Pytania przed zakupem TS-509 PRO

tklim

Passing Basics
Beginner
12 Wrzesień 2008
10
1
3
Poważnie zastanawiam się nad zakupem urządzenia TS-509 PRO (wcześniej myślałem nad TS-409), jednakże mam kilka ważnych pytań:

1. W specyfikacji zauważyłem wpis "editable php.ini" - chciałbym wiedzieć, jakie moduły PHP (spośród wszystkich ze standardowej dystrybucji PHP) są dostępne na urządzeniu?

2. Jaka wersja PHP jest dostępna w urządzeniu? Jak się robi jej upgrade?

3. Czy MySQL ma jakieś ograniczenia (np. wyłączone InnoDB)? Jaka jest wersja MySQL i jak się robi upgrade?

4. Co oznacza "Windows AD support"? Konkretnie, chciałbym zrobić sobie partycję udostępnianą przez SMB dla komputera z Windows, pracującego bez domeny. Czy urządzenie samo pozwala na tworzenie kont, do których później można się uwierzytelnić, czy tylko potrafi je zassać z osobnego kontrolera domeny Windows?

5. Czy pamięć RAM da się poszerzyć (dołożenie modułu, wymiana defaultowego modułu na większy)?

6. Jak działają porty USB? Czy to urządzenie jest normalnym kontrolerem USB, do którego można podłączyć np. pen drive i zgrać dane, czy funkcjonalność USB jest jakoś ograniczona?

7. O co chodzi z typami systemów plików? Przy NTFS widzę tylko "External HDD". Jakie systemy plików mogę sobie stworzyć na dyskach w środku urządzenia?

8. Chłodzenie: chciałbym potencjalnie zapuścić na urządzeniu skrypt PHP z linii poleceń, który 24/7 będzie generował bardzo duże obciążenie procka (wyrażenia regularne), RAMu i dysków. Czy z punktu widzenia chłodzenia części elektronicznych urządzenia jest to dobry pomysł?

9. Chłodzenie: czy jest dostępne jakieś zobrazowanie obiegu powietrza w w okolicach dysków? Obecnie trzymam dyski w obudowie Chieftec LBX (poprzeczny montaż, 3 wentylatory na same tylko dyski) i chciałbym wiedzieć, czy nie pogorszę sobie ich żywotności?

10. Czy funkcjonalność FAQ SSH jest ograniczona jedynie do administrowania urządzeniem, czy też możliwe jest również zalogowanie się na konto zwykłego użytkownika i praca "użytkowa"?

11. Jak wygląda współpraca z UPS? Mam UPSy Ever NET 1000, które się monitoruje przez port szeregowy i specjalne oprogramowanie. Czy urządzenie obsługuje port szeregowy i własne aplikacje (po samodzielnym skompilowaniu)?

12. Czy da się monitorować pracę urządzenia i dysków przez SNMP?

13. Gdzieś na tym forum wyczytałem o dyskach 1.5 TB - czy urządzenie będzie z nimi współpracować? W specyfikacji jest napisane, że tylko do 1 TB?

14. W specyfikacji znalazłem informację "ATX 250W" o zasilaniu. Czy urządzenie jest wyposażone w normalny zasilacz ATX, który można wymienić na inny, cichszy?

15. Czy są dostępne pakiety z oprogramowaniem na tą wersję urządzenia: memcached, Midnight Commander, RRDTool?

16. Czy jest na urządzeniu dostępny kompilator GCC (jaka wersja) i narzędzia?

17. Czy urządzenie posiada wbudowany firewall (nawet z ograniczoną funkcjonalnością/konfigurowalnością)?

18. Co oznacza opcja "Reserved VGA interface for maintenance"? Co można wyświetlić przez VGA i zrobić w ten sposób z urządzeniem?


