Pomoc Problem systemem QTS

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

mixerek

Nowy użytkownik
Noobie
27 Październik 2022
14
1
0
1
43
Łódź
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witajcie :) Od jakiegoś czasu mam problem z zawieszającym się qnapem. Model TS-EC 880U, QTS 5.01, przed najnowszą aktualizacją. KONFIGURACJA: trzy pule pamięci: 2 w RAID 5 po 3 dyski, jedna w lustrze, 2 dyski. Kiedyś pisałem na forum, padły pule pamięci, Suport świetnie to ogarnął, ale problem z systemem niestety został.

Dla bezpieczeństwa wyłączyłem pamięć podręczną ssd od razu.
Wygląda to tak: qnap przestaje stabilnie pracować SMB raz jest raz nie ma, jak już jest to operacje na plikach trwają wieki albo nie można nic zrobić. Z panelu WWW wejście w zakładkę Użytkownicy i ładowanie trwa wieki. Próba restartu - Trwa oczekiwanie na zamknięcie procesów... i koniec... stoi, można się zalogować po www, ssh ale nie reaguje na żadne polecenia. Zostaje reset z palca 4 sek Powerem. i po ponownym uruchomieniu system nie wstaje. Dyski się podłączają (diody fizyczne), jest ustawiony trunking portów sieciowych, ale działa tylko jedna karta co widać na swithu.

Qnap poza fizycznym odpaleniem nie jest widoczny w qfinder, nie działą www i wszystkie usługi. Jedyną opcją uruchomienia jest wyłączenie na twardo Powerem, wyjęcie wszystkich dysków, włączenie - wtedy system startuje bez problemów, oczywiście bez aplikacji usług itp... ale działa.

Zostaje włożyć dyski na gorąco pulami, poczekać aż system je doczyta i odbudować pulę po puli... i trzeba jeszcze uruchomić ręczne większość usług, bo nie wystartowały z systeme ze wzgl. na brak dysków. I tak Do czasu kolejnej zwiechy... Spadła też mocno prędkość pobierania plików, np z PC do PC 106 Mb/s a z Qnapa do teego samego PC 20-30 mb/s, duże wachania, momentami spada do Kb/s... Ktoś ma jakiś pomysł??? wiem że inicjacja systemu spowoduje format wszystkich dysków... Nie mam za bardzo gdzie zgrać wszystkich danych , żeby postawić wszystko od zera... Skąd startuje system skoro wszyskie dyski wyjmuję a system odpala? oczywiście beż usług - wiadomo są na wyjętym dysku, ale system jednak wstaje... Mi już się pomysły skończyły, może bradziej doświadczeni ode mnie coś poradzą... Acha - błędów na dyskach nie ma - za radą suportu wyjąłem wszystkie i sprawdziłem dokładnie każy osobno programem diagnostycznym pod PC 😨o_O:rolleyes:. Dziękuję za wszelką pomoc
 
Rozwiązanie
A więc zamykając temat. System postawiony od nowa zrobiłem kopię kopii, tworząc statyczny wolumen na innym dysku, jeszcze w razie czego część danych wywaliłem za zewnątrz, dwie pierwotne pule usunąłem, dyski sformatowałem i dane wgrałem z backupu (wolumin statyczny) System postawiłem wkładając przy inicjacji 2 dyski i stawiając system, potem kolejne 3 i format, utworzenie puli raid 1 i potem 3 dyski w raid 5. po utworzeniu puli i woluminów podpiąłem statyczny wolumin z kopią, zgrałem dane. Następnie odłączyłem ten stały, i podpiąłem pulę ze starego systemu, której nie miałem gdzie zgrać. potem wgrałem urzytkowników, listę system przyjął, jednak hasła, przydziały i uprawnienia trzeba było zrobić od nowa. Przy okazji uporządkowałem...
już po gwarancji n niestety. A znasz jakiś dobry serwis gdzie mógłbym go odesłać z trzema podstawowymi dyskami do
a może zasilanie ?
próbowałem wyłączać na 10 min do rozładowania kodensatorów, zabudowane 2 zasilacze redundantne...
Połączono posty:

opis brzmi podobnie jak mój pierwszy sprzedany qnap - okazało się że uszkodzona płyta główna.

