Pomoc Problem z 64GB Ram w TS-1677X

raffter

Entry Technician
Q Associate
6 Grudzień 2015
53
3
8
36
Lublin
QNAP
TVS-x72XT
Ethernet
1 GbE
Dzięki aktualizacji BIOSu zrobiłem upgrade swojego TS-1677X do Ryzen 7 2700.
Następnie chciałem włożyć do niego 64GB pamięci i tutaj napotkałem pewne problemy. No ale od początku.

Przed aktualizacja (i obecnie po) mam włożone do niego 36GB Ram:
1 x 4GB 2400Mhz A-Data (pamięć oryginalna dostarczona z Qnap)
2 x 16GB Crucial Ballistix Sport LT BLS16G4D26BFSB 2666 MHz

i o dziwo pomimo takiego egzotycznego połączenia Qnap pracuje stabilnie - choć dopiero wczoraj zorientowałem się, że z taktowaniem 1866Mhz.

Wczoraj przy pierwszym podejściu włożenia 64G do 2 x 16GB Crucial 16CL dołożyłem dokupione 2 x 16GB Goodram IRDM 2666Mhz CL16. Niestety włożenie takiego zestawu za każdym razem powoduje restart systemu na etapie bootowania QTS. Później próbowałem jeszcze innych kombinacji np. same 2x16 Crucial Ballistix, same 2x16 Goodram IRDM, 1x16 Crucial Ballistix itd. Za każdym razem powodowało to restart. Dopiero dołożenie oryginalnej kości od A-Data obniża taktowanie pamięci do 1866Mhz, w którym system jest w stanie wystartować.

Mając takie problemy zacząłem szukać informacji na temat optymalnej konfiguracji pamięci dla TS-1677X i zamiast znaleźć rozwiązanie jeszcze bardziej się zdezorientowałem. Stąd mój post i pytania do mądrych ludzi, którzy znają się rzeczy:
  1. Czy TS-1677X jest w stanie obsłużyć pamięć 2666Mhz, czy tylko 2400Mhz. Wg. specyfikacji Ryzen 7 2700 jest w stanie obsłużyć pamięć 2933Mhz (oryginalne Ryzen 7 1700 2666Mhz) i nie wiem czy ograniczeniem jest procesor czy płyta główna. I co z tym związane czy częstotliwość obsługiwanej pamięci w TS-1677X determinuje procesor czy płyta główna? A może jedno i drugie?
  2. Co po włożeniu 4 modułów 16GB (myślę o identycznych kościach i nie tak egzotycznych jakie obecnie posiadam) np. 2400Mhz CL17 / 2666Mhz CL19 zgodnych z JEDEC będą one pracowały ze swoją bazową częstotliwością? Pytam o to, gdyż z jednym wpisów na Reddit jego autor podał informację, że po włożeniu modułów 4x16GB 2400Mhz taktowanie pamięci również obniżane było do 1833Mhz i z ostatecznie zdecydował się na 2x16GB bo to gwarantowało pracę przy 2400Mhz.
  3. Czy ktoś z forum ma sprawdzoną konfigurację pamięci 4x16GB do serii TS-x77?
Podsumowując. Czy istnieje możliwość odpalenia TS-1677X x 64GB pamięci przy częstotliwości 2400Mhz/2666Mhz?
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Kontroler pamięci masz w procku. Procek determinuje. Ale sloty na pamięć muszą być dobrze zaprojektowane (i tu już QNAP macza palce) żeby wykorzystać to co producent (AMD) zaoferował. BIOS również jakoś na to wpływa.
Zadbaj o to żeby pamięci w SPD miały poprawne wpisy dla 2400MHz to tak najpierwiej (niekoniecznie muszą być 2400, mogą być 2666 ale z odpowiednim SPD). A potem zamelduj.
 
Kontroler pamięci masz w procku. Procek determinuje. Ale sloty na pamięć muszą być dobrze zaprojektowane (i tu już QNAP macza palce) żeby wykorzystać to co producent (AMD) zaoferował. BIOS również jakoś na to wpływa.
Zadbaj o to żeby pamięci w SPD miały poprawne wpisy dla 2400MHz to tak najpierwiej (niekoniecznie muszą być 2400, mogą być 2666 ale z odpowiednim SPD). A potem zamelduj.

Czyli jak dobrze rozumiem, przed włożeniem nowych pamięci na obecnie działających wejść do BIOSu i ustawić SPD. Następnie włożyć nowe kości?

