jeden dysk)
Po instalacji i wgraniu plików testowych, podłączyłem przy działającym! Qnapie drugi dysk.
Od razu go zobaczył i zainstalował jako drugi pojedynczy dysk. Więc mam teraz dwa prawidłowo działające dyski jako oddzielne magazyny.

Dla zabezpieczenia ważnych danych skorzystałem z porady Pigers tworząc stałe zadanie:
Menadżer kopi zapasowych/zdalna replikacja/RTRR/ i opcja folder do folderu w czasie rzeczywistym. Wybieramy folder dysku A na drugi folder na drugim dysku B.

Więc zamykając temat osiągnąłem to co miałem w Dlink czyli cześć dysku dla ważnych plików ( taki ala RAID1 na kawałku dysku) a reszta dwóch dysków na pliki mniej ważne :).
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qnap single disk to raid 1
  2. migracja