Z góry dziękuję za odpowiedzi!

tkl
 
tklim napisał:
1. W specyfikacji zauważyłem wpis "editable php.ini" - chciałbym wiedzieć, jakie moduły PHP (spośród wszystkich ze standardowej dystrybucji PHP) są dostępne na urządzeniu?
moge zrobic ci zgrac phpinfo(); i jak cos przeslac na maila

tklim napisał:
2. Jaka wersja PHP jest dostępna w urządzeniu? Jak się robi jej upgrade?
j/w - upgradu raczej sie nei da zrobic
ale pamietaj ze jest Optware w ktorym mozesz sobie postawic swoje php, apacha i etc
mam chroot debiana gotowego pod to urzadzenie

tklim napisał:
5. Czy pamięć RAM da się poszerzyć (dołożenie modułu, wymiana defaultowego modułu na większy)?
pamieci SO-DIMM DDR2 - jak do notebook'ow
ja dolozylem 1gb

tklim napisał:
6. Jak działają porty USB? Czy to urządzenie jest normalnym kontrolerem USB, do którego można podłączyć np. pen drive i zgrać dane, czy funkcjonalność USB jest jakoś ograniczona?
mozesz zgrywac rozne dane i etc
jest ograniczona, nie podlaczysz urzadzen typu karty muzyczne i etc... chyba ze bedziesz sie bawil kernelami

tklim napisał:
7. O co chodzi z typami systemów plików? Przy NTFS widzę tylko "External HDD". Jakie systemy plików mogę sobie stworzyć na dyskach w środku urządzenia?
tylko EXT3 modyfikowany przez QNAP

tklim napisał:
8. Chłodzenie: chciałbym potencjalnie zapuścić na urządzeniu skrypt PHP z linii poleceń, który 24/7 będzie generował bardzo duże obciążenie procka (wyrażenia regularne), RAMu i dysków. Czy z punktu widzenia chłodzenia części elektronicznych urządzenia jest to dobry pomysł?
niestoi nic na przeszkodzie

tklim napisał:
9. Chłodzenie: czy jest dostępne jakieś zobrazowanie obiegu powietrza w w okolicach dysków? Obecnie trzymam dyski w obudowie Chieftec LBX (poprzeczny montaż, 3 wentylatory na same tylko dyski) i chciałbym wiedzieć, czy nie pogorszę sobie ich żywotności?
przede wszystkim trzeba zaczac od tego jakie sa to dyski? czy sa to dyski przystosowane do pracy 24/7?
jeden duzy wiatrak z tylu - zasysa powietrze przez calego QNAP'a...
czyli powietrze przechodzi od przodu obudowy przez wszystkie dyski, procesor celeron i chipset i wychodzi tylem
i malutki wiatraczke na zasilaczu

tklim napisał:
10. Czy funkcjonalność FAQ SSH jest ograniczona jedynie do administrowania urządzeniem, czy też możliwe jest również zalogowanie się na konto zwykłego użytkownika i praca "użytkowa"?
jesli zainstalujesz dodatkowe openssh

tklim napisał:
13. Gdzieś na tym forum wyczytałem o dyskach 1.5 TB - czy urządzenie będzie z nimi współpracować? W specyfikacji jest napisane, że tylko do 1 TB?
dzialaja

tklim napisał:
14. W specyfikacji znalazłem informację "ATX 250W" o zasilaniu. Czy urządzenie jest wyposażone w normalny zasilacz ATX, który można wymienić na inny, cichszy?
jest to bardzo maly zasilacz, ciezko jest znalezc na naszym rynku
wymiana wiatraka powinna wystarczyc
ale troche nie rozumiem Cie - przed chwila pytales o to czy chlodzenie jest dobre a tutaj chcesz redukowac glosnosc kosztem chlodzenia

tklim napisał:
15. Czy są dostępne pakiety z oprogramowaniem na tą wersję urządzenia: memcached, Midnight Commander, RRDTool?
http://ipkg.nslu2-linux.org/feeds/optwa ... ss/stable/
i jak powiedzialem wczesniej mam kompilatory

tklim napisał:
16. Czy jest na urządzeniu dostępny kompilator GCC (jaka wersja) i narzędzia?
nie ma

tklim napisał:
17. Czy urządzenie posiada wbudowany firewall (nawet z ograniczoną funkcjonalnością/konfigurowalnością)?
nie