Twoja odpowiedź sprawiła, że mam dwa kolejne pytania:
1) Jeśli CPU determinuje i Qnap czegoś nie zwalił to teoretycznie z procesorem Ryzen 7 2700 powinny pójść pamięci 2933Mhz?
2) Rozumiem, że zanim kupię kolejne kości sprawdzić czy posiadana para 2x16GB Crucial Balistic i 2x16GB Goodram IRDM będą poprawnie działały po ustawieniu SPD?

Obecnie dmidecode zwraca:

Kod:
Handle 0x0010, DMI type 17, 40 bytes
Memory Device
        Array Handle: 0x0009
        Error Information Handle: 0x000F
        Total Width: Unknown
        Data Width: Unknown
        Size: No Module Installed
        Form Factor: Unknown
        Set: None
        Locator: DIMM 0
        Bank Locator: P0 CHANNEL A
        Type: Unknown
        Type Detail: Unknown
        Speed: Unknown
        Manufacturer: Unknown
        Serial Number: Unknown
        Asset Tag: Not Specified
        Part Number: Unknown
        Rank: Unknown
        Configured Clock Speed: Unknown
        Minimum Voltage: Unknown
        Maximum Voltage: Unknown
        Configured Voltage: Unknown

Handle 0x0012, DMI type 17, 40 bytes
Memory Device
        Array Handle: 0x0009
        Error Information Handle: 0x0011
        Total Width: 64 bits
        Data Width: 64 bits
        Size: 16384 MB
        Form Factor: DIMM
        Set: None
        Locator: DIMM 1
        Bank Locator: P0 CHANNEL A
        Type: DDR4
        Type Detail: Synchronous Unbuffered (Unregistered)
        Speed: 2667 MT/s
        Manufacturer: Unknown
        Serial Number: E26A0931
        Asset Tag: Not Specified
        Part Number: BLS16G4D26BFSB.16FD
        Rank: 2
        Configured Clock Speed: 1866 MT/s
        Minimum Voltage: 1.2 V
        Maximum Voltage: 1.2 V
        Configured Voltage: 1.2 V

Handle 0x0015, DMI type 17, 40 bytes
Memory Device
        Array Handle: 0x0009
        Error Information Handle: 0x0014
        Total Width: 64 bits
        Data Width: 64 bits
        Size: 4096 MB
        Form Factor: DIMM
        Set: None
        Locator: DIMM 0
        Bank Locator: P0 CHANNEL B
        Type: DDR4
        Type Detail: Synchronous Unbuffered (Unregistered)
        Speed: 2400 MT/s
        Manufacturer: A-DATA Technology
        Serial Number: ED4F0000
        Asset Tag: Not Specified
        Part Number:
        Rank: 1
        Configured Clock Speed: 1866 MT/s
        Minimum Voltage: 1.2 V
        Maximum Voltage: 1.2 V
        Configured Voltage: 1.2 V

Handle 0x0018, DMI type 17, 40 bytes
Memory Device
        Array Handle: 0x0009
        Error Information Handle: 0x0017
        Total Width: 64 bits
        Data Width: 64 bits
        Size: 16384 MB
        Form Factor: DIMM
        Set: None
        Locator: DIMM 1
        Bank Locator: P0 CHANNEL B
        Type: DDR4
        Type Detail: Synchronous Unbuffered (Unregistered)
        Speed: 2667 MT/s
        Manufacturer: Unknown
        Serial Number: E26A082F
        Asset Tag: Not Specified
        Part Number: BLS16G4D26BFSB.16FD
        Rank: 2
        Configured Clock Speed: 1866 MT/s
        Minimum Voltage: 1.2 V
        Maximum Voltage: 1.2 V
        Configured Voltage: 1.2 V
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
SPD sie nie ustawia. To taki mały eeprom w którym producent koduje ustawienia pamięci (V,CL,itp) w zależności od żądanej przez CPU/kontroler pamięci.
Za pomocą CPUID ? albo tony innych narzędzi na Windowsach, odczytaj sobie z kości które zamierzasz użyć czy mają wpis dla żądanej przez Ciebie (2933, 2400, nie wiem) prędkości. Jeżeli nie mają - to procek może failsafowo odpalać je na niższych częstotliwościach.

