Help Qnap czy router - tworzenie VPN

Arkadiusz

System Engineer
Q Specialist
Jan 11, 2021
124
9
18
41
QNAP
TS-x73A
Ethernet
1 GbE
Witam, mam pytanie czy lepiej jest postawić własny VPN na routerze np Tp-link czy lepiej na Qnapie. Dwa aspekty które mnie tutaj interesuja szczególnie, bezpieczeństwo oraz szybkość i stabilność działania. Czy jest jakaś różnica między tymi zastosowaniami?
 
Jak masz dobry Router zrobiłbym to na routerze. Pamiętaj że szyfrowanie danych zabiera dość dużą liczbę zasobów. Dlatego było moje zdziwienie kiedy ustawiłem na routerze zarówno sieć jak i internet co okazało się zmniejszeniem prędkości do śmiesznych wartości.

Jakie są różnice tego nie wiem. W sensie co jest bezpieczniejsze. Przez chwilę korzystałem z Qbelt, ale to tym jak Qnap zrobił kolejny raz wspaniałą aplikację dałem sobie spokój.
 
Jakie są różnice tego nie wiem. W sensie co jest bezpieczniejsze. Przez chwilę korzystałem z Qbelt, ale to tym jak Qnap zrobił kolejny raz wspaniałą aplikację dałem sobie spokój.
Dlaczego?
Uważam, że Qbelt i QVPN działa zajebiscie. Mam wyspinanych kilku klientów i każdemu świetnie działa.
Raz miałem tylko incydent z antywirusem Kasperskiego, który blokował. Ale to nei była wina QNAP.
 
Na routerze na pewno daje dodatkowy poziom bezpieczeństwa, ale faktyczine może router zwolnić? możecie polecić jakiś dobry router do tego?
No a jak postawileś VPN na routerze i zwolniło ci znacznie to co zrobileś później? zmieniłeś router czy dało się na tamtym jakos pracować?
 
A za każdym razem mam problem z konfiguracją i wpisaniem tam odpowiedniego portu. Za każdym razem piszę do P.Grzegorza, który nie umie mi pomóc, wracam na forum i znajduję odpowiedź i jakoś to mi działa. Chodzi o automatyczne znajdywanie portów, on chce za wszelką cenę na 443 a ja mam 8083. Przeszedłem na OpenVPN na roter i działa mi na każdym urządzeniu łącząc się super szybko (szybciej niż Qbelt). Zmiana też była podyktowana tym ze na AmazonFiteTV zainstalowałem OpenVPN.

Uważam, że Qbelt i QVPN działa zajebiscie.

W takim razie to nie wina Qnapa a użytkownika, czyli ja nie umiem tego ustawić.
 
A moge spytać jakiego routera używasz i czy jesteś zadowlony? dziekuję
 
No a jak postawileś VPN na routerze i zwolniło ci znacznie to co zrobileś później? zmieniłeś router czy dało się na tamtym jakos pracować?
Ustawiłem by dawał mi sieć a internet pobierał własny:
upload_2021-1-18_14-9-36.png


Po tej zmianie działa mi wszystko jak należy. Nie mam tylko szyfrowanego tego co ściągam z Neta, ale co za różnica którego operatora mniej lubię.
 
A moge spytać jakiego routera używasz i czy jesteś zadowlony? dziekuję
Korzystam z GT-AX11000 nie polecam. Po za tym już jest WiFi6E. Pewnie na każdym urządzeniu uzyskasz to samo. chociaż do szyfrowania danych jest przydatny dobry procesor.

Sprawdź Qbelt, moze to Ci wystarczy w zupełności. Bo w sumie nie wiem co chcesz osiągnąć. Dla mnie VPN z routera był, łatwiejszy i szybszy, przy tym pewniejszy (Qnapa mogę wyłączyć, router najczęściej działa ciągle).
 
A mogę spytac dlaczego nie polecasz tego routera? to już nie tani router, więc zdziwiony jestem że za tą cenę dalej nie jest wystarczający
 
@Arkadiusz właśnie dlatego ze jest taki drogi, nie otrzymałem tego co chciałem, zapewne to samo bym osiągnął taniej, a chłopaki by Ci polecili co nieco. Z drugiej strony faktycznie działa mi wszystko, chociaż i tutaj:
Mimo zapewnień nie pokrywam całego domu.
Stabilność.
Lepsze rzeczy osiąga sie na dodatkowym sofcie "Merlin" którego nie ma dla tego routera.

To już temat na inną dyskusję.