czy reklamowałes już nasa ?
Już po gwarancji... też podejrzewam hardware, znasz może dobry serwis gdzie mogę go odesłać z podstawowymi dyskami bez danych?
Połączono posty:

Zastanawiam się jeszcze nad jedną operacją: Jak pisałem są trzy pule pamięci dwie po 3 dyski RAID 5 i jedna w Lustrze 2 dyski. Ta podstawowa to 3 dyski w RAID 5. Chcę zrobić tak:
1. Usuwam dwie dołożone pule czyli 5 dysków
2. Po uruchomieniu bez dysków, włożeniu dysków na gorąco i odbudowaniu raid-a przez jakiś czas nas pracuje - zgrywam wtedy dane z tej puli.
3. Inicjuję serwer od zera na tych trzech dyskach, formatuję je tworząc nową, czystą pulę.
4. I teraz najważniejsze pytanie - wkładając pozostałe dyski (2 pule) z danymi jestem w stanie jakoś je podłączyć / odbudować / sprawić by były widoczne jak przy starej instalacji? czy jednak system poprosi o ich format po włożeniu. Przypominam że trzy podstawowe dyski będą sformatowane podczas inicjacji
 
a weź postaw nasa na nowo na zupełnie nowym dysku, stare odepnij w diabły.
i popatrz jak się będzie zachowywać ?
Dobra a ewentualnie potem po podpięciu starych dysków odbuduje pule? To moje pytanie pkt 4 powyżej... Z nowym dyskiem nie ma problemu, pytanie czy opalę dane na pozostałych
 
Dobra a ewentualnie potem po podpięciu starych dysków odbuduje pule? To moje pytanie pkt 4 powyżej... Z nowym dyskiem nie ma problemu, pytanie czy opalę dane na pozostałych
Po wyjęciu dysków system się odpala... oczywiście bez usług ale jednak... więc gdzie on hest zainstalowany? Zostają jeszcze 2 dyski w środku które służyły za pamięć podręczną, ale je wyłączyłem bo w sytuacji niestabilności nie ma ryzyka utraty danych
 
Dobra a ewentualnie potem po podpięciu starych dysków odbuduje pule? To moje pytanie pkt 4 powyżej... Z nowym dyskiem nie ma problemu, pytanie czy opalę dane na pozostałych
Generalnie - tak.

Zgadnij czemu polecam mieć osobno dysk na system , a osobno dyski na dane ? bo w razie TAKIEJ sytuacji , reinstalujesz system na nowym dysku (20 minut ?) , podpinasz dane (managier dysków, guzik odzyskaj), odtwarzasz konta userów (5 minut ), sprawdzasz/robisz na nowo prawa dostępu i jesteś w domu.

Po wyjęciu dysków system się odpala... oczywiście bez usług ale jednak... więc gdzie on hest zainstalowany?
System jest na dyskach. Teraz masz tryb "instalacji/naprawy".
Moim zdaniem system do zaorania i postawienia na nowo.

Zostają jeszcze 2 dyski w środku które służyły za pamięć podręczną, ale je wyłączyłem bo w sytuacji niestabilności nie ma ryzyka utraty danych
Skoro są wyłączone, to po co o nich wspominać. Nieużywane = wypad z nasa.
 
Spoko wyrzucę. wyjąłem jeszcze pamięć wpiąłem do PC i puściłem Memtesta. Rano zobaczę wyniki, moze cos pokaże
Połączono posty:

Generalnie - tak.

Zgadnij czemu polecam mieć osobno dysk na system , a osobno dyski na dane ? bo w razie TAKIEJ sytuacji , reinstalujesz system na nowym dysku (20 minut ?) , podpinasz dane (managier dysków, guzik odzyskaj), odtwarzasz konta userów (5 minut ), sprawdzasz/robisz na nowo prawa dostępu i jesteś w domu.


System jest na dyskach. Teraz masz tryb "instalacji/naprawy".
Moim zdaniem system do zaorania i postawienia na nowo.


