Prawa dostepu / uprawnienia.

xMichalx

Nowy użytkownik
Noobie
22 Czerwiec 2008
12
0
1
Hej!
Super ze mamy mozliwosc ustawienia praw dostepu dla uzytkownikow....ale...potrzebowal bym poza uprawnieniami do odczytu i zapisu (takimi typowymi) ustawic by ktos mogl czytac, wykonywac, dopisywac i nie mogl usowac plikow! Czy mozna to jakos ustawic? Jak?
Pozdrawiam!
Michal
 
SMB/CIFS to protokół udostępniania danych po ktorych masz dostęp do QNAP'a. Możesz też miec dostep do swoich zasobow poprzez FTP. Wiec ograniczenia o ktorych ty mowisz musialyby byc narzucone z poziomu systemu, a uzytkownicy FTP i serwera samby musieliby byc uzytkownikami systemu. Problem pojawia sie poniewaz z tego co wiem w samym Linuxsie nie mozesz przydzielic praw na usuwanie, edycje, nadpisanie, dopisanie i etc. Wynika to z ograniczen praw dostepu - tak mi sie wydaje :) Takie cos jest mozliwe na nowych systemach typu Windows 2003.

W praktyce jednak wiem ze musialbys poszukac dokumentow na temat Samby. Pewnie sama Samba ma mozliwosc ustawienia na pewne katalogi danych praw. Poszukaj doc'ow o Sambie na internecie i pogrzeb z konsoli. Sam jestem ciekaw czy jest mozliwosc stworzenia udzialu w ktorym kazdy moze zapisywac ale nie moze nadpisywac plikow ani kasowac :)

Pozdrawiam