tklim napisał:
18. Co oznacza opcja "Reserved VGA interface for maintenance"? Co można wyświetlić przez VGA i zrobić w ten sposób z urządzeniem?
wejsc np. do biosa, albo zobaczyc jak sie bootuje system operacyjny
zarzadzac z konsoli systemem
:)





przesadziles panie z iloscia pytan ;D
 
SiLAS napisał:
tklim napisał:
1. W specyfikacji zauważyłem wpis "editable php.ini" - chciałbym wiedzieć, jakie moduły PHP (spośród wszystkich ze standardowej dystrybucji PHP) są dostępne na urządzeniu?
moge zrobic ci zgrac phpinfo(); i jak cos przeslac na maila

Bardzo chętnie - qnapclub at tomaszklim dot pl.

SiLAS napisał:
tklim napisał:
2. Jaka wersja PHP jest dostępna w urządzeniu? Jak się robi jej upgrade?
j/w - upgradu raczej sie nei da zrobic
ale pamietaj ze jest Optware w ktorym mozesz sobie postawic swoje php, apacha i etc
mam chroot debiana gotowego pod to urzadzenie

Można prosić nieco szerzej? Nie bardzo rozumiem - "Optware" to nie jest coś, co przygotowuje producent?

SiLAS napisał:
tklim napisał:
5. Czy pamięć RAM da się poszerzyć (dołożenie modułu, wymiana defaultowego modułu na większy)?
pamieci SO-DIMM DDR2 - jak do notebook'ow
ja dolozylem 1gb

A czy wiesz może, ile maksymalnie da się włożyć do tego modułów i GB? Defaultowy moduł da się wyciągnąć i zastąpić innym? I jaka jest częstotliwość magistrali?

SiLAS napisał:
tklim napisał:
6. Jak działają porty USB? Czy to urządzenie jest normalnym kontrolerem USB, do którego można podłączyć np. pen drive i zgrać dane, czy funkcjonalność USB jest jakoś ograniczona?
mozesz zgrywac rozne dane i etc
jest ograniczona, nie podlaczysz urzadzen typu karty muzyczne i etc... chyba ze bedziesz sie bawil kernelami

Czyli krótko mówiąc, obsługiwane jest tylko USB Storage, za to w pełnym zakresie, tak?

SiLAS napisał:
tklim napisał:
7. O co chodzi z typami systemów plików? Przy NTFS widzę tylko "External HDD". Jakie systemy plików mogę sobie stworzyć na dyskach w środku urządzenia?
tylko EXT3 modyfikowany przez QNAP

Modyfikowany? W jaki sposób?

SiLAS napisał:
tklim napisał:
14. W specyfikacji znalazłem informację "ATX 250W" o zasilaniu. Czy urządzenie jest wyposażone w normalny zasilacz ATX, który można wymienić na inny, cichszy?
jest to bardzo maly zasilacz, ciezko jest znalezc na naszym rynku
wymiana wiatraka powinna wystarczyc
ale troche nie rozumiem Cie - przed chwila pytales o to czy chlodzenie jest dobre a tutaj chcesz redukowac glosnosc kosztem chlodzenia

Znalazłem informację, że to urządzenie jest dość głośne - 41 decybeli (zapewne nie licząc dysków). Dlatego ciekawi mnie, czy można doinwestować w lepszej jakości, cichszy zasilacz i wentylator.

SiLAS napisał:
tklim napisał:
17. Czy urządzenie posiada wbudowany firewall (nawet z ograniczoną funkcjonalnością/konfigurowalnością)?
nie

Czyli wszelkie ograniczanie dostępu limitowane jest jedynie do haseł?

SiLAS napisał:
tklim napisał:
18. Co oznacza opcja "Reserved VGA interface for maintenance"? Co można wyświetlić przez VGA i zrobić w ten sposób z urządzeniem?
wejsc np. do biosa, albo zobaczyc jak sie bootuje system operacyjny
zarzadzac z konsoli systemem
:)

Co mogę zrobić w biosie lub konsoli, skoro nie mam podłączonej klawiatury? Wiesz coś więcej nt. tego złącza?