Skoro są wyłączone, to po co o nich wspominać. Nieużywane = wypad z nasa.
Na tych dyskach systemowych jest trochę danych ale mogę je przekopiować, tak jak pisałem, to nie problem. Więcej danych jest na pozostałych dyskach ale to osobne Raidy. tak był qnap kupiony i skonfigurowany, tak go zastałem w firmie czyli 1 pula 3 dyski RAID 5. Resztę dokładałem ja. Czyli nie trując:
1. Odpalam sobie system bez dysków, przywracam RAID, zgrywam dane, (Tylko podstawowa pula 3 dyski RAID 5) robię backup ustawień (stąd pewnie odzyskam konta userów)
2. Wyłączam nasa, wyjmuję dyski.
3. Odpalam go, wkładam na gorąco nowy dysk na na system
4. Otwieram managera dysków, gdzieś tam jest przycisk odzyskaj?
5. Po reinstalacji wczytuję ustawienia systemu.
6. wkładam pozostałe dyski i...

Edit: System jest jednak na dysku wewnętrznym - po wyjęciu pojawia się strona inicjacyjna
 
Spoko wyrzucę. wyjąłem jeszcze pamięć wpiąłem do PC i puściłem Memtesta. Rano zobaczę wyniki, moze cos pokaże
Połączono posty:


Na tych dyskach systemowych jest trochę danych ale mogę je przekopiować, tak jak pisałem, to nie problem. Więcej danych jest na pozostałych dyskach ale to osobne Raidy. tak był qnap kupiony i skonfigurowany, tak go zastałem w firmie czyli 1 pula 3 dyski RAID 5. Resztę dokładałem ja. Czyli nie trując:
1. Odpalam sobie system bez dysków, przywracam RAID, zgrywam dane, (Tylko podstawowa pula 3 dyski RAID 5) robię backup ustawień (stąd pewnie odzyskam konta userów)
2. Wyłączam nasa, wyjmuję dyski.
3. Odpalam go, wkładam na gorąco nowy dysk na na system
4. Otwieram managera dysków, gdzieś tam jest przycisk odzyskaj?
5. Po reinstalacji wczytuję ustawienia systemu.
6. wkładam pozostałe dyski i...

Edit: System jest jednak na dysku wewnętrznym - po wyjęciu pojawia się strona inicjacyjna
Więc tak: wyrzuciłem wszystkie dyski, z powodu braku dysku mSata wrzuciłem do kieszeni jakikolwek dysk, po odpaleniu strony inicjacyjnej zainstalowałem system, przywróciłem ustawienia, włożyłem trzy dyski jednej puli i odpaliłem znajdź i odtwórz wszystkie pule pamięci. Znalazł odpalił ale pojawiły się podwójne dane nazwa, nazwa-1, na razie synchronizuje zobaczymy czy je scali ze sobą. Żeby przywrócić wszystkie dane muszę mieć wszystkie kieszenie wolne, więc jutro podobna operacja czeka mnie jak przyjdą dyski mSata. Starych już nie chcę montować bo miały 60% żywotności, jest okazja to wymienię. Dam znać jak poszło i czy poszło
 
A więc zamykając temat. System postawiony od nowa zrobiłem kopię kopii, tworząc statyczny wolumen na innym dysku, jeszcze w razie czego część danych wywaliłem za zewnątrz, dwie pierwotne pule usunąłem, dyski sformatowałem i dane wgrałem z backupu (wolumin statyczny) System postawiłem wkładając przy inicjacji 2 dyski i stawiając system, potem kolejne 3 i format, utworzenie puli raid 1 i potem 3 dyski w raid 5. po utworzeniu puli i woluminów podpiąłem statyczny wolumin z kopią, zgrałem dane. Następnie odłączyłem ten stały, i podpiąłem pulę ze starego systemu, której nie miałem gdzie zgrać. potem wgrałem urzytkowników, listę system przyjął, jednak hasła, przydziały i uprawnienia trzeba było zrobić od nowa. Przy okazji uporządkowałem dane, na razie wszystko działa, wiele się też nauczyłem inicjując system kilka razy na różnych dyskach, z dala od danych. Dziękuję za wszelką pomoc, temat do zamknięcia
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. USB Share
  2. serwis
  3. raid różnych dyskach
  4. na gorąco
  5. raid 10
  6. system na ssd
  7. nie można się zalogować
  8. brak puli pamięci
  9. Nowy system
  10. kopia systemu nas
  11. system na ssd czy hdd
  12. ssd na system
  13. QNAP TS-664
  14. kopia systemu
  15. nazwa puli
  16. konfiguracja dysków
  17. QTS nie reaguje