Odpowiadając Ci na pytania wprost:

1) tak (ale trzeba się wczytać w specyfikacje procesora, w jakich konfiguracjach obsluguje jakie predkosci)
2) nadal nie wiem po co chcesz mieszać. buy nice or buy twice. ale chyba już tak zrobiłeś...
 
Hmm. Nadal nie wiem czy dobrze to rozumiem....dlatego wolę dopytać:

1. Rozumiem, że powinienem zacząć od sprawdzenia przy jakiej konfiguracji kontroler Ryzen obsługuje prędkości pamięci, a następnie szukam pamięci, które w SPD będą miały takie same parametry przy oczekiwanych prędkościach?
2. Tak namieszałem. Jedne pamięci miałem już wcześniej, działały więc kupiłem drugie, które jak mi się wydawało mają takie same parametry :)

Generalnie chcę użyć 4 takich samych kości.
 
Ode mnie: ram masz spięty na 1866, nie wiem czemu nie wyświetla info o pierwszej kości. Możesz dla testów je wyjąć (1 i 3) i zobaczyć na ile Q się zepnie.
 
Ode mnie: ram masz spięty na 1866, nie wiem czemu nie wyświetla info o pierwszej kości. Możesz dla testów je wyjąć (1 i 3) i zobaczyć na ile Q się zepnie.

Nie wyświetla się, gdyż nie jest włożona tam pamięć. Mam włożony jeden moduł od A-Data i dwa Cruciale.

Gdy zostawiałem tylko same Cruciale qnap resetował się przy botowaniu QTS. Nie wiem dlaczego.

Na tej stronie znalazłem:
Ryzen 7 2700 - AMD - WikiChip

konfigurację pamięci dla SINGLE i DOUBLE RANK. I faktycznie przy 4 włożonych modułach dla double rank procesor obsługuje 1833Mhz. Więc wychodzi na to, że wszystko się zgadza.

Rozwiązaniem jest poszukanie pamięci single rank, żeby działały z 2133Mhz.

Update:

I tutaj pojawiło mi się kolejne pytanie. Jeśli Ryzen w konfiguracji 2 z 4 potrafi wycisnąć 2400Mhz z DUAL RANK i 2933Mhz z single rank czy wystartuje np. z dwoma kości 2 x 32GB z 2400Mhz dual lub 2 x 32GB z 2933Mhz w single. Procesor jest w stanie obsłużyć 64GB, ale nie wiem czy taka konfiguracja jest możliwa.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Poczytaj czym są single/double rank.
A później okaże się, że z uwagi na ograniczenia produkcyjne gęstości chipsów, nie znajdziesz takich modułów w konfiguracji 32GB. W 16 owszem.

Nie wiem co Ty chcesz na NAS robić, że bijesz sie o megaherce. To nie 1996rok gdzie DX2/66 działał wyraźnie lepiej od DX/33MHz.

Lepsze 64GB (jezeli tyle uzywasz) 1833 niż 32GB 6666MHz.
 
Nie odczujesz różnicy między 1866 a 2133. Próbowałeś zamienić kości miejscami? Nie jest to normalne, że Q nie startuje na 32GB ramu.
 
Poczytaj czym są single/double rank.
A później okaże się, że z uwagi na ograniczenia produkcyjne gęstości chipsów, nie znajdziesz takich modułów w konfiguracji 32GB. W 16 owszem.

Nie wiem co Ty chcesz na NAS robić, że bijesz sie o megaherce. To nie 1996rok gdzie DX2/66 działał wyraźnie lepiej od DX/33MHz.

Lepsze 64GB (jezeli tyle uzywasz) 1833 niż 32GB 6666MHz.

Tak, czytałem. I widziałem, że single w takiej konfiguracji są nie do znalezienia.
Po prostu chcę mieć wyciśnięty max ze sprzętu, który posiadam.
64GB potrzebuje, gdyż docelowo odpalonych chcę mieć około 8 wirtualek win10 + win server 2022.

Myślisz, że Qnap uruchomi się z 2x32GB 2400Mhz z double rank?
Połączono posty:

Nie odczujesz różnicy między 1866 a 2133. Próbowałeś zamienić kości miejscami? Nie jest to normalne, że Q nie startuje na 32GB ramu.
Tak, zmieniałem. Zostawiałem też jedną kość i też łapał resety. Też wydawało mi się to dziwne.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. bios
  2. 1677x
  3. ts-1677x
  4. dual rank