SiLAS napisał:
przesadziles panie z iloscia pytan ;D

Ja tą zabawkę zamierzam kupić do domu, za prywatną kasę - więc chcę być najpierw jak najlepiej poinformowany :)
 
tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
1. W specyfikacji zauważyłem wpis "editable php.ini" - chciałbym wiedzieć, jakie moduły PHP (spośród wszystkich ze standardowej dystrybucji PHP) są dostępne na urządzeniu?
moge zrobic ci zgrac phpinfo(); i jak cos przeslac na maila

Bardzo chętnie - qnapclub at tomaszklim dot pl.
poszlo

tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
2. Jaka wersja PHP jest dostępna w urządzeniu? Jak się robi jej upgrade?
j/w - upgradu raczej sie nei da zrobic
ale pamietaj ze jest Optware w ktorym mozesz sobie postawic swoje php, apacha i etc
mam chroot debiana gotowego pod to urzadzenie

Można prosić nieco szerzej? Nie bardzo rozumiem - "Optware" to nie jest coś, co przygotowuje producent?
Optware to feed dodatkowych aplikacji

tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
5. Czy pamięć RAM da się poszerzyć (dołożenie modułu, wymiana defaultowego modułu na większy)?
pamieci SO-DIMM DDR2 - jak do notebook'ow
ja dolozylem 1gb

A czy wiesz może, ile maksymalnie da się włożyć do tego modułów i GB? Defaultowy moduł da się wyciągnąć i zastąpić innym? I jaka jest częstotliwość magistrali?
sa 2 sloty... ja mam 2x 1gb 667mhz

tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
6. Jak działają porty USB? Czy to urządzenie jest normalnym kontrolerem USB, do którego można podłączyć np. pen drive i zgrać dane, czy funkcjonalność USB jest jakoś ograniczona?
mozesz zgrywac rozne dane i etc
jest ograniczona, nie podlaczysz urzadzen typu karty muzyczne i etc... chyba ze bedziesz sie bawil kernelami

Czyli krótko mówiąc, obsługiwane jest tylko USB Storage, za to w pełnym zakresie, tak?
no ja mam podlaczona jeszcze klawiature :D

tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
7. O co chodzi z typami systemów plików? Przy NTFS widzę tylko "External HDD". Jakie systemy plików mogę sobie stworzyć na dyskach w środku urządzenia?
tylko EXT3 modyfikowany przez QNAP

Modyfikowany? W jaki sposób?
tak ze jak wyciagniesz dyski wlozysz do PC to chyba nie odczyta ;]

tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
14. W specyfikacji znalazłem informację "ATX 250W" o zasilaniu. Czy urządzenie jest wyposażone w normalny zasilacz ATX, który można wymienić na inny, cichszy?
jest to bardzo maly zasilacz, ciezko jest znalezc na naszym rynku
wymiana wiatraka powinna wystarczyc
ale troche nie rozumiem Cie - przed chwila pytales o to czy chlodzenie jest dobre a tutaj chcesz redukowac glosnosc kosztem chlodzenia

Znalazłem informację, że to urządzenie jest dość głośne - 41 decybeli (zapewne nie licząc dysków). Dlatego ciekawi mnie, czy można doinwestować w lepszej jakości, cichszy zasilacz i wentylator.
mozna... ja wymienilem ;D

tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
17. Czy urządzenie posiada wbudowany firewall (nawet z ograniczoną funkcjonalnością/konfigurowalnością)?
nie

Czyli wszelkie ograniczanie dostępu limitowane jest jedynie do haseł?
sa funkcje takie jak np. IP Filter - ale ja tego nie nazywam firewall'em
poprostu mozesz zadeklarowac ktore IP wpuszczac, ktore nie...

tklim napisał:
SiLAS napisał:
tklim napisał:
18. Co oznacza opcja "Reserved VGA interface for maintenance"? Co można wyświetlić przez VGA i zrobić w ten sposób z urządzeniem?
wejsc np. do biosa, albo zobaczyc jak sie bootuje system operacyjny
zarzadzac z konsoli systemem
:)
wyzej napisalem... mam podlaczona klawiature po usb