Powiedz co chcesz osiągnąć?
 
chce postawić VPN na nim, zasięg wifi mnie nie interesuje, wystarczy mały z mozliwościa podpięcia repeatera w tą sieć na drugim piętrze.
Podłączenie qnapa i kilku urządzeń domowych sieciowych, typu smartfony, dwa komputery, tv itp.
Najważniejsze bezpieczeństwo, szczególnie dla komputera i dla Qnapa.
Prędkości tez nie potrzebuję dużych z internetu, lokalnie przy połączeniu z Qnapem fajnie jakby prędkości były troche większe.
na razie do czynienia zazwyczaj miałem z Tp-linkiem, czy to zbyt proste urządzenia i warto rozejrzeć się za czymś "bardziej" sieciowym? typu netgear, linksys, ubiqutu, asus itp?
a co do ceny fajnie jakbym się zmieścił w 1000zł, czym taniej tym lepiej :)
 
Najważniejsze bezpieczeństwo, szczególnie dla komputera i dla Qnapa.
Ale w sensie co? Komputer masz np. 10 kilometrów od domu i chcesz przez VPN łączyć się z siecią?
Czy chcesz kupić VPN i dodać ją do swojej sieci bo nie lubisz swojego usługodawcy internetu?
 
VPN to tak właściwie bardziej do smartfonów które korzystają z róznych sieci i do połaczeń smartfonow z zasobami qnap, zdjęcia, muzyka itp
tak na prawde to pomyślałem o VPN właśnie ze względu na Qnapa, żeby mieć bezpieczny dostęp do zdjęc itp na qnapie
 
Nieźle ja to wszystko obsługuje bez VPN przez usługę myqnapcloud ale jak najbardziej bezpiecznie będzie przez VPN. W takim razie jak Twój Qnap pozwoli zrób jak Silas wspomniał VPN Station na Qnapie i zainstaluj Qbelt na urządzeniach gdzie chcesz mieć VPN. W konfiguracji pomożemy.

Wysłane z mojego XQ-AT51 przy użyciu Tapatalka
 
ale jak zrobię VPN na routerze to rozumiem że będzie równie bezpieczne tak? qnap nie zawsze chciałbym mieć włączone, a router wiadomo zawsze włączony, więc byłoby to wygodniejsze dla mnie rozwiązanie pod warunkiem że nie tracę nic na bezpieczeństwie
a wspomnianhy przez ciebie myqnapcloud jest równie bezpieczny? zapoznałem się z nim teraz i wygląda to całkiem fajnie, to równie bezpieczne rozwiązanie dla smartfonów co vpn?
 
myqnapcloud - nie to jest bezpieczne rozwięzanie. Jeśli nie musisz nie korzystaj. I chyba w nowszych wersjach QTS będzie domyślnie wyłączone.
 
@Damian jest wyłączone udostępnianie przez myqnapcloud plików. Sam w sobie myqnapcloud to w moim odczuciu to samo co noip i inne DNS.

Pokaż co masz w routerze w zakładce VPN. Jakie masz technologie, ja korzystam z OpenVPN. Generujesz klucz zna routerze wysyłasz go na telefon, nagrywasz apkę z sklepu i importujesz klucz to wszystko. Trzeba pamiętać że musisz mieć IP na świat tzw. zewnętrzne IP.
 
myqnapcloud - nie to jest bezpieczne rozwięzanie. Jeśli nie musisz nie korzystaj. I chyba w nowszych wersjach QTS będzie domyślnie wyłączone.
A mogłbys się tez wypowiedzieć czy preferujesz rozwiązanie VPN na Qnap czy na routerze? dzięki
 
Dodam tylko od siebie że my QnapCloud ma jeszcze dodatkowa funkcjonalność że jeśli nie masz IP na swiat to przepycha dane przez siebie dzięki czemu możesz korzystać z usług Qnapa po za siecią bez IP zewnętrznego. Co prawda to wpływa na szybkość i bezpieczeństwo danych ale daje możliwosć.

Co do bezpieczeństwa, zapewne jedno i drugie rozwiązanie będzie dobre (czy to VPN na routerze, czy Qnapie). Napisałeś że VPN ma służyć głównie do Qnapa, więc nie ma znaczenia czy VPN ma być na stałe na routerze, wystarczy ten na Qnapie.

Ja bym wybrał rozwiązanie wygodniejsze dla Ciebie. Qbelt powinien Ci wystarczyć w zupełności, uznasz ze działa za wolno, spróbuj na routerze.
 

Users search this thread by keywords

  1. qbelt nie dziala
  2. router konfiguracja