Pomoc Problem z rozszerzeniem woluminu na RAID10

PiotrVV

Nowy użytkownik
Noobie
25 Marzec 2021
9
0
1
49
Żabno
QNAP
TS-x73
Ethernet
100 Mbps
Witam,

W serwerze NAS QNAP TS-473 mam utworzony RAID10 składający się z 4 x 8 TB HDD. RAID został odtworzony z starych dysków z uszkodzonego QNAP-a. Aktualna pojemność RAID-a to 3,58 TB (konfiguracja odzyskana z starego QNAP-a 4x2TB). Wolumen ma status: Gotowy, Typ: Starszy wolumen, Pojemność 3,58 TB Procent Zużycia ok. połowa. Podczas próby rozszerzania Wolumenu wykorzystując opcje "Pamieć-Pamieć masowa/migwki-Zarządzaj i kliknięciu na "Rozszerz" otrzymuje komunikat:
upload_2021-8-25_12-57-30.png


Nie potrzebuje wymieniać dysków, tylko dodać niewykorzystaną przestrzeń do już istniejącego wolumenu.

W miejscu "Pamieć-Dyski/VJBOD" klikając na "Grupa RAID" mam tylko takie informacje:
upload_2021-8-25_13-9-54.png


Nie znajduje opcji umożliwiającej rozszerzenie wolumenu.
Z konfiguracji dysków i trybu RAID wynika że sumarycznie powinno być dostępne 16TB miejsca na dane:
upload_2021-8-25_14-2-11.png

źródło: Kalkulator QNAP RAID

Mam prośbę o podpowiedź, w jaki sposób bezpiecznie, bez utraty danych mogę dodać pozostałą niewykorzystaną przestrzeń ?


Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.3.1652 Build 20210428
Model serwera: QNAP TS-473
Witam ponownie,

Czy ktoś ma jakiś pomysł sugestię jak rozwiązać problem ?
Starałem się dokładnie i poprawnie opisać sytuację, jeśli treść posta zawiera jakieś błędy lub jest nie jasna proszę o informację co poprawić lub wyjaśnić.
Najgorszy scenariusz jaki przewiduję reset obecnej konfiguracji - czyszczenie dysków i ustawianie od nowa - ale to już ostateczność.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
 
Witam ponownie,

Jeśli dobrze zrozumiałem i trafiłem we właściwe miejsce to wracam "do początku" czy to sytuacji opisanej w pierwszym poście. Przypuszczam że przyczyną może być to że jest to "starszy wolumen" utworzony na poprzednim padniętym NAS-ie. Pytanie: jak prze konwertować go na bardziej aktualna wersję bez utraty danych i konfiguracji udziałów sieciowych LUN ?
Czy dobrze rozumiem że z 4 x 8 TB, przy RAID10 powinno być dostępne 16 TB, czy tylko 8 TB ?
Z góry dziękuje za pomoc.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid10
  2. rozszerzenie wolumenu